Wieczór Pieśni Patriotycznej
10 listopada w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej znowu rozbrzmiewał śpiew, który już tradycyjnie przypomniał o rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Tegoroczny Wieczór Pieśni Patriotycznej zgromadził wyjątkowo liczną grupę mieszkańców naszej gminy, jak zawsze nie zawiedli też zaproszeni goście: Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, Zastępca Wójta Gminy Andrzej Cembrzyński, radny Tadeusz Twardoch oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Marcin Czapla. Wszystkich zgromadzonych powitały: Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Mierzęcicach Grażyna Czapla oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Mierzęcicach Paulina Niegowska. Wspólnemu śpiewowi przewodniczył chór Szkoły Podstawowej nr 1, który tworzą uczniowie klas gimnazjalnych (dotychczasowego Gimnazjum im. C. Miłosza w Mierzęcicach) oraz klas szkoły podstawowej. Opiekę nad uczniami sprawowały: Barbara Gryczka oraz Barbara Gurowiec ( przygotowanie chóru szkolnego), Katarzyna Kobiałka ( oprawa literacka) oraz Justyna Ziętek (dekoracje).
Spotkanie rozpoczęło się od uroczystego odśpiewania hymnu państwowego. Nie był to tylko gest szacunku dla tej najważniejszej pieśni, ale również wskazanie motywu przewodniego tegorocznego Wieczoru Pieśni Patriotycznej, czyli 220. rocznicy powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Uczniowie w krótkim wystąpieniu przypomnieli, że w 1797 roku Józef Wybicki ułożył słowa do melodii ludowego mazurka, której autor pozostaje nieznany. Początkowo utwór nosił tytuł „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, gdyż powstał właśnie w obozie polskich Legionów we włoskim mieście Reggio. Od 1927 roku pieśń ta jest polskim hymnem państwowym. Pierwsze polskie hymny rycerskie pochodzą z okresu średniowiecza i w tym roku młodzież zaproponowała wykonanie dwóch tego typu pieśni: „Gaude Mater Polonia” oraz „Bogurodzicy”. Nie są to utwory łatwe, ale ich podniosłość sprawia, że śpiewamy je z powagą i świadomością wielkości historii naszego państwa i narodu.
Ponieważ w naszej historii nie brakowało wystąpień militarnych, a Polacy wielokrotnie dawali dowody męstwa na polach bitewnych, powstało bardzo dużo pieśni nawiązujących do tych wydarzeń. W tym roku zaśpiewano wspólnie tak znane utwory jak: „Piechota”, „Marsz pierwszej brygady”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Biały krzyż”, „O mój rozmarynie” czy „Wojenko, wojenko”. Piosenki przeplatały się z recytacją wierszy patriotycznych. Szczególnych wzruszeń dostarczyły przejmujące utwory wykonywane przez chór szkolny. Pieśń „Dziś idę walczyć, mamo” z pewnością pobudziła do refleksji, jak szczęśliwe czasy są nam dane, jak to dobrze, że dzisiaj młodzi ludzie o walce z bronią w ręku tylko śpiewają, że nie muszą udowadniać swojego patriotyzmu walcząc i ginąc w obronie Ojczyzny. Nostalgiczna „Śpiewka 1920” uświadomiła, jak kruchy jest ludzki los i ludzkie szczęście. Przywiodła też refleksję, że żyjemy w bezpiecznych czasach i w wolnym kraju, ale powinniśmy zawsze o tę wolność dbać. Pięknie i mądrze mówią o tym słowa pieśni „ Wolność”, która została umieszczona w programie wieczoru na życzenie młodzieży, co pozwala ze spokojem patrzeć w przyszłość.
Na zakończenie padło zaproszenie na kolejne spotkanie w przyszłym roku, kiedy to będziemy świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
Katarzyna Kobiałka