Spotkanie z autorką „Arabskiej sagi”
6 października 2021 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mierzęcicach mieliśmy przyjemność gościć Tanyę Valko polską pisarkę i poetkę; arabistkę, tłumaczkę i podróżniczkę. Autorkę bestsellerowej „Arabskiej sagi”, chętnie czytanej przez czytelników naszej Biblioteki.
Pisarce towarzyszył mąż Igor Kaczmarczyk, dyplomata, konsul RP, tłumacz i arabista, który poprowadził spotkanie. Pani Tania Valko wraz z mężem mieszkała długi czas w krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji. Po ponad 25 latach na obczyźnie w 2018 r. pozostawiła za sobą dyplomatyczne życie i wróciła do Polski.
Na początku spotkania Tanya Valko opowiedziała nam, w jaki sposób wybrała kierunek wykształcenia, jak znalazła się na początku lat 80-tych na Bliskim Wschodzie, gdzie mieszkała przez wiele kolejnych lat. Jak poznawała realia, obyczajowość, zwyczaje, a także kuchnię i życie codzienne mieszkańców, tak dla nas egzotycznych, zwłaszcza w tamtych latach. Barwnie opisała specyfikę Bliskiego Wschodu, a zna ją dobrze z własnego doświadczenia. Poruszyła tematy związane z islamem i chrześcijaństwem, zderzeniem obu cywilizacji. Pisarka wypowiada się także o Polakach zamieszkałych w krajach Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu oraz o Azji oraz terroryzmie i uchodźstwie. Na spotkaniu pisarka w barwny sposób opowiedziała słuchaczom o kulturze, stylu bycia i sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich. Jak się okazało- ten mało znany Europejczykom świat, kojarzony ostatnio głównie przez pryzmat terroryzmu, ma wiele odcieni. Bywa niebezpieczny, niezrozumiały, a jednocześnie jest niezwykle barwny i pociągający. Wiele z opowiadanych podczas spotkania historii można odnaleźć na kartach powieści Tanyi Valko. Wszystkie swoje przeżycia i obserwacje wykorzystała w swoich książkach. Jej książki jako pierwsze w Polsce pokazały zderzenie kultur i religii w małżeństwach mieszanych. Autorka z lekkością i swadą opowiadała o swoich przeżyciach, ubarwiając je anegdotami i ciekawostkami.
Autorka. „Arabskiej sagi”, liczącej już 13 tomów, opowiadała o tym, jak powstawały kolejne części jej sagi. Wiele inspiracji do swoich książek Tanya Valko zaczerpnęła z własnego doświadczenia konsularnego. Wszystkie jej opowieści były niezmiernie interesujące, a najciekawsze było to, że niektóre osoby przedstawione w książkach istnieją naprawdę, a najbardziej drastyczne sytuacje przedstawione w książkach mają swoje prawdziwe podłoże i wydarzyły się naprawdę.
Pani Tanya Valko jest sympatyczną, pogodną osobą, która potrafiła zaciekawić słuchaczy swoimi opowieściami. Chętnie słuchalibyśmy jej dłużej, ale wszystko ma swój czas i spotkanie trzeba było zakończyć. Uczestnicy mieli okazję kupić książki naszego gościa. A spotkanie zakończyło się tradycyjnie autografami i wspólnymi zdjęciami.