Uczniowie Gimnazjum im. C. Miłosza w Mierzęcicach na wycieczce w Bibliotece Śląskiej w Katowicach i w Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
Dnia 6 marca wybraliśmy się na interesującą wycieczkę zorganizowaną przez bibliotekę szkolną dla uczniów naszego gimnazjum. Najpierw odwiedziliśmy Bibliotekę Śląską w Katowicach o której dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy.
Między innymi, że jest ona najstarszą Polską Książnicą na Górnym Śląsku, a w latach 1922 i 1923 pełniła funkcję Biblioteki Sejmu Śląskiego. Po wysłuchaniu wyczerpujących informacji zaczęliśmy zwiedzanie. Jako pierwszą odwiedziliśmy czytelnię główną, następnie został nam pokazany transport książek z magazynu do którego nie można wchodzić. Później przeszliśmy do czytelni czasopism, biblioteki filmowej i biblioteki muzycznej. Po tym zwiedzaniu każdy mógł sam iść do interesujących go miejsc w bibliotece lub obejrzeć wystawę fotograficzną i zagłosować na najpiękniejszą fotografię.
Następnie pojechaliśmy do Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, gdzie wraz z miłym przewodnikiem mogliśmy ją zwiedzić. Na początku dla bezpieczeństwa każdy z nas musiał założyć odpowiedni kask i kurtkę ochronną. Po zejściu w dół zobaczyliśmy figurę św. Barbary, która jak wiadomo jest patronką górników, dowiedzieliśmy się również o maszynach i urządzeniach służących do urabiania i transportu węgla, takie jak kombajn węglowy, przenośniki, wozy kopalniane. Przewodnik pokazał nam w jakich warunkach muszą pracować górnicy oraz opowiedział o zagrożeniach, które mogą ich spotkać pod ziemią.
Ostatnim obiektem jaki zwiedzaliśmy na naszej wycieczce było Muzeum „Sztygarka”. Nasz przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o wszystkich rzeczach, które się tam znajdowały. Jako pierwszą zwiedziliśmy salę przeznaczoną "Solom i minerałom świata" , następnie przeszliśmy do pokoju gdzie wystawa nosiła nazwę: „Jak żył rolnik i górnik na ziemi zagłębiowskiej". Potem przewodnik zaprowadził nas i opowiedział o "Historii, co węglem i srebrem pisana, czyli o przemyśle w Zagłębiu Dąbrowskim". Zwiedziliśmy jeszcze wiele interesujących sal, m.in. przeznaczonych różnym zakątkom świata, takich jak Ameryce Południowej i Północnej, Indii czy Afryce. Wystawy bardzo nam się podobały zarówno dzięki temu, że były tak świetnie przygotowane, różnorodne, kolorowe, ale i również dzięki fascynującym opowieściom naszego przewodnika. Mogliśmy sami przymierzać maski i różnorodne nakrycia głowy. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca. Do domów wróciliśmy zadowoleni, trochę zmęczeni i wzbogaceni o nowe wiadomości.
Agata Cybuchowska, Alicja Twardoch, Kyrcz Barbara