Konkurs chemiczno-fizyczny „Chemia i fizyka w kuchni”
Na podstawie wiedzy chemicznej i fizycznej można wyjaśnić zjawiska zachodzące w życiu codziennym. Doświadczenia chemiczne i fizyczne niekoniecznie muszą być wykonywane w naukowym laboratorium.
Kuchnia to doskonały warsztat pracy, w którym można odkrywać i wyjaśniać ciekawe doświadczenia, wykorzystując kuchenne sprzęty oraz produkty spożywcze. To dzięki chemicznym i fizycznym prawom wiemy, jak oczyścić srebro, jak pozbyć się kamienia z czajnika, co zrobić żeby plastikowa tarka, na której tarliśmy marchewkę odzyskała swój biały kolor.
Czy fizyka musi być trudna i nudna, a chemia kojarzyć się wyłącznie z truciznami? Oczywiście, że nie! O tym, że wiedza chemiczna i fizyczna mogą przydać się w codziennym życiu oraz dostarczać ciekawej rozrywki wiedzą uczestnicy tegorocznej edycji konkursu „Chemia i fizyka w kuchni” zorganizowanym przez nauczycieli chemii i fizyki Gimnazjum im. Cz. Miłosza w Mierzęcicach. Patronat nad konkursem, który odbył się 15 maja br. objęła Pani Dyrektor Teresa Banaś. Konkurs zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski.
Była to już trzecia edycja konkursu, którego celem jest zachęcanie uczniów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów i rejestrowania zjawisk fizycznych oraz chemicznych w otaczającym świecie, integracja młodzieży gimnazjalnej, pokazanie, że fizyka i chemia potrafią bawić, poszukiwanie młodych talentów, popularyzacja nauk przyrodniczych poprzez prezentację ciekawych doświadczeń fizycznych i chemicznych. O tym, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem świadczy fakt, iż w tegorocznej edycji wzięło udział dziewiętnaście drużyn z ośmiu gimnazjów powiatu będzińskiego: MZS nr 2 w Będzinie, MZS nr 3 w Będzinie, MZS nr 4 w Będzinie, ZS w Brudzowicach, Gimnazjum w Mierzęcicach, ZS-P w Nowej Wsi, ZS w Siewierzu, ZS-P w Żelisławicach.
Uczestnicy konkursu musieli nie tylko zaprezentować doświadczenie, ale także opisać cel i przebieg eksperymentu oraz wyjaśnić zaistniałe zjawisko i podać jego zastosowanie w kuchni lub życiu codziennym. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki i wyrównany, dlatego też komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie. Po dość długich obradach wyłoniono laureatów. Najlepiej zaprezentowała się drużyna z Gimnazjum nr 6 w Będzinie. Karolina Adamska i Wiktoria Oleksiak, które wyjaśniły działanie szybkowaru w doświadczeniu „Wrzenie zimnej wody”. Drugie miejsce zajął uczeń Zespołu Szkół w Siewierzu Dawid Sitar, który zaprezentował skonstruowaną przez siebie wagę oraz samonapędzające się wahadło. Zdobywcami trzeciej nagrody zostali uczniowie Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Mierzęcicach za doświadczenie „Magiczny cukier”, które wprawiło w zachwyt wszystkich amatorów słodkości. Komisja wyróżniła Michała Jagiełę i Piotra Klimaszewskiego z Zespołu Szkół w Siewierzu za doświadczenie „Ziemniaczana energia”, Patrycję Syrek i Patrycję Solarską z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Żelisławicach za doświadczenie pt. „Otrzymywanie kremu do twarzy na bazie naturalnych składników” oraz Martę Pilarczyk i Mateusza Czaplę z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nowej Wsi za doświadczenie „Zielona piana”.
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!
Organizatorzy konkursu