Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 17 lipca 2024 r. w godzinach 11:30 – 16:30, 24 lipca 2024 r. w godzinach 9:00 – 11:30...
 • Baner informujący o realizacji zadania Aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Mierzęcice
  Inwentaryzacja wyrobów azbestowych w Gminie Mierzęcice
  Urząd Gminy Mierzęcice informuje, że w dniach 05 - 31 sierpnia br. na terenie Gminy Mierzęcice, przeprowadzona zostanie aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Pracownicy firmy GR...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych


14 grudzień 2011

Damian Kutek z Mierzęcic najlepszy

Zwycięzcą Wielkiego Testu z Historii, pod hasłem „Polska droga do wolności 1980 – 1989”, który odbył się w przeddzień 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego okazał się Damian Kutek, mieszkaniec naszej gminy, na co dzień student UŚ w Katowicach.


Piąta edycja Wielkiego Testu z Historii, zorganizowanego przez TVP1 w przeddzień 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego służyła przypomnieniu wydarzeń z lat 1980 - 1989. Uczestniczy sprawdzianu, który był otwarty dla wszystkich chętnych, odpowiadali na pytania w katowickim Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek. Dla przeprowadzenia historycznej klasówki wybrano Katowice, bo tutaj doszło do najtragiczniejszych wydarzeń stanu wojennego, pacyfikacji górników kopalni „Wujek”.
Test składał się z 24 pytań podzielonych na cztery serie. Uczestnicy mogli wybrać z czterech wariantów odpowiedzi, z których tylko jedna była prawidłowa. Pytania ułożyli historycy specjalizujący się w polskiej historii współczesnej: profesorowie Antoni Dudek i Paweł Machcewicz.
Pytano m.in. gdzie podpisano trzecie - po gdańskich i szczecińskich - porozumienia robotników z władzą (w Jastrzębiu Zdroju), co to jest „bibuła” (nielegalne wydawnictwo), kto proponował wysyłanie z Polski śpiworów dla bezdomnych w USA (rzecznik ówczesnego rządu Jerzy Urban), kto zmierzył się z Lechem Wałęsą w debacie telewizyjnej w 1988 roku (Alfred Miodowicz), jaki serial pasjonował Polaków w latach 80. („Niewolnica Isaura”) oraz który z członków rządu gen. Wojciecha Jaruzelskiego wymieniał chrupiące bułeczki jako pozytywny rezultat reform (Zdzisław Krasiński, minister ds. cen).
Uczestnicy musieli także przypomnieć sobie, w którym roku Lech Wałęsa otrzymał pokojową Nagrodę Nobla (w 1983), kto kierował IV departamentem MSW w czasie, gdy uprowadzono i zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę (gen. Zenon Płatek), w której kopalni ZOMO strzelało do górników 15 grudnia 1981 roku - dzień przed pacyfikacją „Wujka” („Manifest Lipcowy”) oraz gdzie rozpoczął się strajk komunikacji, który zapoczątkował falę strajków w 1988 roku (w Bydgoszczy).
Pytano też, ile mandatów w Sejmie mogła zdobyć Solidarność w 1989 roku (35 proc.) i kto był szefem dyplomacji w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (Krzysztof Skubiszewski). Konkurs w Katowicach był częścią widowiska o tematyce historycznej, emitowanego w poniedziałkowy wieczór w programie pierwszym TVP. W programie można było zobaczyć gwiazdy polskiej estrady oraz materiały archiwalne, które przypominały rzeczywistość lat 80.
W Katowicach najlepszy okazał się właśnie mieszkaniec naszej gminy 26-letni Damian Kutek, na co dzień student historii na Wydziale Nauk Społecznych UŚ w Katowicach. (Po raz pierwszy w historii testu wśród laureatów znalazła się osoba z terenu woj. śląskiego). Zwycięzca tegorocznego konkursu otrzymał nagrodę – 30 tysięcy złotych. Pozostałe miejsca na podium zajęli laureaci poprzednich edycji testu: drugi był Mariusz Solecki, zwycięzca testu o Janie Pawle II, a trzeci Bartosz Szczurowski, który wygrał test o zwycięskich bitwach polskiego oręża.
Poprzednie edycje Wielkiego Testu z Historii poświęcone były: odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku, biografii i pontyfikatowi Jana Pawła II, Polsce i Polakom podczas II wojny światowej oraz czterem zwycięskim bitwom polskiego oręża (pod Grunwaldem i pod Kłuszynem, Bitwie Warszawskiej oraz Bitwie o Anglię). W sumie we wszystkich testach o nagrodę walczyło ponad tysiąc osób oraz przeszło sto osobistości życia publicznego.
W tym roku w warszawskim studiu TVP test rozwiązywały znane i lubiane osoby, reprezentujące cztery grupy zawodowe: artyści, dziennikarze, politycy i sportowcy. Najlepsi okazali się politycy, a wśród nich europoseł Jacek Kurski z „Solidarnej Polski”, który wygrał również cały test wśród osobistości. Spośród dziennikarzy najlepszy był Jarosław Kulczycki z TVP1.
Wywiad z mieszkańcem naszej gminy Damianem Kutkiem, zaprezentujemy w naszym portalu w przyszłym tygodniu.