Planowanie przestrzenne
Polityka przestrzenna to świadoma i celowa działalność władz, polegająca na racjonalnym kształtowaniu zagospodarowania przez właściwe użytkowanie przestrzeni, zapewniające utrzymanie ładu przestrzennego i umożliwienie prawidłowego, efektywnego funkcjonowania systemu społeczno - gospodarczego danej jednostki terytorialnej.
Podmiotem polityki przestrzennej są organy władzy państwowej i administracji rządowej, a przede wszystkim samorządy regionalne i lokalne oraz jednostki gospodarcze i mieszkańcy.
Przedmiotem polityki przestrzennej jest przestrzeń, jej jakość z punktu widzenia ładu przestrzennego oraz zasoby wykorzystywane w procesie kształtowania zagospodarowania przestrzennego jednostki terytorialnej.
System zarządzania gospodarką przestrzenną gminy zawiera wiele elementów, które są ze sobą wzajemnie powiązane. Za najważniejsze opracowania potrzebne przy realizacji celów założonych w polityce przestrzennej uznaje się studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, miejscowy plan zagospodarowania, a także wydawane decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Podstawą prowadzenia polityki zagospodarowania przestrzennego w gminie jest ustawa z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Reforma planowania przestrzennego
W dniu 24 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nałożyła na gminy nowe obowiązki, m. in. sporządzenie planu ogólnego, który określać będzie ogólne zasady zabudowy.
Plan ogólny to nowy instrument planistyczny, sporządzany dla całego obszaru gminy, mający rangę aktu prawa miejscowego, wskazujący kierunki zagospodarowania, które dotychczas były określane w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (dokumencie planistycznym który zachowa moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.).
Ustalenia planu ogólnego będą wiążące przy sporządzaniu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zmian obowiązujących planów miejscowych, ustaleniu (w drodze decyzji) warunków zabudowy oraz lokalizacji inwestycji celu publicznego - dokumentów, z którymi organ właściwy do wydawania pozwoleń na budowę (Starosta), sprawdza zgodność projektów budowlanych.