Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Widok odśnieżarki pracującej na drodze
  Informacja o prowadzeniu „Akcji Zima” w sezonie 2023 - 2024
  W związku z okresem zimowym przekazujemy Państwu informację o przebiegu „Akcji Zima” na terenie Gminy Mierzęcice. Drogi krajowe: odcinek drogi krajowej nr 78 położony w granicach administra...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 8 marca 2024 r. w godzinach 8:30 – 11:00, 20 marca 2024 r. w godzinach 14:00 – 16:30....
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

 • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

  Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


29 grudzień 2022

„Twój dom – dialog z tradycją”

Narodowy Instytut Dziedzictwa od 60 lat działa na rzecz opieki nad zabytkami i krajobrazem kulturowym. Jednym z działań realizowanych przez Instytut jest projekt „Twój dom – dialog z tradycją” - projekt poświęcony architekturze regionalnej, takiej, w której wykorzystuje się różnorodność i tradycje danego regionu, a jednocześnie stosuje współczesne rozwiązania technologiczne i twórcze pomysły.

Głównym działaniem jest ogólnopolski konkurs o tej samej nazwie. Celem konkursu jest znalezienie i popularyzacja projektów domów nawiązujących do lokalnej tradycji i dziedzictwa kulturowego poszczególnych regionów Polski. Pierwszy taki konkurs zorganizowano w 2010 roku w województwie warmińsko-mazurskim.

W 2021 r. zorganizowano ogólnopolski konkurs architektoniczny na projekt domu regionalnego w województwie śląskim. W jego rezultacie wyłoniono 9 projektów - są to domy, w których połączono to, co w tradycyjnym budownictwie najlepsze, starając się jednocześnie spełniać oczekiwania współczesnych mieszkańców.

Wszystkie projekty można znaleźć w katalogach wojdomdialogztradycja.nid.pl oraz na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa: nid.pl/konkursy.