Szkolą się by ratować ludzkie życie
W sobotę 6 kwietnia br. strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mierzęcicach rozpoczęli udział w projekcie pn. „Na ratunek kwalifikacjom – kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy w województwie śląskim”.
Celem Projektu jest poprawa jakości pomocy przedszpitalnej i bezpieczeństwa w miejscach wypadków na terenie województwa śląskiego poprzez uzyskanie tytułu ratownika i podniesienie kwalifikacji zawodowych pracowników jednostek współpracujących z systemem ratownictwa medycznego w województwie śląskim.
Projekt realizowany jest w przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach (Lider Partnerstwa) oraz F5 Konsulting Sp. z o.o. (Partner Projektu). Szkolenie jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Strażacy z Mierzęcic działając w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, uczestniczą w wielu akcjach, gdzie niezbędne jest odpowiednie przygotowanie medyczne. W związku z tym dzięki współpracy z Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach udało się zorganizować dla mierzęcickich strażaków bezpłatne szkolenie.
Jak mówi Łukasz Szuba – ratownik medyczny z mierzęcickiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, strażacy z Mierzęcic, często podczas wypadków są jedną z pierwszych służb, na której pomoc możemy liczyć, dlatego też zależy nam na ich odpowiednim wyszkoleniu.
W ramach projektu uczestnicy posiądą umiejętności m.in. z zakresu resuscytacji krążeniowo – oddechowej oraz defibrylacji osób dorosłych i dzieci, zaopatrywania urazów i obrażeń, postępowania w stanach nagłych, a także badania i oceny poszkodowanych. Zdobyta wiedza może być wykorzystana w przyszłości nie tylko podczas akcji ratowniczo – gaśniczych, ale również w życiu codziennym, gdy pomocy będzie wymagał ktoś z bliskich, czy też kolega w pracy.
Aby jak najlepiej wykonywać powierzone nam zadania, oprócz zakupu specjalistycznego sprzętu, cały czas się dokształcamy – tłumaczy dh Marek Kańtoch – naczelnik OSP w Mierzęcicach. Szkolenie, które obecnie przechodzimy jest ważne trzy lata, po tym czasie wymagana jest recertyfikacja. Ponadto przechodzimy jeszcze szereg innych szkoleń, m.in.: podstawowe (możemy wtedy używać aparatów ochrony dróg oddechowych), konserwatorów sprzętu, dowódców i naczelników, szkolimy się w zakresie ratownictwa technicznego i naprowadzania śmigłowca. Wszystko to wymaga od nas poświęcenia własnego czasu, wielu ćwiczeń i nauki, jednakże dążymy do profesjonalizmu, by jak najlepiej pomagać ludziom w potrzebie. Robimy to oczywiście społecznie, a zapłatą jest osiągana satysfakcja i ludzka wdzięczność.
Korzystając z okazji pragnę w imieniu naszych strażaków serdecznie podziękować Panu Łukaszowi Szubie oraz pozostałym pracownikom pogotowia ratunkowego, którzy nas szkolą i przyczynili się do zorganizowania tego szkolenia.
Dh Marcin Dobrowolski