Charakterystyka gminy
Gmina Mierzęcice jest położona w centralnej części Wyżyny Śląskiej w odległości 20 km w linii prostej na północ od Będzina i 35 km od Katowic. Zajmuje obszar o powierzchni 51,27 km2. Od północnego wschodu graniczy z Gminą Siewierz, od południa z Gminą Psary, od południowego zachodu z Gminą Bobrowniki i od zachodu z Gminą Ożarowice.
Dzięki wyżynnemu ukształtowaniu terenu, usłanego licznymi pagórkami jest to doskonały region do pieszej, jak i rowerowej turystyki. Z dwóch wzniesień: w Nowej Wsi o wysokości 398 m n.p.m. i Ostrej Góry w Toporowicach o wysokości 351 m n.p.m. można przy dobrej pogodzie i odpowiedniej widoczności oglądać panoramę nie tylko całej gminy, ale również pobliskich miast Zagłębia i Górnego Śląska. Są to zatem wyśmienite punkty widokowe, a obszar gminy stanowi jeden z najbardziej malowniczo położonych terenów w powiecie będzińskim. Należy także zaznaczyć, iż wzniesienie w Nowej Wsi jest najwyżej położonym wzniesieniem nie tylko w powiecie będzińskim, ale jednocześnie całej Wyżyny Śląskiej. Dla porównania, Góra św. Doroty w Będzinie – Grodźcu, uważana do tej pory za najwyższą, ma „tylko” 382 m n.p.m.
Na terenie gminy znajduje się Zalew Przeczycko – Siewierski. Powstał on w 1963r. poprzez zamknięcie przegrodą przełomu biegu rzeki Czarnej Przemszy w Boguchwałowicach i wybudowanie zapory. Jego powierzchnia wynosi ok. 450 ha i ma długą na 19 km linię brzegową. Wokół zbiornika występuje unikalna fauna i flora z licznie reprezentowanymi gatunkami objętymi ochroną prawną. Można więc tu spotkać gniazdujące perkozy rdzawoszyje i mewy śmieszki. Oprócz doskonałego miejsca do wypoczynku, zalew stwarza idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Przy akwenie funkcjonują i coraz dynamiczniej się rozwijają przystanie żeglarskie, które organizują obozy, rejsy i regaty żeglarskie. Prowadzą także szkółki żeglarskie. Na miejscu można także wypożyczyć oraz popływać na kajaku i rowerku wodnym. Zalew jest prawdziwym rajem dla wędkarzy. Bardzo urozmaicona linia brzegowa zapewnia stanowiska z piaszczystym twardym dnem, jak i z mulistym, częściowo zarośniętym. W wodach akwenu występują liczne łowiska leszcza, sandacza, okonia, szczupaka, jazia, suma, wzdręgi. Na obrzeżach zalewu zlokalizowane są ośrodki wypoczynkowe, campingi i pola namiotowe. Nieustannie poszerza się baza noclegowa i gastronomiczna, co prowadzi do dynamicznego rozwoju agroturystyki.