Skip to main content
  • Widok na miasto i smog
    "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
    Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
  • Baner przedstawiający samochód odśnieżający
    Informacja o prowadzeniu „Akcji Zima” w sezonie 2024 - 2025
    W związku ze zbliżającym się  okresem zimowym przekazujemy Państwu informację o przebiegu „Akcji Zima” na terenie Gminy Mierzęcice. Drogi krajowe: odcinek drogi krajowej nr 78 położony w gr...
  • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
    Nadchodzące dyżury ekodoradcy
    Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 8 listopada 2024 r. w godzinach 9:00 – 14:00, 13 listopada 2024 r. w godzinach 9:00 –...
  • Baner informujący o realizacji zadania Aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Mierzęcice
    Ruszyła kolejna edycja Mojego Prądu – programu dofinansowań do mikroinstalacji fotowoltaicznych
    Mój Prąd to niezwykle popularny program umożliwiający otrzymanie dofinansowania na zakup fotowoltaiki oraz towarzyszących jej urządzeń. Kolejne edycje programu (a było ich już pięć) cieszą się dużą...
  • Aplikcja Eco Mierzęcice
    Aplikcja Eco Mierzęcice

    Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

  • System Informacji Przestrzennej

    System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych


28 czerwiec 2021

Wywiad z Panem Tomaszem Satorą - Laureatem konkursu „ Marka Lokalna”

Logo artykułu - zdjęcie przedstawiające przystańOrganizatorem konkursu jest Lokalna Grupa Działania "Brynica to nie granica"

 

 

Panie Tomaszu, gratulujemy uzyskania tytułu Laureata w kategorii  „produkt użytkowy/rzemiosło” w konkursie „ Marka Lokalna”, organizowanym przez Lokalną Grupę Działania „ Brynica to nie granica”! Cieszymy się, że stworzony przez Pana zegar winylowy  spodobał się Kapitule Ekspertów Marki Lokalnej, dzięki czemu zdobył Pan zaszczytny tytuł „ Laureata”. Czy mógłby Pan podzielić się z  mieszkańcami naszej gminy informacją na temat tego, co stało się inspiracją do stworzenia tak unikatowego produktu?

Inspiracją była miłość do muzyki i sentyment do tego rodzaju nośników. Płyty winylowe, niegdyś zapomniane, wracają „do łask” i jest z powrotem coraz większe zainteresowanie nimi. Ja chciałem przypomnieć o nich w nietuzinkowy sposób, wykorzystując te zużyte i uszkodzone, by w interesujący i kreatywny sposób zdobiły czyjś dom nadając wnętrzu niepowtarzalnego klimatu łącząc design z hobby.

Dlaczego właśnie winyl stał się tworzywem, z którego wykonuje Pan swoje dzieła użytkowe?

Płyty winylowe, które są uszkodzone nie nadają się do odtworzenia muzyki, można jednak zamiast je wyrzucać, nadać im drugie życie. To trwałe tworzywo, z którego można wyciąć przeróżne kształty i nadać im wyjątkowego wyglądu, nie tracąc ich pierwotnego piękna.

Proszę nam coś więcej powiedzieć o swoim nietypowym hobby?

Od zawsze pasjonowałem się rzeczami niestandardowymi i odbiegającymi od wszelkich form. Lubiłem wymyślać, projektować  i tworzyć nietuzinkowe elementy wystroju wnętrz, ogrodów, przedmioty użytkowe, drobne dodatki lub nawet konkretne meble. To cudowne uczucie móc łączyć umysł ścisły z artystyczną duszą. Dzięki temu, hobby które wykonuje sprawia wiele radości i satysfakcji, i jest miłym wypełnieniem wolnego czasu.

Czy tworzenie tego rodzaju przedmiotów stanowi dla Pana pracę zawodową?

Od stycznia prowadzę własną działalność związaną z przedmiotami, które projektuję i tworzę. Jest to spełnienie mojego marzenia, fakt, iż pasja i hobby stało się sposobem na rozwój zawodowy i pracę zarobkową.

Jak na Pana hobby zapatruje się rodzina, bo pewnie pochłania ono sporo czasu wolnego?

Rodzina od samego początku wspierała mnie w tym co robię, w moich marzeniach, decyzjach i działaniach. Bez ich wsparcia i pomocy nigdy nie mógłbym poświęcić się tej pasji z takim zaangażowaniem jakie było konieczne. Żona nigdy we mnie nie wątpiła i zawsze motywowała.  Jest moją przyjaciółką, która zawsze służy bezcennymi radami i obiektywnie wyraża opinie. Była i jest nie tylko moją siłą napędową ale także moim największym natchnieniem.

Dziękujemy za rozmowę. A może są jeszcze pytania, na które chciałby Pan odpowiedzieć, a których nie zadałam?

Tak naprawdę zegar winylowy to tylko jeden z dziesiątek innych rzeczy, które tworzę. Ogromnie się cieszę, że to dzieło uzyskało tak wielkie zainteresowanie i zostało wyróżnione, gdyż faktycznie jest unikatowe i wyjątkowe. Wycinam jednak także zegary i inne dodatki oraz elementy z płyt MDF, z drewna, ze sklejek, z pleksi i aluminium. Moja działalność tak naprawdę nie jest ukierunkowana na jeden produkt, gdyż wciąż szukam inspiracji i staram się rozwijać próbując nowych sposobów, wzorów, kształtów, materiałów, zastosowań. Moja wyobraźnia wciąż mnie zaskakuje, a w połączeniu z pracą i determinacją jestem przekonany, że to co najlepsze wciąż jeszcze przede mną…

  

Zdjęcie przedstawiające zegar wykonany z płyty winylowej z napisem Pyrzowice 

Zdjęcie przedstawiające zegar wykonany z płyty winylowej z napisem Mierzęcice

Zdjęcie przedstawiające Tomasza Satorę trzymającego dyplom "Marki lokalnej"