I Powiatowy Konkurs Dziennikarski rozstrzygnięty
15 maja w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach odbył się finał I Powiatowego Konkursu Dziennikarskiego pod nazwą „Współczesny patriotyzm”.
W uroczystości udział wzięli Zastępca Wójta Gminy Mierzęcice Andrzej Cembrzyński, Przewodnicząca Rady Gminy Mierzęcice Jolanta Kyrcz, Zastępca Przewodniczącej Rady Gminy Tadeusz Szczepańczyk, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Mierzęcicach Grażyna Czapla, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych z powiatu będzińskiego.
Ogłoszony w marcu przez Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach konkurs, adresowany był do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i szkół średnich powiatu będzińskiego i wpisywał się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzięki udziałowi w konkursie, młodzież z terenu powiatu będzińskiego miała szansę zgłębić tematykę patriotyzmu we współczesnym wydaniu. Tworząc prace konkursowe starała się odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj przedstawia się pojęcie miłości do ojczyzny i w jakich obszarach życia ta miłość się przejawia.
Celem konkursu było zwrócenie uwagi na pojęcie współczesnego patriotyzmu, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na historię i współczesność tzw. „małych ojczyzn”, a także budowanie pozytywnych wzorców postępowań.
Patronat honorowy nad konkursem objęli Starosta Będziński Arkadiusz Watoła oraz Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski.
W pierwszej części gali dziennikarz Agnieszka Zielińska przybliżyła w skrócie zasady konkursu z podziałem na kategorie, następnie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców. Największe zainteresowanie konkurs wzbudził wśród uczniów szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Uczniowie z wielką wrażliwością i reporterską dociekliwością opisywali swoje spostrzeżenia na temat miłości do Ojczyzny tej wielkiej, Polski, i tej "małej" czyli miejscowości, w której żyją na co dzień. Przedstawiając swoich bohaterów młodzi reporterzy odnosili się do historii i tradycji. Prace dodatkowo były ilustrowane zdjęciami z rodzinnych albumów. Komisja konkursowa w składzie: dziennikarz Agnieszka Zielińska, nauczyciel języka polskiego Beata Dzierżanowska - Kukuła oraz przedstawiciel Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach Milena Osowska, uznała iż poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. O przyznaniu nagród zadecydowały przede wszystkim: kreatywność, interesujące, oryginalne przedstawienie tematu, poprawność językowa oraz zgodność z wybranym gatunkiem dziennikarskim.
Spośród nadesłanych prac jury postanowiło przyznać w poszczególnych kategoriach następujące miejsca:
Kategoria nagranie video - wywiad telewizyjny
- I miejsce - Bartosz Turlej, Szkoła Podstawowa nr 9 w Będzinie
- II miejsce - Piotr Konieczny, Szkoła Podstawowa nr 9 w Będzinie
Kategoria tekst prasowy - gatunek np. wywiad prasowy, reportaż, felieton
- I miejsce - Agata Gdak, Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach
- II miejsce - Krystian Kulasik, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie
- III miejsce - Iga Flak, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Strzyżowicach
Wyróżnienia:
- Małgorzata Płatek - Szkoła Podstawowa nr 2 w Mierzęcicach
- Anna Jewak - Zespół Szkolno - Przedszkolny nr 2 w Sarnowie
- Dominika Purchała i Oliwia Pawłowska - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Nowej Wsi
- Patrycja Pulikowska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrody oraz puchary. Nagrodą dodatkową dla wszystkich uczestników konkursu jest także wycieczka do redakcji Dziennika Zachodniego. Zwycięzcom gratulowali Zastępca Wójta Gminy Mierzęcice Andrzej Cembrzyński oraz Przewodnicząca Rady Gminy Mierzęcice Jolanta Kyrcz, życząc kolejnych, równie znamiennych sukcesów.
Podczas uroczystości wręczone zostały także podziękowania dla osób, które najbardziej przyczyniły się do organizacji wydarzenia. Dyplomy otrzymali także dyrektorzy i przedstawiciele placówek oświatowych, z których uczniowie brali udział w konkursie.
Finałowi konkursu towarzyszyła także prezentacja na temat mediów społecznościowych i pracy dziennikarza, którą przedstawił Grzegorz Lisiecki bloger, dziennikarz i redaktor wydawcy Dziennika Zachodniego.