Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Widok na rurę kanalizacyjną w ziemi
  Informacja o dofinansowaniu do budowy przyłączy kanalizacyjnych
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przyłączenie budynków do głównej sieci kanalizacyjnej należy do właściciela nieruchomości. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy o utrzymaniu...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 8 marca 2024 r. w godzinach 8:30 – 11:00, 20 marca 2024 r. w godzinach 14:00 – 16:30....
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

 • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

  Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


22 marzec 2012

Informacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej

Utrwalił się mit, że wypalanie traw i słomy poprawia jakość gleby, jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Wiele lat temu naukowcy udowodnili, że ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę.

 

Łąka czy pastwisko po wypaleniu się zazielenia, ale będą bezwartościowe. W trakcie wypalania ginie cała mikroflora i mikrofauna, które ożywiają glebę. Podczas wypalania temperatura na powierzchni gleby dochodzi do 700°C. Dla przykładu białko - będące podstawowym budulcem żywych organizmów ulega zniszczeniu w temperaturze +50°C.


W myśl art. 124 i 131 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wypalanie roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych. szlakach kolejowych, lub trzcin nie tylko jest zabronione ale i podlega karze aresztu lub grzywny.


Nie bez znaczenia pozostają koszty związane z usuwaniem skutków pożarów - straty w mieniu oraz paliwo i sprzęt używany do akcji gaśniczych. Tylko od początku marca br. do tego typu zdarzeń jednostki ochrony przeciwpożarowej z powiatu będzińskiego interweniowały już ponad 140 razy.


Przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia lub mienia swojego i innych.


Komendant Powiatowy
Państwowej Straży Pożarnej
w Będzinie