Reforma planowania przestrzennego
W dniu 24 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1688).
Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nałożyła na gminy nowe obowiązki, m. in. sporządzenie planu ogólnego, który określać będzie ogólne zasady zabudowy.
Plan ogólny to nowy instrument planistyczny, sporządzany dla całego obszaru gminy, mający rangę aktu prawa miejscowego, wskazujący kierunki zagospodarowania, które dotychczas były określane w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, nie będącym aktem prawa miejscowego.
Jego ustalenia będą wiążące przy sporządzaniu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zmian obowiązujących planów miejscowych, ustaleniu (w drodze decyzji) warunków zabudowy oraz lokalizacji inwestycji celu publicznego - dokumentów, z którymi organ właściwy do wydawania pozwoleń na budowę (Starosta), sprawdza zgodność projektów budowlanych.
Obecne studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, którego ustalenia są wiążące dla sporządzania (zmian) miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zachowuje moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego w danej gminie, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.
WAŻNE:
Od dnia utraty mocy studium, uchwalenie nowego albo zmiana obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będzie możliwa, jeżeli w danej gminie wszedł w życie plan ogólny. W świetle znowelizowanych przepisów, ustalenie warunków zabudowy lub lokalizacji inwestycji celu publicznego, na wniosek złożony od dnia 1 stycznia 2026 r. będzie możliwe, jeżeli w danej gminie wszedł w życie plan ogólny.
Według Ustawodawcy, co zostało podkreślone w uzasadnieniu do projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, zaproponowane zmiany mają na celu uproszczenie, ujednolicenie, przyspieszenie procedur planistycznych.
Wobec powyższego, sporządzenie planu ogólnego jest w najbliższym czasie działaniem nadrzędnym w stosunku do innych działań, takich jak zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Postawienie za priorytet sporządzenie planu ogólnego spowodowane jest reformą jaka nastąpiła.