Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości
Podobnie jak w całej Polsce tak i w Gminie Mierzęcice, 11 listopada uroczyście świętowano 99. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Podczas obchodów tego szczególnego dla nas wszystkich święta, mieszkańcy Gminy Mierzęcice mieli okazję do chwili zadumy, refleksji i oddania hołdu walczącym o wolność Ojczyzny.
Obchody rozpoczęły się przed pomnikiem Niepodległości przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach, gdzie po odegraniu „Mazurka Dąbrowskiego” poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W okolicznościowym wystąpieniu Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski przypomniał drogę narodu polskiego do odzyskania niepodległości oraz przytoczył wymowne słowa Henryka Sienkiewicza pierwszego polskiego laureata literackiej Nagrody Nobla, wielbionego przez pokolenia rodaków za budzenie poczucia narodowej wspólnoty i patriotycznego ducha „…Zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski! Głoszono Ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że Ona żyje! Głoszono ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa! Głoszono Ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!...”
Podczas uroczystości głos zabrał także Senator Arkadiusz Grabowski, który m.in. podkreślił szczególny i wyjątkowy charakter święta oraz podziękował wszystkim obecnym za udział w obchodach.
Po okolicznościowych wystąpieniach przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej im. Władysława Juszczyka, w asyście pocztów sztandarowych, delegacji Kół Gospodyń Wiejskich i Ochotniczych Straży Pożarnych, uczestnicy uroczystości korowodem udali się do Kościoła pw. św. Mikołaja w Targoszycach, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą celebrował Proboszcz parafii Ks. Kanonik Janusz Rakoczy.
Po Eucharystii zebrani mogli wysłuchać montażu słowno – muzycznego w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przeczycach. Młodzi artyści pod kierownictwem nauczycieli Ewy Jaruszewskiej i Barbary Gryczki, zaprezentowali wzruszający program artystyczny, w którym przypomnieli tragiczne dla Polaków wydarzenia oraz walkę o odzyskanie tożsamości narodowej.