Pogotowie Ratunkowe w Szkole Podstawowej w Przeczycach
W okresie od września do marca szkoła realizuje ogólnopolski konkurs „BEZPIECZNA SZKOŁA -BEZPIECZNY UCZEŃ”. Patronat nad konkursem objęła Minister Edukacji Narodowej Pani Krystyna Szumilas.
Zgodnie z regulaminem konkursu szkoła w wyznaczonym czasie realizuje dziesięć wytypowanych zadań. Jednym z nich jest organizacja spotkania z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego na temat: „Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielanie pomocy, itp”.
W związku z powyższym dnia 13 listopada naszą szkołę odwiedzili ratownicy medyczni Stacji Pogotowia Ratunkowego w Będzinie. Spotkanie to umożliwiła nam pani Katarzyna Piątek- pielęgniarka koordynująca pracę pogotowia.
Celem zajęć było poznanie i uświadomienie zagrożeń płynących z niebezpiecznych zachowań w szkole, w domu i na ulicy, zrozumienie potrzeby zachowania się zgodnie z regulaminem szkoły, zasadami bezpieczeństwa na drodze, umiejętności bezpiecznej zabawy i przewidywania skutków swoich działań oraz utrwalenie podstawowych zasad korzystania z pomocy Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej, czy Policji.
Bardzo pomocny w tym szkoleniu okazał się materiał zaprezentowany przez ratownika medycznego Pana Grzegorza Stępień, który poprzez prezentację historyjek obrazkowych uświadomił uczniom, jak ważne jest w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwo każdego z nas. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały przygotowany materiał, utrwaliły wiadomości i umiejętności dotyczące zachowania się w sytuacji zagrożenia.
Następna część szkolenia odbyła się w sali gimnastycznej. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Każda z nich przy wykwalifikowanej kadrze w zakresie ratownictwa medycznego wykonywała inne zadania. Najstarsi uczniowie naszej szkoły pod opieką Pana Krzysztofa Kozub odbyła trening w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Bardzo przydatne okazały się tutaj fantomy. Pan Łukasz Szuba, mający pod opieką najmłodszych, z wielkim zaangażowaniem prezentował sprzęt ratownictwa medycznego, zaś Pan Grzegorz Stępień przedstawił elementy stroju ratownika medycznego.
Dużą atrakcją zorganizowanego szkolenia okazało się zwiedzanie karetki. Dzieci mogły dokładnie obejrzeć wyposażenie takiego samochodu i usłyszeć charakterystyczny sygnał.
Przeprowadzone zajęcia spotkały się z ogromnym zainteresowaniem nie tylko uczniów. Realizacja tego właśnie zadania uświadomiła nauczycielom i wychowawcom jak ogromne potencjały aktywności drzemią w dzieciach i młodzieży, ile w nich otwartości oraz chęci pogłębiania wiedzy.
Niewątpliwie charakter zajęć, otwartość ratowników, ich spontaniczność spowodowała, iż zajęcia były tak atrakcyjne.
Dyrektor szkoły, Rada Pedagogiczna oraz Samorząd Uczniowski składają serdeczne podziękowania ratownikom medycznym: Panu Łukaszowi Szuba, Panu Grzegorzowi Stępień, Panu Krzysztofowi Kozub za spotkanie, tym bardziej, iż odbyło się ono w ramach godzin społecznych. Dziękujemy także Pani Katarzynie Piątek za przychylne ustosunkowanie się do naszej prośby i organizację spotkania.