Spotkanie noworoczne 2012
Bardzo uroczyście 11 stycznia obchodzono w gminie Mierzęcice „Spotkanie noworoczne 2012”. Po raz pierwszy w historii gminy zostały wręczone statuetki „Gryfa Mierzęcickiego”. Otrzymały je dwie wybitne postacie gminy ks. kanonik Janusz Rakoczy i Barbara Słania.
„Spotkanie noworoczne 2012”, które odbyło się sali reprezentacyjnej Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach 11 stycznia tego roku rozpoczął koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji Województwa Śląskiego. Artyści wykonali utwory marszowe, transkrypcje muzyki symfonicznej i standardy muzyki rozrywkowej. Koncert wzruszył i rozbawił zebranych. Po zakończeniu części artystycznej organizatorzy spotkania Grzegorz Podlejski, wójt gminy Mierzęcice i Dorota Marciniak, dyrektor GOK serdecznie powitali zebranych.
W uroczystości wzięli udział m.in.: poseł Witold Klepacz, Krzysztof Malczewski, starosta powiatu będzińskiego, Zdzisław Banaś, burmistrz Siewierza, wójtowie gmin: Psary – Tomasz Sadłoń, Ożarowice – Grzegorz Czapla, Bobrowniki - Arkadiusz Ziemba i Edyta Cichoń, sekretarz miasta Wojkowice oraz Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. (Nieobecni podczas uroczystości poseł Beata Małecka - Libera i senator Zbigniew Meres przysłali listy gratulacyjne). Podczas uroczystości nie zabrakło też radnych z terenu gminy Mierzęcice i gmin ościennych, przedstawicieli służb mundurowych, duchownych, urzędników, sołtysów z terenu gminy Mierzęcice, dyrektorów mierzęcickih gminnych jednostek, reprezentantów KGW i OSP z całej gminy. Grzegorz Podlejski przedstawił podsumowanie 2011 roku pracy samorządu i zaprezentował plany rozwoju gminy na najbliższe lata.
W głównej części uroczystości zostały wręczone nagrody Wójta Gminy Mierzęcice - „Gryf Mierzęcicki”.
-Jest to dla nas bardzo doniosła chwila ponieważ w tym roku, po raz pierwszy władze naszej gminy uhonorują w ten sposób osoby, które w szczególny sposób wyróżniają się na polu gospodarczym, kulturalnym, społecznym. Są to osoby, które podejmują wiele wyzwań, wnoszą też wiele wartości w życie gminy i jej mieszkańców – mówiła Dorota Marciniak.
Protokół z posiedzenia Kapituły konkursu zaprezentowała Beata Polaniecka, zastępca przewodniczącego Rady Gminy w Mierzęcicach.
-Gryf to piękna, mitologiczna istota i symbol naszej gminy. Od teraz zyskuje on nowy wymiar. Rada Gminy w Mierzęcicach ubiegłoroczną uchwałą powołała to szczególne wyróżnienie. To nagroda dla osób, które mają wielkie zasługi dla rozwoju gminy i jej mieszkańców. Pierwsze osoby, które je otrzymają to ks. kanonik Janusz Rakoczy, proboszcz parafii w Targoszycach i Barbara Słania, pedagog który od lat pracuje na rzecz Toporowic. Co istotne Kapituła wybrała kandydatów jednomyślnie – podkreśliła Beata Polaniecka.
Ks. Janusz Rakoczy jest związany z gminą Mierzęcice i Targoszycami od 1980 roku. Jest proboszczem parafii, kanonikiem honorowym i dziekanem dekanatu siewierskiego. Przez wiele lat sprawował funkcję duszpasterza rolników, teraz opiekuje się leśnikami i pracownikami ochrony środowiska. Od 2004 roku jest duszpasterzem strażaków ochotników z powiatu będzińskiego. Dzięki jego staraniom świątynia w Targoszycach została wpisana na listę zabytków. Ks. Rakoczy systematycznie dba o odnawianie kościoła i ochronę zgromadzonych w nim dzieł sztuki. Dzięki niemu świątynia stała się też lokalnym centrum kultury. Parafia ma swoją stronę internetową i wydaje własne czasopismo „Mikołajek targoszycki”. Ks. Rakoczy był inicjatorem powstania dożynek diecezjalnych w Targoszycach. W ub. roku został też uhonorowany Nagrodą Starosty Będzińskiego za upowszechnianie kultury.
