Podsumowanie projektu „Moja Szkoła Moją Szansą”
W dniu 30 marca 2015 roku w Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Mierzęcicach odbyło się uroczyste podsumowanie realizacji projektu "Moja Szkoła Moją Szansą *, w którym uczestniczyło 171 uczniów. Projekt realizowany był w okresie od 2014-01-01 do 2015-03-31
W czasie spotkania omówione zostały założone cele, zrealizowane działania i osiągnięte rezultaty. Na działania realizowane w ramach projektu oraz niezbędne pomoce dydaktyczne i materiały uzyskano dofinansowanie w kwocie 198 746,24 zł. Wkład własny niepieniężny wyniósł 27 101,76 zł.
Podsumowanie projektu przedstawiono w formie prezentacji multimedialnej i filmów, w trakcie których uczniowie prezentowali nowo nabyte umiejętności z zakresu realizowanych zajęć. Uczniowie na żywo prezentowali swoje umiejętności muzyczne i wokalne oraz wykonywali eksperymenty naukowo-techniczne. Zaprezentowane osiągnięcia były potwierdzeniem zrealizowania zakładanych celów i zadań.
Czas przeznaczony na rozwój pasji i zainteresowań uczniów gimnazjum uczestniczących w projekcie to 1000 godzin dydaktycznych zajęć dodatkowych podzielonych na cztery główne bloki tematyczne: ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNE, ZAJĘCIA NAUKOWO-TECHNICZNE, ZAJĘCIA Z JĘZYKÓW OBCYCH oraz ŚWIADOMOŚCI KULTUROWEJ. Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnej i zakupionych pomocy dydaktycznych, a były to m.in. komputery, laptop, tablety, projektory multimedialne, ekran, kamera cyfrowa, magnetofony, 20 multimedialnych programów do nauki języków obcych, sprzęt nagłaśniający, instrumenty muzyczne, pomoce do wykonywania doświadczeń z fizyki i z chemii, zestaw pomocy do zajęć artystycznych oraz pomocy dla doradcy zawodowego. Uczestnicy wykorzystywali technologie interaktywne do celów naukowych i edukacyjnych, przeprowadzali eksperymenty i doświadczenia, tworzyli prezentacje i filmy. Uczestniczyli także w 4 konkursach wiedzy, w których zdobywali atrakcyjne nagrody, tj. tablety, plecaki, słuchawki.
W ramach projektu opracowano Multimedialną Kronikę Doświadczeń i Architekturę na przestrzeni wieków oraz prezentacje multimedialne w językach obcych. Zrealizowano 9 wyjazdów edukacyjnych: na Uniwersytet Śląski – Instytut Fizyki, Uniwersytet Jagielloński – wykład ‘Fizyczne Tutti Frutti, do Warszawy, Kielc, Krakowa, do Muzeum Historii Komputerów i Informatyki oraz do teatru im. S. Wyspiańskiego ‘Zagraj to jeszcze raz, Sam’, ‘Piąta Strona Świata’ i kina Helios ‘Gra Tajemnic’.
Dla mieszkańców gminy zorganizowano dwa spotkania środowiskowe WIECZOREK ARTYSTYCZNY oraz WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK, w czasie których prezentowano osiągnięcia i talenty uczniów Gimnazjum im. C. Miłosza w Mierzęcicach.
Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w Projekcie otrzymali certyfikaty uczestnictwa.
Mariola Studniarz – koordynator Projektu
* Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1. Wyrównanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.2. Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.