Obchody Święta Niepodległości w Mierzęcicach
11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach Polski. Dzięki patriotyzmowi, niezłomności i bohaterskiej postawie wielu naszych przodków, po 123 latach niewoli Polska odzyskała upragnioną wolność.
Jak co roku, mieszkańcy gminy Mierzęcice bardzo uroczyście obchodzili Święto Niepodległości. Biało-czerwone flagi umieszczone na domach, kościołach, szkołach i budynkach instytucji- podkreślały rangę tej szczególnie ważnej dla nas Polaków uroczystości państwowej.
Obchody 98 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą, w kościele pw. św. Mikołaja w Targoszycach, którą celebrował proboszcz parafii Ks. kanonik Janusz Rakoczy w asyście diakona Andrzeja Hepka. W uroczystej Eucharystii wzięli udział mieszkańcy, młodzież szkolna, władze samorządowe Gminy Mierzęcice- Wójt Gminy Grzegorz Podlejski, Sekretarz Gminy Bogumiła Szymończyk, Skarbnik Gminy Agnieszka Frączek, Przewodnicząca Rady Gminy Jolanta Kyrcz, Zastępca Przewodniczącej Tadeusz Szczepańczyk, radni gminy, poczty sztandarowe, sołtysi oraz delegacje Kół Gospodyń Wiejskich i druhów strażaków z jednostek OSP z terenu gminy. W okolicznościowej homilii Ks. proboszcz wspomniał osobę i święte życie Marcina z Tours, a także nawiązał do historycznych wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Patriotyczną rangę nabożeństwa muzycznie wzbogaciła Gminna Orkiestra Dęta im. Władysława Juszczyka.
Po mszy świętej uczestnicy obchodów udali się pod pomnik niepodległości przy Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, oddając hołd bohaterom wolności.
Podczas wystąpienia Wójt Gminy podkreślał szczególny i wyjątkowy charakter święta- „…11 listopada to data szczególna, ważna i podniosła. W tym dniu należy się cieszyć i świętować. Temu radosnemu uniesieniu powinna również towarzyszyć pamięć i refleksja nad tym co było, co jest i co być może… Duch patriotyzmu, jak i pamięć o wydarzeniach sprzed wielu lat muszą być stale podtrzymywane, a troska o wartości, które wywalczyli nasi przodkowie musi być żywa i nas jednoczyć…”
Dopełnieniem uroczystych obchodów był program artystyczny, zaprezentowany przez młodzież z Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Mierzęcicach.