Sukcesy Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Przeczycach w roku szkolnym 2012/13
W dobie wszechobecnego kryzysu ekonomicznego oraz pogłębiającego się z roku na rok niżu demograficznego wydawać by się mogło, że los małych, wiejskich szkół jest już przesądzony. A jednak…
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej obchodziła w tym roku w czerwcu jubileusz 50-lecia istnienia. Dzięki jasnej, skrystalizowanej wizji swojego rozwoju skutecznie broni się przed problemami natury ekonomicznej czy demograficznej.
Do szkoły uczęszcza 54 uczniów w wieku 6-11 lat oraz 21 dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki zaangażowaniu pani dyrektor Małgorzaty Drzewieckiej, grona pedagogicznego, organizacji lokalnych, rodziców i samych uczniów – ci ostatni zdobywają wysokie miejsca w sportowych i przedmiotowych konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, np.: Paweł Kozieł finalista Ogólnopolskiego Konkursu J. Polskiego „Z polszczyzną na co dzień”, Paweł Kozieł laureat Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Moja wieś w Unii Europejskiej”, Michał Chyla laureat Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Rzeźba z odpadów i rzeczy niepotrzebnych”, Anna Wojdas laureat Powiatowego Konkursu z J. Angielskiego „FOX 2013” oraz regionu „Kittens” klas IV, Piotr Kubica laureat Ogólnopolskiego Konkursu „Multitest 2012”, Michał Chyla, Mateusz Charkot laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego ALBUS, Michał Chyla laureat Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego „Alfik humanistyczny 2012”, drużyny w składzie: Wiktoria Jaruszewska i Patrycja Charkot oraz Mateusz Charkt i Michał Chyla zajęły III miejsce w Powiatowym Turnieju Szachowym i awansowały do rozgrywek rejonowych, szkoła jest znana na terenie Gminy Mierzęcice. To nie koniec wyróżnień. Ponadto pacówka została laureatem Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczna Szkoła - Bezpieczny Uczeń”, otrzymała nominację do wyróżnienia w projekcie „ Rozwijanie zdolności uczniów najmłodszych w szkole w tym sześciolatków” oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Sprawdzianie „ Rozumiem to, co czytam, czytam to, co rozumiem”.
Potwierdzeniem wysokiej jakości kształcenia w placówce są również wyniki egzaminu po 6 klasie. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Przeczycach osiągnęli w tym roku szkolnym średni wynik 30.05 pkt. i uplasowali się tym samym na najwyższym, 9 staninie. Co więcej, spośród 1123 klas 6, które przystąpiły do egzaminu w tym roku w województwie śląskim, uczniowie z Przeczyc znaleźli się na 23 lokacie, natomiast w powiecie będzińskim na 1 miejscu.
Szkoła przykłada dużą wagę do wszechstronnego rozwoju, w tym rozwoju postaw obywatelskich, patriotycznych, oraz proeuropejskich. Placówka na stałe zagościła na platformie e-twinning i zrealizowała 5 projektów z innymi szkołami europejskimi, wykorzystując narzędzia internetowe i nowoczesne źródła komunikacji. Rozpoczęcie współpracy z innymi szkołami z Europy oraz Turcją dało impuls do utworzenia międzynarodowego zespołu nauczycieli i dyrektorów, którzy wspólnymi siłami przygotowali projekt zatytułowany: „Przygody pszenicznego ziarenka” w ramach Programu Comenius – Partnerskie Projekty Szkół. Projekt przenosi uczniów do fantastycznego świata widzianego „oczami” ziarenka pszenicy, który w poszukiwaniu swojej rodziny i przyjaciół przemierza różne kraje i doświadcza niesamowitych przygód, a na końcu swej podróży… Nie, nie będziemy zdradzać zakończenia!
Uczniowie, rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Przeczycach już wiedzą, że projekt Comenius uzyskał pozytywną akceptację Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji co oznacza, że to właśnie oni i ich mała wiejska szkoła będą reprezentować naszą gminę i nasz kraj na arenie międzynarodowej.
By dobrze przygotować się do nowej roli, dzieci uczestniczyć będą w dodatkowych zajęciach z języka angielskiego w ramach przygotowanej w lutym innowacji pedagogicznej pt.: „Jestem obywatelem Europy – mówię po angielsku”.
Spójność działań, konsekwencja pani dyrektor i rady pedagogicznej oraz pomoc Organu Prowadzącego Szkołę tj. Gminy Mierzęcice sprawiło, że szkoła i jej uczniowie rozwijają się pomimo trudnych warunków zewnętrznych i każdego dnia sięgają po więcej!
Edyta Kowal-Wencel