Cyfryzacja telewizji naziemnej
Szanowni Państwo. W całej Polsce trwa proces cyfryzacji telewizji naziemnej. Po przełączeniu nadajników z sygnału analogowego na cyfrowy mieszkańcy naszego kraju zyskają dostęp do szerokiego wachlarza kanałów publicznych i komercyjnych w znakomitej jakości obrazu i dźwięku.
W województwie śląskim zakończenie emisji analogowego sygnału telewizji naziemnej będzie przebiegało w trzech etapach. 19 marca br. sygnał analogowy zostanie wyłączony obszarze Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Kolejne wyłączenie nastąpi 22 kwietnia i obejmie swym zasięgiem teren Częstochowy oraz północnych obszarów województwa śląskiego. Cyfryzacja telewizji zakończy się 20 maja, wtedy też nastąpi wyłączenie sygnału analogowego w Katowicach i centralnej części województwa.
Zmiana sygnału z analogowego na cyfrowy przynosi korzyści przede wszystkim związane z jakością obrazu oraz liczbą dostępnych kanałów. Należy jednak pamiętać, że sygnał cyfrowy to nowa technologia i nie wszystkie telewizory posiadają wbudowane urządzenie do dekodowania sygnału cyfrowego (chodzi o dekoder DVB-T, pracujący w standardzie MPEG-4).
Dlatego też osobom, które zdecydowały się na korzystanie z sygnału cyfrowego proponujemy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy telewizor ma wbudowany dekoder (DVB-T/MPEG-4), jeżeli tak - to nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli nie, należy go dokupić i podłączyć. Podłączenie jest proste: kabel antenowy wyciągamy z telewizora i wpinamy do dekodera, a następnie łączymy dekoder z telewizorem.
Nowsze modele telewizorów (wyprodukowane w ciągu ostatnich 5 lat) powinny mieć już wbudowany na stałe odbiornik cyfrowy, czyli obsługujący standard kompresji MPEG-4. W większości wypadków nie powinno być potrzeby zmiany anteny. Niemniej jednak, może zaistnieć potrzeba dokupienia nowej anteny.
Więcej informacji o cyfryzacji telewizji naziemnej można uzyskać na stronie internetowej http://www.cyfryzacja.gov.pl/ oraz bezpłatnej infolinii pod numerem telefonu 800 007 788 czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 20:00.
Uwaga!!! Nie daj się oszukać akwizytorom oferującym dekodery po „promocyjnych” cenach. Kupuj urządzenia w autoryzowanych serwisach. Jeśli nie posiadasz wiedzy technicznej, nie kupuj zbędnego sprzętu. Porozmawiaj na ten temat z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Warto również sprawdzić, jak zachowuje się dekoder podłączony do wcześniejszej anteny, aby nie kupować pokojowej anteny DVB-T, którą sprzedawcy chętnie oferują „na wszelki wypadek”.