Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 17 lipca 2024 r. w godzinach 11:30 – 16:30, 24 lipca 2024 r. w godzinach 9:00 – 11:30...
 • Baner informujący o realizacji zadania Aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Mierzęcice
  Inwentaryzacja wyrobów azbestowych w Gminie Mierzęcice
  Urząd Gminy Mierzęcice informuje, że w dniach 05 - 31 sierpnia br. na terenie Gminy Mierzęcice, przeprowadzona zostanie aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Pracownicy firmy GR...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych


02 listopad 2022

Międzynarodowe spotkanie w SP I w Mierzęcicach

Zdjęcie przedstawiające fragment wykładu w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-BirkenauW dniach od 17 do 21 października 2022 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach miała przyjemność gościć 44 uczestników z 4 krajów: Chorwacji, Północnej Macedonii, Portugalii i Turcji, którzy odwiedzili Polskę w ramach programu Erasmus+. Była to już ostatnia wizyta w projekcie TAB - "Together against bullying", który kończy się w lutym 2023.

 

33 uczniów oraz 11 nauczycieli wzięło udział w różnorodnych zajęciach, poświęconych zapobieganiu agresji w szkole i w Internecie.

Projekt, do którego nasza szkoła przystąpiła pod koniec 2020r., zakłada współpracę krajów partnerskich celem wymiany międzykulturowej, integracji społecznej, a przede wszystkim ma na celu wyrobienie dobrych praktyk poprzez wizyty w innych szkołach oraz poznanie strategii przeciwdziałania przemocy w szkole oraz w Internecie.

Dni wizyty obfitowały  w mnóstwo ciekawych przedsięwzięć, podczas których staraliśmy się jak najlepiej zaprezentować kulturę, tradycje i zwyczaje, którymi Polska może się szczycić.

Zatem aby tradycji stało się zadość, po serdecznym przyjęciu przez Panią Dyrektor Paulinę Niegowską, naszych gości przywitaliśmy symbolicznym chlebem i solą. Ceremonię powitania uświetniły panie z  Zespołu Śpiewaczego „Mierzęcanki” oraz panowie z Kapeli Regionalnej "Mierzęcice". Lokalne piosenki oraz powitanie zgodne z polską tradycją zostały bardzo ciepło przyjęte przez uczestników uroczystości.

Nie mniejsze emocje wzbudziły występy naszych uczniów, którzy w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność programie artystycznym, zaprezentowali swoje talenty zarówno wokalne, taneczne a także wykazali się ogromną sprawnością akrobatyczną.

Pierwszego dnia gospodarze zorganizowali dla gości polowanie na QR kody, dzięki któremu uczniowie poznali naszą szkołę, a placówka może pochwalić się doskonałym zapleczem dydaktyczno-sportowym.

W przygotowanie wizyty zaangażowana była cała społeczność szkolna oraz przyjaciele szkoły. Cztery uczennice tureckie mieszkały w polskich rodzinach, za co serdecznie dziękujemy rodzicom: Jadzi, Henia, Magdy i Wiktorii.

Nieodzownym elementem takich wizyt jest poznanie kuchni odwiedzanego kraju. Nasze panie kucharki stanęły na wysokości zadania i wspaniale ugościły zagranicznych partnerów. Pomocą jak zawsze służyły panie z Zespołu Śpiewaczego „Toporowianki”, które w czwartek poprowadziły warsztaty kulinarne, przybliżając gościom  tajniki przygotowywania pierogów. By wyczerpać już temat kulinariów, należy też wspomnieć, iż szeroki wybór polskich wypieków dostarczyli uczniowie i ich rodzice.

Niewątpliwą atrakcją, przełamującą wszelkie bariery językowe, były liczne warsztaty zorganizowane pierwszego i czwartego dnia.  Goście bawili się i integrowali w zajęciach artystycznych, sportowych, tanecznych i filmowych. Popularnością cieszyły się zajęcia zorganizowane przez p. Gryczkę, na których uczniowie tworzyli filmy poklatkowe. Nauczyciele w tym czasie, pod opieką p. M.Śliż, omawiali zadania projektowe, pracowali nad dokumentacją przebiegu współpracy. Nauczyciele także doskonalili swoje umiejętności podczas dwóch warsztatów, które z ramienia polskiej szkoły prowadziła p. J. Kacperczyk a ze strony portugalskiej p. R. Santos.

Ważnym elementem programu jest zdobywanie szerokiej wiedzy na temat krajów partnerskich, toteż realizując jedno z takich założeń, uczestnicy projektu brali udział w wycieczkach do Krakowa, Wieliczki, Oświęcimia. Ogromnych emocji i wzruszeń dostarczyła naszym gościom wycieczka do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dzięki współpracy z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście nasi goście w przystępny sposób zdobyli wiedzę na temat obozu. Warsztaty zostały przeprowadzone w taki sposób, by dostosować sposób przekazu do wieku uczestników, a przy okazji podnieść takie kwestie jak: tolerancja, wzajemny szacunek i pokój.  Warto nadmienić, iż warsztaty i zwiedzanie muzeum było bezpłatne dla naszych gości, dzięki uprzejmości Międzynarodowego Centrum  Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

Podczas wizyty w Polsce  partnerzy odwiedzili również Kopalnię Soli w Wieliczce. Ponadto  ogromnych i nie zapomnianych wrażeń dostarczyła im wizyta w Krakowie oraz w Osikowej Dolinie. Atutem pobytu w Osikowej Dolinie było to, iż jest to miejsce nastawione i na edukację i na zabawę, a przede wszystkim miejsce  przyjazne dziecku.  Partnerzy byli  także pod wielkim wrażeniem pięknie urządzonych wnętrz w Osikowej Dolinie,  gdzie odbywały się warsztaty rękodzieła. Wszystko w zgodzie z tradycją i naturą. Urokliwa wizyta w Osikowej Dolinie zakończyła się wspólnym ogniskiem, w otoczeniu pięknej polskiej, jesiennej scenerii.

Warto pamiętać, że Erasmus+ to nie tylko świetna zabawa i ciekawe wycieczki, ale również poważna praca nad zadaniami, które wcześniej wyznaczono.

Wizyta ta była doskonałą okazją do zapoznania się ze specyfiką pracy polskiej szkoły, wymiany doświadczeń, rozwijania umiejętności porozumiewania się w języku angielskim oraz podniesienia świadomości europejskiej i wzmocnienia więzi europejskich, co ma niewątpliwy wpływ na podnoszenie jakości edukacji we wszystkich szkołach partnerskich. Nasi goście wyjechali pełni pozytywnych emocji, byli zachwyceni polską kuchnią, pięknem folkloru i kultury polskiej, urokami, krajobrazu, architektury oraz bogatą i wzruszająca historią. Przede wszystkim byli oczarowani polską życzliwością, otwartością i gościnnością.

 

Zdjęcie przedstawiające ćwiczenia na sali sportowej

Zdjęcie przedstawiające fragment wykładu w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

Zdjęcie przedstawiające fragment zajęć plastycznych

Zdjęcie przedstawiające fragment zajęć fotograficznych

Zdjęcie przedstawiające grupę zwiedzających pozujących na tle smoka wawelskiego

Zdjęcie przedstawiające fragment zajęć kulinarnych - lepienie pierogów

Zdjęcie przedstawiające logo Erasmus+

Zdjęcie przedstawiające logo projektu „Together against bullying”