Uczniowie ze SP im. M. Konopnickiej w Przeczycach na wypoczynku w Jastrzębiej Górze
Wyjazd na „zieloną szkołę” do Jastrzębiej Góry odbył się w dniach od 14.06.2013r. do 27.06.2013r. W wyniku przeglądu ofert wybrano ośrodek „Primavera” w Jastrzębiej Górze. Oferta tego biura zapewniała ciekawy program w trakcie turnusu, bardzo dobre warunki sanitarne budynku oraz korzystne warunki finansowe.
W trakcie pobytu na „zielonej szkole” realizowano program ekologiczny i prowadzono profilaktykę zdrowotną. W ramach programu ekologicznego uczniowie brali udział w wycieczkach pieszych po okolicy zwiedzając:
- Lisi i Gęsi Jar z głębokim wąwozem erozyjnym i licznymi atrakcjami geologicznymi i przyrodniczymi, obfitującym w bogatą roślinność wchodzącą w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.
- Przylądek Rozewie – porośnięty 200 – letnim lasem bukowym, latarnię morską z 1821r. oraz Muzeum Latarnictwa.
- Plażę z wybrzeżem klifowym objętym ochroną przed niszczącą działalnością morza.
Dużą atrakcją dla dzieci były całodniowe wycieczki krajoznawczo – turystyczne, wzbogacone o wiadomości ekologiczne przekazane przez licencjonowanego przewodnika. Odbyły się następujące wycieczki:
1. Całodniowa wycieczka autokarowa z przewodnikiem – Gdynia – skwer Kościuszki – ORP „Błyskawica”, „Dar Pomorza”, Oceanarium. Sopot – molo, krzywy dom. Rejs statkiem z Gdyni do Sopotu.
2. Półwysep Helski - Jastarnia, Jurata, Hel – Muzeum Rybackie, fokarium, promenada, port.
3. Całodniowa wycieczka do Centrum Edukacji i Promocji Kaszub w Szymbarku. W ramach tej wycieczki uczniowie odbyli wspaniałą lekcję historii połączoną ze zwiedzaniem obiektów: Dom Sybiraka, Łagry, bunkier, Kaszubska Chata, Dom do góry nogami, Najdłuższa Deska Świata.
4. Całodniowa wycieczka do Malborka. Zwiedzanie Zamku Krzyżackiego, wystawa bursztynów i białej broni.
Dla poprawy stanu zdrowia dzieci 4 razy korzystały z krytego basenu z licznymi atrakcjami w Parku Wodnym.
Przestrzegano racjonalnego wyżywienia wzbogacając jadłospis o owoce, warzywa, surówki, soki naturalne, nabiał. Wyżywienie 3 posiłki plus podwieczorek było urozmaicone i dostosowane do upodobań kulinarnych każdego dziecka dzięki „szwedzkiemu stołowi”. Codziennie prowadzono zajęcia sportowe na plaży, w lesie i placu zabaw. Organizowano gry i zabawy sportowe. Spacery po plaży i lasem były połączone z ćwiczeniami oddechowymi.
Propagowano kulturę morską poprzez naukę piosenek żeglarskich – „SZANTY NA WESOŁO”. Zorganizowano kilka konkursów: czystości, plastyczny oraz na najładniejszy pamiętnik. Na wyróżnienie zasługuje fakt, że nasi uczniowie zdobyli I miejsca i wyróżnienia w konkursie plastycznym organizowanym przez Ośrodek „Primavera”, pokonując prawie 200 osób.
Treści programu „zielonej szkoły” dobrano tak, aby uczynić ją ciekawą, bezpieczną i dającą nowe możliwości twórcze i poznawcze uczniom.
Duży nacisk położono na zabawy rozwijające wrażliwość na piękno przyrody, kształtowanie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, kształtowanie odpowiedzialności za sukcesy grupy, umiejętność koleżeńskiej rywalizacji oraz wyrabianie czynnej postawy w pogłębianiu zainteresowań uczniów.
Uczniowie uczestniczyli w bogatym programie kulturalno- rozrywkowym:
• Wybory Miss i Misstera.
• Morskie zajęcia muzyczne.
• Chrzest morski.
• Pokaz iluzji ”Magic Show”.
• Ognisko z pieczeniem kiełbasek.
• Dyskoteki dwa razy w tygodniu w profesjonalnej dyskotece.
• Szanty- zabawa piosenką morską.
• Party piżamowe.
W trakcie pobytu uczniowie uczyli się samodzielności poprzez wykonywanie podstawowych, codziennych czynności, dbałość o czystość i ład otoczenia, pokoju, higienę osobistą, przyzwyczajali do dyscypliny i odpowiedzialności za siebie i grupę.
Najciekawsze wydarzenia dnia zapisywali w formie pamiętników. Nawiązali nowe znajomości i przyjaźnie.
Uczniowie wdrażali się do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas podróży autokarem, statkiem i w kolumnie pieszej. Zdobywali wiedzę o krajobrazie nadmorskim i rodzajach wybrzeża ze szczególnym uwzględnieniem wybrzeża klifowego. Obserwowali przyrodę nadmorską z uwzględnieniem ochrony przyrody i ekologii, utrwalali znajomość warstwowej budowy lasu. Utrwalali adresowanie kopert, wypisywanie kartek, komunikację telefoniczną.
Każdego wieczoru dokonywano ewaluacji zajęć w formie wspólnej dyskusji. Uczniowie dokumentowali działania, obserwacje i spostrzeżenia w formie zdjęć, pamiętników, rysunków i plakatów. Jak zapewniają nasi wychowankowie ten wyjazd i uroki polskiego morza na długo pozostaną w ich pamięci. Wszyscy uczestnicy „zielonej szkoły” wrócili do domu pełni wrażeń i z bogatym zasobem pamiątek.
Anna Jaskólska
Małgorzata Drzewiecka