Jak rozwijać zdolności najmłodszych uczniów w szkole?
W dniach 7 i 8 listopada bieżącego roku w Warszawie odbyła się ogólnopolska konferencja pt.: „Rozwijanie zdolności najmłodszych uczniów w szkole - planowanie i organizacja wsparcia dla uczniów uzdolnionych na etapie edukacji wczesnoszkolnej”
W spotkaniu uczestniczyła dyrektor Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Przeczycach Małgorzata Drzewiecka.
Celem konferencji była wymiana dobrych praktyk sieci Szkół Odkrywców Talentów, a także poszerzenie poziomu wiedzy uczestników w zakresie sposobów identyfikowania i rozwijania zainteresowań oraz predyspozycji i zdolności najmłodszych uczniów w szkole. W konferencji brali udział dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu całej Polski, którzy uczestniczyli w projekcie, a także przedstawiciele szkół zainteresowanych zagadnieniami związanymi z tą tematyką.
Podczas konferencji wiceminister Joanna Burdzik, wraz z dyrektorem Ośrodka Rozwoju Edukacji Piotrem Dmochowskim-Lipskim, wręczyli dyrektorom i przedstawicielom szkół wyróżnienia za podjęcie działań związanych z rozwijaniem zdolności najmłodszych uczniów podczas lekcji i zajęć pozalekcyjnych. Otrzymało je 50 szkół, które przedstawiły najlepsze praktyki w rozwijaniu potencjału uczniów klas I-III, w tym także Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Przeczycach. Dodatkowym wyróżnieniem dla szkoły jest to, iż prezentowane przez szkołę dobre praktyki zostaną opublikowane w „Poradniku dobrych praktyk” z podaniem linku szkoły.
Wręczając wyróżnienia, wiceminister Joanna Berdzik podkreśliła, że sześciolatki są gotowe do pójścia do szkoły, a szkoły są przygotowane do ich przyjęcia. - Wszystkie dzieci mają jakieś talenty, naszym zadaniem jest odpowiednio je rozpoznać i wspierać ich rozwój. Zależy nam na tym, aby wszystkie szkoły mogły skorzystać z waszych doświadczeń, rad i pomocy - mówiła do wyróżnionych wiceminister Joanna Berdzik.
-Jestem przekonana, że wasze doświadczenia będą służyć innym szkołom i wskazywać ścieżki, jakimi można i należy podążać w pracy z najmłodszymi uczniami zdolnymi - powiedziała Joanna Berdzik
Dwudniową (7 - 8 listopada) konferencję zorganizowano w ramach projektu „Opracowanie i wdrożenie kompleksowego systemu pracy z uczniem zdolnym", współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jego efektem ma być m.in. wprowadzenie zmian legislacyjnych i metodycznych, a także pogłębiona analiza obecnie istniejącego systemu, w tym dotycząca organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad.
W programie dwudniowego spotkania znalazły się bardzo interesujące wykłady, m.in.: „Dzieci myślą i działają – o rozwijaniu umiejętności i zdolności matematycznych w edukacji wczesnoszkolnej” , „Rozwijanie zdolności twórczych uczniów szkoły podstawowej, czy „Zdolne dziecko. Pierwsza pomoc. Jak wspierać rozwój zainteresowań i uzdolnień uczniów”.
W tym ważnym wydarzeniu dla szkoły uczestniczył także główny bohater projektu COMENIUS- Pszeniczne Ziarenko. Przygody Pszenicznego Ziarenka w Polsce zostaną opisane w drugim rozdziale jego pamiętnika przez uczniów Szkoły Podstawowej w Przeczycach. Pobyt Pszenicznego Ziarenka w Warszawie należy do udanych z uwagi na to, iż zostało ono zaprezentowane wiceminister Edukacji Narodowej Joannie Burdzik.