Informacja dla właścicieli i użytkowników wieczystych nieruchomości
Informujemy, iż w związku z udzieleniem zamówienia publicznego Archeomax Pracowni Archeologiczno - Konserwatorskiej Danuta Burlińska na wykonanie prac rozpoznawczo - dokumentacyjnych w ramach programu Archeologicznego Zdjęcia Polski na obszarach 93-47 i 94-48 oraz na fragmentach obszarów AZP nr 92-46, 92-47, 93-46, 93-48, 94-46, 94-47, 95-47 i 95-48 obejmujących tereny gminy Mierzęcice będą prowadzone powierzchniowe badania terenowe.
Planowane badania polegają na obserwacji powierzchni terenu i nie będą się wiązać z jakąkolwiek ingerencją w grunt i powodować ewentualnych strat i niedogodności dla właścicieli i użytkowników nieruchomości. Badania będą prowadzone na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, zgodnie z Pozwoleniem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Informujemy o możliwości nieudzielenia zgody na prowadzenie badań archeologicznych przez właścicieli lub użytkowników wieczystych nieruchomości znajdujących się na obszarze planowanych badań. Oświadczenie w tym zakresie należy przedłożyć na piśmie do Wykonawcy badań: Archeomax Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Danuta Burlińska, ul. Przechodnia 10/31, 42-100 Kłobucku (e-mail:
Informacja o treści przepisów prawnych:
Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (tekst. jedn. Dz. U. z 2014 r.., poz. 1446 z późniejszymi zm.):
Art. 30
1. Właściciel lub posiadacz zabytku nieruchomego bądź nieruchomości o cechach zabytku jest obowiązany udostępnić ten zabytek bądź nieruchomość wykonawcy badań w celu ich przeprowadzenia.
2. W przypadku odmowy udostępnienia zabytku nieruchomego bądź nieruchomości, o którym mowa w ust. 1, wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję nakazującą właścicielowi lub posiadaczowi udostępnienie tego zabytku bądź nieruchomości, na czas niezbędny do przeprowadzenia badań, jednak nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
3. Za szkody wyrządzone w związku z badaniami, o których mowa w ust. 1 lub 2, przysługuje odszkodowanie na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.
Art. 36
1. Pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków wymaga:
(...)
5) prowadzenie badań archeologicznych;
(...)
6. Pozwolenie na prowadzenie badań archeologicznych wydaje się na wniosek osoby fizycznej lub jednostki organizacyjnej posiadającej tytuł prawny korzystania z nieruchomości, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu albo ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego.
7. Pozwolenie na prowadzenie badań konserwatorskich i architektonicznych przy zabytku wpisanym do rejestru albo badań archeologicznych lub poszukiwań ukrytych bądź porzuconych zabytków nieruchomych, w tym zabytków archeologicznych, wydaje się również na wniosek osób fizycznych albo jednostek organizacyjnych zamierzających prowadzić te badania lub poszukiwania. W przypadku nieuzyskania zgody właściciela lub posiadacza nieruchomości na przeprowadzenie tych badań lub poszukiwań przepisy art. 30 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.