Barbara Słania jest emerytowanym nauczycielem, przez wiele lat sprawowała funkcję dyrektora SP w Toporowicach. Dzięki niej szkoła stała się także lokalnym centrum kultury. Wiele imprez, których istnienie zapoczątkowała Barbara Słania odbywa się w miejscowości do dziś. Dla pani Barbary bardzo ważne są troska o drugiego człowieka, dbałość o rozwój i promowanie swojej miejscowości. Barbara Słania jest działaczką Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Przyjaciół Toporowic, sama pisze projekty o pozyskanie dotacji unijnych . Dzięki jej staraniom stowarzyszenia pozyskało ok. 80 tys. zł. W miejscowości odbywały się m.in. dodatkowe zajęcia aerobiku, judo, jady konnej, pływania dla dzieci. Dla mieszkańców Barbara Słania jest ikoną Toporowic.
Statuetki i listy gratulacyjne wyróżnionym wręczyli Grzegorz Podlejski, wójt gminy Mierzęcice i Tadeusz Twardoch, przewodniczący Rady Gminy w Mierzęcicach. Ks. Janusz Rakoczy i Barbara Słania nie kryli wzruszenia, byli też... zaskoczeni wyróżnieniem.
-Nie wiem, co powiedzieć. Myślę, że jest w gminie wiele innych postaci, które można byłoby uhonorować taką statuetką, ale skoro tak zdecydowała Kapituła. Bardzo dziękuję za wyróżnienie. Cieszę się, że władze gminy doceniają to co robię. Jestem też bardzo wdzięczny panu wójtowi za wielką przychylność dla mojej osoby – mówił ks. Janusz Rakoczy.
Także Barbara Słania skromnie tłumaczyła, że jest zwykłą mieszkanką swojej miejscowości.
-To nagroda dla mojej ukochanej wsi, która kojarzy mi się z brzozą przy drodze, kasztanem przy starej kapliczce, moim pokoleniem. Spędziłam w Toporowicach całe życie, tutaj z małej pełnej marzeń dziewczyny stałam się osobą dojrzałą, ale nadal mam wiele marzeń, które na szczęście mogę realizować w mojej miejscowości. I nie ukrywam, że i stowarzyszenie i SP w Toporowicach są zawsze mi bardzo bliskie – stwierdziła Barbara Słania.
Grzegorz Podlejski podsumował, że wielkim dobrem jest już samo to, że można było poznać takich ludzi jak pani Barbara Słania i ks. Janusz Rakoczy.
Następnie władze gminy Mierzęcice wręczyły list gratulacyjny także Damianowi Kutkowi, zdobywcy pierwszego miejsca w ogólnopolskim Wielkim Teście z Historii. Damian Kutek otrzymał też listy gratulacyjne od parlamentarzystów.
Wyróżnionym gratulacje złożyli także Witold Klepacz i starosta Malczewski.
-Cieszę się, że mogę uczestniczyć w takim spotkaniu. Niedawno brałem udział w podobnych uroczystościach w Psarach i Siewierzu, to uświadamia mi jeszcze bardziej, jak ważna jest rola samorządu dla rozwoju naszego kraju. Mogę obiecać, że już wkrótce zajmiemy się ustawą o zamówieniach publicznych, która tak naprawdę jest winowajcą, tego że dochodzi do problemów, które miała gmina Mierzęcice w Sadowiu z ul. Zjazdową. Mam nadzieję, że dzięki zmianom prawa do 2020 roku, tak jak zaplanowano, Polska wykorzysta swoją wielką szansę rozwoju – podkreślał poseł Witold Klepacz.
Starosta Krzysztof Malczewski, tłumaczył, że ks. kanonik Rakoczy i pani Barbara Słania są nie tylko chlubą dla gminy Mierzęcice, ale dla całego powiatu.
-Chciałem także poinformować, że Mierzęcice już mogą cieszyć się, że trasa kolejnego „Tour de Pologne” także pobiegnie w tym roku ulicami miejscowości – dodał Krzysztof Malczewski.
Na zakończenie uroczystości Grzegorz Podlejski, wójt gminy Mierzęcice życzył zebranym, by nowy 2012 rok był lepszy od poprzedniego, i by nie zabrakło sił, ani możliwości realizacji wyznaczonych planów. Zebrani zostali poczęstowani symboliczną lampką szampana i noworocznymi słodkościami.