Informacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
Utrwalił się mit, że wypalanie traw i słomy poprawia jakość gleby, jest swoistym rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Wiele lat temu naukowcy udowodnili, że ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę.
Łąka czy pastwisko po wypaleniu się zazielenia, ale będą bezwartościowe. W trakcie wypalania ginie cała mikroflora i mikrofauna, które ożywiają glebę. Podczas wypalania temperatura na powierzchni gleby dochodzi do 700°C. Dla przykładu białko - będące podstawowym budulcem żywych organizmów ulega zniszczeniu w temperaturze +50°C.
W myśl art. 124 i 131 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody wypalanie roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych. szlakach kolejowych, lub trzcin nie tylko jest zabronione ale i podlega karze aresztu lub grzywny.
Nie bez znaczenia pozostają koszty związane z usuwaniem skutków pożarów - straty w mieniu oraz paliwo i sprzęt używany do akcji gaśniczych. Tylko od początku marca br. do tego typu zdarzeń jednostki ochrony przeciwpożarowej z powiatu będzińskiego interweniowały już ponad 140 razy.
Przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności. Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia lub mienia swojego i innych.
Komendant Powiatowy
Państwowej Straży Pożarnej
w Będzinie