Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Widok na rurę kanalizacyjną w ziemi
  Informacja o dofinansowaniu do budowy przyłączy kanalizacyjnych
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przyłączenie budynków do głównej sieci kanalizacyjnej należy do właściciela nieruchomości. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy o utrzymaniu...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 8 marca 2024 r. w godzinach 8:30 – 11:00, 20 marca 2024 r. w godzinach 14:00 – 16:30....
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

 • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

  Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


10 kwiecień 2019

Międzynarodowa delegacja odwiedziła Szkołę Podstawową nr 1 w Mięrzęcicach

Miniatura - logo artykułuW dniach 1-5 kwietnia 2019 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach miała przyjemność gościć przedstawicieli Portugalii, Grecji, Chorwacji oraz Cypru, którzy odwiedzili Polskę w ramach projektu Erasmus+.

 

Projekt, do którego nasza szkoła przystąpiła we wrześniu 2018 r., zakłada współpracę krajów partnerskich celem wymiany międzykulturowej i integracji społecznej. Integracja ta przebiegała na wielu płaszczyznach, a dni wizyty obfitowały w mnóstwo ciekawych przedsięwzięć, podczas których staraliśmy się jak najlepiej zaprezentować kulturę naszego kraju, tradycje i zwyczaje, którymi Polska może się szczycić.

Zatem aby tradycji stało się zadość, po serdecznym przyjęciu przez Panią Dyrektor Paulinę Niegowską, naszych gości przywitaliśmy symbolicznym chlebem i solą. Ceremonię powitania uświetniły Koła Gospodyń Wiejskich z Mierzęcic i Toporowic oraz Kapela Regionalna, które są swoistą wizytówką naszej Małej Ojczyzny i pełnią ważną funkcję w kultywowaniu folkloru. Piękne koncerty, którym uroku dodawały barwne, tradycyjne stroje, zostały bardzo ciepło przyjęte przez uczestników uroczystości.

Niemniejsze emocje wzbudziły występy naszych uczniów, którzy w specjalnie przygotowanym na tę okoliczność programie artystycznym, zaprezentowali swoje talenty zarówno wokalne, taneczne czy recytatorskie. Był więc między innymi „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy w dwujęzycznym wykonaniu uczniów młodszych czy polonez – polski taniec narodowy odtańczony przez przedstawicieli najstarszych klas.

Nadszedł też czas, kiedy sceną zawładnęli goście. W równie barwny sposób zaprezentowali swoje kraje - przybliżyli nam kulturę i najważniejsze symbole narodowe. Nie zabrakło też czegoś dla podniebienia – przywieźli bowiem ze sobą mnóstwo pyszności, dzięki którym mogliśmy poznawać smaki Portugalii, Grecji, Chorwacji i Cypru.

Już pierwszego dnia gospodarze oprowadzili koleżanki i kolegów po szkole. Placówka może pochwalić się doskonale wyposażonymi pracowniami i ciekawymi pomocami dydaktycznymi, które potem wykorzystano podczas zajęć integracyjnych takich jak: artystyczne, sportowe, językowe, robotyka, eksperymenty chemiczne i fizyczne.

Niewątpliwą atrakcją były też zajęcia artystyczne, które zorganizowała zaprzyjaźniona ze szkołą Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach. Również panie kucharki dołożyły wszelkich starań, aby nasi goście zapamiętali wizytę w Polsce jak najlepiej. Co więcej, uczniowie ci mieli okazję nie tylko posmakować tradycyjnych polskich potraw, ale także wzięli udział w warsztatach kulinarnych, gdzie pod okiem specjalistów lepili pyszne pierogi.

Ważnym elementem programu jest zdobywanie szerokiej wiedzy na temat krajów partnerskich, toteż realizując jedno z jego założeń – poznawanie dziedzictwa przemysłowego naszego regionu – uczestnicy projektu zwiedzili najciekawsze miejsca i zabytki Będzina, Katowic, Krakowa, odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce czy Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, która od lipca 2017 r. jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nasz region jest mocno związany z górnictwem, a więc dopełnieniem tematyki było spotkanie z górnikiem, który wzbudził ogromne zainteresowanie swym tradycyjnym mundurem galowym i czapką z pióropuszem.

Warto pamiętać, że Erasmus+ to nie tylko świetna zabawa i ciekawe wycieczki, ale również poważna praca nad zadaniami, które wcześniej wyznaczono. Tak więc, podczas pobytu w Polsce, przeprowadzono szereg rozmów na temat organizacji projektu, a uczniowie zdobywali cenne doświadczenia podczas debat poświęconych wartościom europejskim.

Była to doskonała okazja do zapoznania ze specyfiką pracy polskiej szkoły, wymiany doświadczeń, rozwijania umiejętności porozumiewania się w języku angielskim oraz podniesienia świadomości europejskiej i wzmocnienie więzi europejskich, co ma niewątpliwy wpływ na podnoszenie jakości edukacji we wszystkich szkołach partnerskich.