Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Widok na rurę kanalizacyjną w ziemi
  Informacja o dofinansowaniu do budowy przyłączy kanalizacyjnych
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przyłączenie budynków do głównej sieci kanalizacyjnej należy do właściciela nieruchomości. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy o utrzymaniu...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 8 marca 2024 r. w godzinach 8:30 – 11:00, 20 marca 2024 r. w godzinach 14:00 – 16:30....
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

 • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

  Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


03 lipiec 2018

Weekend biegowy w Nowej Wsi za nami

Sukcesem zakończył się eksperyment weekendu biegowego, czyli połączenia dwóch największych imprez biegowych w naszej gminie – Biegu Nowej Wsi i Silesian Highland Marathon. Obydwie imprezy udało się sprawnie zorganizować, a udział w nich wzięła rekordowa liczba mieszkańców naszej gminy.

 

Największym sportowym wygranym spośród gospodarzy okazał się ponownie Roman Cichoń, który zajął drugie miejsce w niedzielnym Biegu Nowej Wsi na dystansie pięciu kilometrów.

Przez cały tydzień poprzedzający zawody trwały intensywne prace mające na celu przygotowanie tras dla zawodników biorących udział w Maratonie Wyżyny Śląskiej. Impreza odbywa się w trzech gminach, wymaga świetnej współpracy i koordynacji działań. W tym roku zdecydowano się dołożyć trzeci wariant biegu. Oprócz 11 i 44 kilometrów (maraton wydłużono również o kilometr) zawodnicy otrzymali możliwość rywalizacji na dystansie półmaratonu, a dokładnie 22 kilometrów. Od piątku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi działało już biuro zawodów, gdzie można było zweryfikować swój udział i odebrać pakiet startowy.

W sobotni poranek, zanim zawodnicy wyruszyli do biegu, trasy musiały zostać ostatecznie sprawdzone. Na rowerach i quadach przejechano dziesiątki kilometrów, aby zweryfikować oznaczenia i aby nikt nie zgubił się na naszych leśnych i polnych ścieżkach. Jako że jest to bieg terenowy, podczas wyznaczania tras starano się unikać fragmentów asfaltowych, szukać za to wzniesień i pagórków, skąd rozpościera się piękny widok na Wyżynę Śląską i Zagłębie Śląsko-Dąbrowskie.

O godz. 9:00 Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, który jest zaangażowany w organizację biegów z Nowej Wsi od samego początku, dał sygnał do startu życząc zawodnikom najlepszych rezultatów i na 44-kilometrową trasę wyruszyli maratończycy. W rywalizacji na tym dystansie wzięło udział 92 biegaczy. Na pokonanie trudnej trasy wiodącej przez 27 miejscowości wraz z atrakcją w postaci 5-metrowego rozlewiska rzeczki Pagor w Dąbiu zawodnicy mieli 7,5 godziny.

Pół godziny po maratończykach wystartował bieg na 11 kilometrów. Ten najkrótszy z sobotnich dystansów zgromadził 78 osób, które musiały się zmieścić w dwugodzinnym limicie czasowym. Z kolei o godz. 10:00 swój bieg rozpoczęli półmaratończycy. Stanęli oni na starcie w 56-osobowej grupie. Łączna liczba biegaczy na wszystkich trzech dystansach wyniosła więc 226.

Organizatorzy ledwo zdążyli przenieść się ze startu na metę, gdy dobiegł do niej zwycięzca na 11 kilometrów, rewelacyjny Aleksander Zięba ze Strzyżowic, który tym samym zanotował 41. podium w tym roku. Na drugiej i trzeciej pozycji w odstępach trzyminutowych znaleźli się Dariusz Wilk z Wapiennika oraz Jakub Jodłowski z Mysłowic. Wśród kobiet z czasem 52 minut i 9 sekund zwyciężyła Agata Hilaszek z Sosnowca. Podium uzupełniły Elżbieta Przybył z Radzionkowa i Mariola Smoll z Krupskiego Młyna. Na bardzo dobrych miejscach znaleźli się mieszkańcy Toporowic - Mariusz Bednarski był szósty, a Rafał Paliga siódmy. Panowie stracili do podium zaledwie pół minuty, ale udało im się wywalczyć drugie i trzecie miejsce w kategorii M35. Oprócz nich naszą gminę reprezentowali na tym dystansie: Łukasz Zawadzki, Karol Krawczyk, Paweł Gajewski, Gaweł Klimczyk, Bartosz Białas, Ewa Janiec oraz Adriana i Janusz Skrzypczykowie.

