112 na ratunek
W dniach od 3 do 6 marca strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mierzęcicach przeprowadzili profilaktyczną akcję edukacyjną „112 na ratunek”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane wspólnie z Wydziałem Centrum Powiadamiania Ratunkowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.
W akcji udział wzięło blisko 200 przedszkolaków i uczniów z placówek oświatowych z terenu gminy Mierzęcice. Dzieci zapoznały się z prezentacją przedstawiającą funkcjonowanie Wydziału Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, który odpowiada za obsługę numeru alarmowego 112 na terenie województwa śląskiego. Rozmawiano także o działających w naszym kraju numerach alarmowych, poruszano tematykę szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Dzieci uczyły się w jaki sposób należy wzywać pomoc przez telefon i na czym polega specyfika pracy policji, straży pożarnej i ratownictwa medycznego. Uczestnicy akcji mogli również zobaczyć sprzęt i umundurowanie, jakim dysponują strażacy podczas prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych. Każdy z uczestników otrzymał słodki upominek oraz materiały związane z numerem alarmowym 112, w tym opaski odblaskowe
Zajęcia dla najmłodszych przeprowadzili strażacy: Kamil Waroński, Jarosław Sarnik oraz Marcin Dobrowolski. Druhowie Sarnik i Dobrowolski na co dzień pracują jako operatorzy numeru alarmowego 112. W naszej pracy najważniejsze jest aby osoba dzwoniąca po pomoc dokładnie określiła co i gdzie się wydarzyło - gdyż to na podstawie przekazanych informacji zostanie wysłana na miejsce odpowiednia pomoc - podkreśla Sarnik. Przez ostatnie kilka lat nasza jednostka oprócz działań ratowniczo - gaśniczych kładzie duży nacisk na profilaktykę i edukację najmłodszych w zakresie bezpieczeństwa. Dzięki większej świadomości dzieci wiedzą jak się zachować w sytuacjach niebezpiecznych i w jaki sposób postępować - dodaje Dobrowolski.
Duże zadowolenie z przeprowadzonego przedsięwzięcia wyrazili nauczyciele i wychowawcy jednogłośnie przyznając, iż w przyszłości będą wspólnie ze strażakami kontynuować działania profilaktyczne. A najlepszym dowodem potwierdzającym celowość przeprowadzonej akcji było ogromne zainteresowanie i zadowolenie dzieci, co odzwierciedlały szerokie uśmiechy na twarzach najmłodszych.