Co musisz wiedzieć o koronawirusie?
Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed epidemią koronawirusa COVID-19 i odradza podróże m.in. do Chin i Włoch. Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. odnotowano 81 027 potwierdzone przypadki zachorowań, w tym 2 763 zgonów.
Największa liczba zgonów wywołanych koronawirusem miała miejsce w Chinach (2716). Zgony odnotowano ponadto w HongKongu (2), Iranie (15), Korei Południowej (11), we Włoszech (11), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (4), Taiwanie (1), Filipinach(1), Japonii (1) i we Francji (1).
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób uważa, iż obecnie istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia wirusem obywateli UE/EOG i Wielkiej Brytanii zamieszkujących lub odwiedzających obszary, w których podejrzewa się utrzymującą się transmisję wirusa między ludźmi.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Wśród objawów zakażenia wymienia się: gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie. Badania RTG klatki piersiowej przeprowadzone u chorych wykazują typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Dotychczas nie jest znane źródło infekcji, dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.
Według informacji podawanych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon najbardziej narażone są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Aktualnie nie została wynaleziona szczepionka przeciw nowemu koronawirusowi, dlatego zaleca się stosowanie innych metod zapobiegania zakażeniu. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej.
Zachęcamy do zapoznania się z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
- Często myj ręce - używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
- Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania - zaleca się, aby podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
- Zachowaj bezpieczną odległość - GIS zaleca zachowanie co najmniej 1 metra odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
- Unikaj dotykania oczu, nosa i ust - dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Jeśli zauważyłeś u siebie gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu jak najszybciej zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Zdrowia www.gov.pl/web/zdrowie
Ponadto, jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.
Główny Inspektorat Sanitarny stworzył również zalecenia dla osób podróżujących po Chinach, Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach dotkniętych epidemią spowodowaną nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Jeśli znajdujesz się w tej grupie osób:
- unikaj miejsc publicznych, zatłoczonych,
- bezwzględne unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi, w szczególności z objawami ze strony układu oddechowego,
- unikaj odwiedzania rynków/targów lub innych miejsc, w których znajdują się żywe lub martwe zwierzęta i ptaki,
- unikaj kontaktu ze zwierzętami, ich wydalinami lub odchodami,
- ściśle przestrzegaj zasad higieny rąk – ręce myć często wodą z mydłem lub dezynfekować środkiem na bazie alkoholu,
- przestrzegaj zasad higieny żywności – jeść tylko w pewnych miejscach, pić wodę konfekcjonowaną.
Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach, we Włoszech, Korei Południowej oraz innych krajach (aktualna lista krajów dostępna na stronach: www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.gis.gov.pl) gdzie wystąpiły zachorowania z objawami: gorączki, kaszlu, duszności i problemów z oddychaniem i zaobserwowałeś u siebie podobne objawy bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.