Po finiszu 11-kilometrowców rozpoczęło się oczekiwanie na najlepszego półmaratończyka. Okazał się nim być Maciej Garnowski z Siemianowic Śląskich, który w ubiegłym roku był drugi na dystansie maratonu ustępując tylko Romanowi Cichoniowi z Mierzęcic. Za Maciejem Garnowskim (1:35:38) na mecie półmaratonu zameldowali się Krzysztof Lesik z Wodzisławia ŚląskiegoMateusz Kuraś z Siewierza. Najlepszą kobietą była tym razem Izabela Maj-Dziubańska z Pyskowic, która jednocześnie  zajęła bardzo dobre 12. miejsce w klasyfikacji open, uzyskując czas 1:59:46. Za nią znalazły się Justyna Juraszek i Joanna Piotrowska z Tronina. Minimalnie w walce o podium uległa Patrycja Kocot z Nowej Wsi zajmując czwarte miejsce open, jednak w kategorii K20 nie miała już sobie równych. Z dobrym czasem na mecie półmaratonu pojawił się także Kamil Bartków z Boguchwałowic.

Obydwa biegi były wstępem do tego co miało się wydarzyć za chwilę. Po ubiegłorocznym zwycięstwie Romana Cichonia w maratonie nasza gmina nie miała kandydata do walki o podium open, ale niedawno utworzony w Mierzęcicach klub Ostra Góra 351 liczył mocno na swoją reprezentantkę Kalinę Jaglarz z Bobrownik. Najpierw jednak po 3 godzinach i 29 minutach na mecie powitaliśmy zwycięzcę. Był nim Krzysztof Węglarczyk z Wodzisławia Śląskiego, który stoczył pasjonującą walkę z młodszym o 10 lat Grzegorzem Skworcem z Siemianowic Śląskich. Za nimi na metę przybiegł Łukasz Dworniczak z Katowic. Jako pierwsza kobieta do Nowej Wsi dotarła Natalia Gracz z Katowic zajmując znakomite 7. miejsce w klasyfikacji open i uzyskując czas 3 godzin i 53 minut. Druga przybiegła na metę Daria Pietruczuk z Zabrza i wtedy rozpoczęło się nerwowe wyczekiwanie na Kalinę, która przez cały czas biegła na trzeciej pozycji, ale czwarta zawodniczka systematycznie zmniejszała swoją stratę i była już bardzo niedaleko. Wreszcie jednak okrzyk radości Ostrej Góry zasygnalizował, że Kalina Jaglarz zbliża się do mety. Została tym samym trzecią najlepszą kobietą Maratonu Wyżyny Śląskiej. Świetny czas w tym trudnym biegu uzyskał również inny reprezentant Ostrej Góry 351, Rafał Grząś z Twardowic. Po 4 godzinach i 7 minutach osiągnął on metę na 14. pozycji.

Emocje po sobotniej rywalizacji jeszcze nie opadły, a w niedzielę rozpoczął się kolejny akt weekendu w Nowej Wsi. Po raz siódmy od 2012 roku miał się odbyć wyścig ulicą Zawadzkiego na dystansie 5 kilometrów oraz marsz Nordic Walking. Najpierw jednak bieganie rozpoczęły najmłodsze dzieci przedszkolne. Mierzyły się one z torami przeszkód przygotowanymi we współpracy z KS Strażak Nowa Wieś na bazie kolorowych elementów do treningu piłkarskiego. Tory były formą aktywnej zabawy, która kończyła się zdobyciem medalu i zdrowych owoców.

Po godz. 15:00 ulica Zawadzkiego została wyłączona z ruchu i rozpoczęły się biegi asfaltowe dla dzieci. Najpierw odbył się Bieg Smerfa na dystansie 300 metrów, potem Bieg Juniora na 600 metrów, a na koniec Bieg Nastolatka na dystansie 1000 metrów z podbiegiem na „nowowiejską górkę”. W biegach wzięło udział kilkadziesięcioro dzieci z Gminy Mierzęcice, ale też innych części województwa.

O godz. 16:00 przyszedł czas na bieg główny na dystansie 5 kilometrów z trudnym 2,5-kilometrowym podbiegiem na najwyższy punkt w powiecie będzińskim. Po raz kolejny duże powody do radości dał kibicom Roman Cichoń. Ustąpił co prawda najlepszemu tego dnia Piotrowi Magierze z Myszkowa, który z czasem 17 minut 27 sekund zwyciężył w rywalizacji, ale wyprzedzając na ostatniej prostej Dariusza Bronowskiego z Bytomia osiągnął drugi rezultat. Wśród pań miejsca na podium zajęły kolejno Katarzyna Nowak, Karina Korus i Anna Herman. W czołowej trzydziestce zawodów znalazło się jeszcze czterech reprezentantów gminy Mierzęcice. Pomimo zmęczenia udziałem w Maratonie Wyżyny Śląśkiej, 18. miejsce w VII Biegu Nowej Wsi zajął Rafał Paliga, 20. był Mariusz Bednarski, a 23. Łukasz Zawadzki. 28. pozycja przypadła z kolei Kasprowi Klimczykowi z Nowej Wsi.

