Międzynarodowe spotkanie w SP I w Mierzęcicach
W dniach od 17 do 21 października 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach miała przyjemność gościć 44 uczestników z 4 krajów: Chorwacji, Północnej Macedonii, Portugalii i Turcji, którzy odwiedzili Polskę w ramach programu Erasmus+. Była to już ostatnia wizyta w projekcie TAB - "Together against bullying", który kończy się w lutym 2023.
33 uczniów oraz 11 nauczycieli wzięło udział w różnorodnych zajęciach, poświęconych zapobieganiu agresji w szkole i w Internecie.
Projekt, do którego nasza szkoła przystąpiła pod koniec 2020r., zakłada współpracę krajów partnerskich celem wymiany międzykulturowej, integracji społecznej, a przede wszystkim ma na celu wyrobienie dobrych praktyk poprzez wizyty w innych szkołach oraz poznanie strategii przeciwdziałania przemocy w szkole oraz w Internecie.
Dni wizyty obfitowały w mnóstwo ciekawych przedsięwzięć, podczas których staraliśmy się jak najlepiej zaprezentować kulturę, tradycje i zwyczaje, którymi Polska może się szczycić.
Zatem aby tradycji stało się zadość, po serdecznym przyjęciu przez Panią Dyrektor Paulinę Niegowską, naszych gości przywitaliśmy symbolicznym chlebem i solą. Ceremonię powitania uświetniły panie z Zespołu Śpiewaczego „Mierzęcanki” oraz panowie z Kapeli Regionalnej "Mierzęcice". Lokalne piosenki oraz powitanie zgodne z polską tradycją zostały bardzo ciepło przyjęte przez uczestników uroczystości.
Nie mniejsze emocje wzbudziły występy naszych uczniów, którzy w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność programie artystycznym, zaprezentowali swoje talenty zarówno wokalne, taneczne a także wykazali się ogromną sprawnością akrobatyczną.
Pierwszego dnia gospodarze zorganizowali dla gości polowanie na QR kody, dzięki któremu uczniowie poznali naszą szkołę, a placówka może pochwalić się doskonałym zapleczem dydaktyczno-sportowym.
W przygotowanie wizyty zaangażowana była cała społeczność szkolna oraz przyjaciele szkoły. Cztery uczennice tureckie mieszkały w polskich rodzinach, za co serdecznie dziękujemy rodzicom: Jadzi, Henia, Magdy i Wiktorii.
Nieodzownym elementem takich wizyt jest poznanie kuchni odwiedzanego kraju. Nasze panie kucharki stanęły na wysokości zadania i wspaniale ugościły zagranicznych partnerów. Pomocą jak zawsze służyły panie z Zespołu Śpiewaczego „Toporowianki”, które w czwartek poprowadziły warsztaty kulinarne, przybliżając gościom tajniki przygotowywania pierogów. By wyczerpać już temat kulinariów, należy też wspomnieć, iż szeroki wybór polskich wypieków dostarczyli uczniowie i ich rodzice.
Niewątpliwą atrakcją, przełamującą wszelkie bariery językowe, były liczne warsztaty zorganizowane pierwszego i czwartego dnia. Goście bawili się i integrowali w zajęciach artystycznych, sportowych, tanecznych i filmowych. Popularnością cieszyły się zajęcia zorganizowane przez p. Gryczkę, na których uczniowie tworzyli filmy poklatkowe. Nauczyciele w tym czasie, pod opieką p. M.Śliż, omawiali zadania projektowe, pracowali nad dokumentacją przebiegu współpracy. Nauczyciele także doskonalili swoje umiejętności podczas dwóch warsztatów, które z ramienia polskiej szkoły prowadziła p. J. Kacperczyk a ze strony portugalskiej p. R. Santos.
Ważnym elementem programu jest zdobywanie szerokiej wiedzy na temat krajów partnerskich, toteż realizując jedno z takich założeń, uczestnicy projektu brali udział w wycieczkach do Krakowa, Wieliczki, Oświęcimia. Ogromnych emocji i wzruszeń dostarczyła naszym gościom wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dzięki współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście nasi goście w przystępny sposób zdobyli wiedzę na temat obozu. Warsztaty zostały przeprowadzone w taki sposób, by dostosować sposób przekazu do wieku uczestników, a przy okazji podnieść takie kwestie jak: tolerancja, wzajemny szacunek i pokój. Warto nadmienić, iż warsztaty i zwiedzanie muzeum było bezpłatne dla naszych gości, dzięki uprzejmości Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Podczas wizyty w Polsce partnerzy odwiedzili również Kopalnię Soli w Wieliczce. Ponadto ogromnych i nie zapomnianych wrażeń dostarczyła im wizyta w Krakowie oraz w Osikowej Dolinie. Atutem pobytu w Osikowej Dolinie było to, iż jest to miejsce nastawione i na edukację i na zabawę, a przede wszystkim miejsce przyjazne dziecku. Partnerzy byli także pod wielkim wrażeniem pięknie urządzonych wnętrz w Osikowej Dolinie, gdzie odbywały się warsztaty rękodzieła. Wszystko w zgodzie z tradycją i naturą. Urokliwa wizyta w Osikowej Dolinie zakończyła się wspólnym ogniskiem, w otoczeniu pięknej polskiej, jesiennej scenerii.
Warto pamiętać, że Erasmus+ to nie tylko świetna zabawa i ciekawe wycieczki, ale również poważna praca nad zadaniami, które wcześniej wyznaczono.
Wizyta ta była doskonałą okazją do zapoznania się ze specyfiką pracy polskiej szkoły, wymiany doświadczeń, rozwijania umiejętności porozumiewania się w języku angielskim oraz podniesienia świadomości europejskiej i wzmocnienia więzi europejskich, co ma niewątpliwy wpływ na podnoszenie jakości edukacji we wszystkich szkołach partnerskich. Nasi goście wyjechali pełni pozytywnych emocji, byli zachwyceni polską kuchnią, pięknem folkloru i kultury polskiej, urokami, krajobrazu, architektury oraz bogatą i wzruszająca historią. Przede wszystkim byli oczarowani polską życzliwością, otwartością i gościnnością.