Znakomity wynik w zawodach osiągnęła Joanna Cichoń, która dobiegła do mety na 5. pozycji wśród pań i wygrała tym samym kategorię K30. Prawdziwym odkryciem imprezy okazała się jednak Klaudia Zarychta. 12-latka z Toporowic najpierw wygrała Bieg Juniora na 600 metrów, a później w świetnym stylu uzyskała 2. miejsce w kategorii K20 pokonując niemal wszystkie panie do 29. roku życia! Wynik uzyskany przez Klaudię (24:52) na tak trudnej trasie po wcześniejszym szybkim biegu dla dzieci świadczy o tym, że ma ona wielki talent na miarę przyszłej reprezentantki Polski.

W tegorocznej edycji Biegu Nowej Wsi wzięło udział 35 mieszkańców gminy Mierzęcice, co jest dotychczasowym rekordem. Oprócz wyżej wspomnianych rywalizację na 5-kilometrowej trasie ukończyli: Michał Nowak, Daniel Gawron, Tomasz Wolski, Łukasz Milewski, Dawid Wojdas, Patrycja Kocot, Paweł Gajewski, Aleksandra Skrzypczyk, Marcin Czapla, Gaweł Klimczyk, Bartosz Białas, Krzysztof Hernik, Anetta Gąsior, Renata Gajewska, Tomasz Sar, Kamil Olech, Mariusz Lubas, Paweł Cebula, Piotr Banaś, Izabela Wojdas i Adrian Adamski.

Marsz Nordic Walking zakończył się zwycięstwem Michała Garbata, który wyprzedził Ryszarda Garbata. Na trzecim miejscu znalazł się Damian Stalmach. Gminę Mierzęcice w marszu reprezentowały Marta Gąsior, Izabela Adamska, Joanna i Mariusz Słowińscy i Krzysztofa Urbańska.

Bieg Nowej Wsi zgromadził w tym roku 185 zawodników (146 biegaczy i 39 maszerujących). Łącznie w sobotnich i niedzielnych biegach wzięło udział 411 dorosłych oraz ok. 100 dzieci. Gminę Mierzęcice reprezentowało 49 biegaczy i maszerujących, a także kilkudziesięcioosobowa grupa dzieci i młodzieży. W przygotowania było zaangażowanych ponad 100 wolontariuszy. Wielu z nich pracowało przez kilka dni, aby organizacja przebiegła sprawnie. Przez cały rok imprezy przygotowywali natomiast główni organizatorzy - Tomasz Sar, Aleksandra Skrzypczyk, Krzysztof Lubas i Marcin Czapla.

Inicjatywa nie byłaby możliwa bez wsparcia gmin, instytucji i firm. Gminami partnerskimi Maratonu Wyżyny Śląskiej były Gmina Mierzęcice, która ufundowała również nagrody dla najlepszych zawodników oraz Gmina Psary. Sponsorami biegów firmy SchoolTour.pl oraz Sarex, partnerami imprezy Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach, Gminny Zakład Gospodarki Wodnej i Komunalnej, Ostra Góra 351, Biegi w Rogoźniku, a także firmy ZRW Bara, Oriflame, Muszynianka, Vilamalia, Estetica Promed, Drog-Mol oraz Heat Not Lost. Specjalne podziękowania organizatorzy kierują do SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi, Spółki dla Zagospodarowania Wspólnot Gruntowych we wsi Nowa Wieś, Sołectwa w Nowej Wsi, Ochotniczych Straży Pożarnych z Nowej Wsi, Mierzęcic I, Mierzęcic II, Toporowic, Boguchwałowic, Psar, Dąbia, Twardowic, Goląszy-Brzękowic, Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Psary w Gródkowie, Stowarzyszenia Sportowa Gmina Psary, Zakładu Gospodarki Komunalnej w Psarach, Gminnej Biblioteki Publicznej w Mierzęcicach oraz wszystkich pojedynczych osób, które pomogły w organizacji imprezy.

Gminą partnerską VII Biegu Nowej Wsi była oczywiście Gmina Mierzęcice, która jak co roku była zaangażowana w organizację i ufundowała nagrody rzeczowe. Sponsorami imprezy były firmy Sarex oraz SchoolTour.pl., partnerami Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach, Gminny Zakład Gospodarki Wodnej i Komunalnej w Mierzęcicach, Ostra Góra 351, a także firmy ZRW Bara, Oriflame, Muszynianka, Vilamalia, Estetica Promed oraz Drog-Mol. Również w przypadku niedzielnych zawodów podziękowania kierujemy do SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi, Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowej Wsi, Spółki Dla Zagospodarowania Wspólnot Gruntowych We Wsi Nowa Wieś, Sołectwa w Nowej Wsi, Gminnej Biblioteki Publicznej w Mierzęcicach i wszystkich pomagających w organizacji imprezy.

 

Serdeczne podziękowania i gratulacje!