Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 14 czerwca 2024 r. w godzinach 9:00 – 11:30, 26 czerwca 2024 r. w godzinach 9:00 – ...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych


10 wrzesień 2012

Dożynki Gminno – Parafialne 2012 w Targoszycach już za nami

W niedzielę, 9 września na targoszyckich błoniach odbyły się uroczystości związane z obchodami najważniejszego święta polskiej wsi – Dożynki.

 

 

Tegoroczne Święto Plonów rozpoczęło się od przejścia korowodu dożynkowego do kościoła p.w. św. Mikołaja w Targoszycach. Barwny orszak prowadził Komendant Gminny OSP – pan Mieczysław Filipek, za którym podążały: orkiestra dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach wraz ze swym kapelmistrzem – panem Krzysztofem Juszczykiem, poczty sztandarowe, Ochotnicze Straże Pożarne oraz Koła Gospodyń Wiejskich wraz z barwnymi wieńcami dożynkowymi. W korowodzie kroczyli gospodarze tegorocznych Dożynek: wójt gminy Mierzęcice – pan Grzegorz Podlejski, proboszcz parafii p.w. św. Mikołaja w Targoszycach – ks. Kanonik Janusz Rakoczy, starostowie dożynkowi oraz zaproszeni goście, a wśród nich ks. Kanclerz Kurii Sosnowieckiej dr Mariusz Karaś.


Po dotarciu korowodu do kościoła wójt gminy Mierzęcice – pan Grzegorz Podlejski w krótkim przemówieniu podziękował rolnikom za trud włożony w całoroczną pracę, oraz przypomniał o roli i genezie rytuału dzielenia się chlebem. Następnie, w imieniu wszystkich zgromadzonych, poprosił ks. Kanclerza Kurii Sosnowieckiej – dr Mariusza Karasia o odprawienie dziękczynnej mszy świętej. Tradycyjnie, na początku eucharystii Starostowie dożynkowi – pani Anna Kolasińska oraz pan Jan Czapla – wręczyli kapłanom bochny chleba upieczone z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.


Po zakończeniu mszy świętej, ponownie uformowano barwny korowód. Orszak pomaszerował na targoszyckie błonia, gdzie odbywała się dalsza część uroczystości, którą prowadziła pani Beata Dzierżanowska-Kukuła. Po dotarciu korowodu na błonia, złożeniu wieńców przed dożynkową sceną i odśpiewaniu hymnu narodowego, wójt gminy w okolicznościowym wystąpieniu przywitał wszystkich przybyłych gości, wśród których znaleźli się między innymi: poseł na sejm pani Beata Małecka-Libera, senator Zbigniew Meres, Burmistrz miasta i gminy Siewierz Zdzisław Banaś, wójt gminy Psary Tomasz Sadłoń, wicestarosta powiatu będzińskiego Adam Lazar, przewodniczący rady gmin Boborwniki i Siewierz, radni powiatowi, radni Rady Gminy Mierzęcice z Przewodniczącym Tadeuszem Twardochem na czele, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy i kierownicy zakładów pracy, goście z partnerskiego miasta Veltrusy w Czechach, prezes LGD "Brynica to nie granica" pan Jerzy Jóźwik, prezesi wspólnot gruntowych, stowarzyszeń i kół emerytów i rencistów, panie z KGW, OSP, sołtysi i mieszkańcy.


Po przywitaniu gości przyszedł czas na tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu śpiewaczego „Mierzęcanki”. Starostowie wręczyli panu wójtowi bochen chleba – symbol ciężkiej pracy rolników – po czym nastąpiło jego poświęcenie przez ks. Kanclerza oraz ks. Proboszcza. Poświęconym chlebem wójt, kapłani i starostowie częstowali wszystkich zgromadzonych gości.


Oficjalną, tradycyjną część dożynek zakończyło wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa” . Medale te, na wniosek wójta gminy Mierzęcice, przyznał naszym mieszkańcom Minister Rolnictwa Rozwoju i Wsi Stanisław Kalemba. Wśród wyróżnionych znalazły się panie Helena Błaszczyk i Stefania Jędrusik, oraz panowie Stanisław Kyrcz i Kazimierz Lis. Odznaczenia wręczali rolnikom zaproszeni goście: Senator Zbigniew Meres i poseł na sejm Beata Małecka-Libera oraz wójt gminy Grzegorz Podlejski.


Część artystyczną Dożynek Gminno – Parafialnych 2012 rozpoczęła Kapela Regionalna „Mierzęcice”. Zespół w tym roku już dwukrotnie stawał na podium na przeglądach w Brennej i Żarkach Letnisko, a w niedzielę miał szansę zaprezentować swoje umiejętności mieszkańcom naszej gminy. Kolejnym punktem programu był występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach. Uczniowie to wielokrotni laureaci różnych konkursów i przeglądów artystycznych. Wraz z upływającym czasem, na błoniach zaczęło zbierać się coraz więcej widzów, którzy mieli okazję podziwiać kolejny punkt programu – Orkiestrę Policji Województwa Śląskiego której szeregi wspierają mieszkańcy naszej gminy, na czele z jej kapelmistrzem – panem Waldemarem Skotarskim. Po przyjętym bardzo ciepło, blisko godzinnym koncercie przyszedł czas na rozstrzygnięcie drugiej edycji konkursu na „Najpiękniejszą posesję w gminie Mierzęcice 2012” organizowanego przez wójta gminy Mierzęcice. Nagrody uczestnikom konkursu wręczył wójt oraz przewodniczący komisji konkursowej, zastępca wójta gminy Mierzęcice – pan Andrzej Cembrzyński. Kolejnym punktem artystycznej części Święta Plonów był występ zespołu śpiewaczego z KGW Toporowice. Po nich, na scenie pojawili się akordeoniści z Kopalni Węgla Kamiennego „Kleofas” z Katowic. Ten utytułowany zespół skupia artystycznie uzdolnioną młodzież – dzieci śląskich górników – których efekty pracy mogliśmy wspólnie podziwiać na targoszyckich błoniach. Następny występ – zespołu Clipsy z Siewierza – miał rozgrzać zgromadzonych gości i przygotować ich na występ gwiazdy wieczoru. Żywiołowy występ wokalny sześcioosobowej grupy z Siewierza sprawił, że na parkiecie zaczęły pojawiać się pierwsze pary. Jednak dopiero następny koncert spowodował, że pod sceną pojawiły się tłumy. Górale z „Baciarów” udowodnili, że zasługują na miano „gwiazdy wieczoru”, jakie nadano im przed występem. Zagrali energetycznie i profesjonalnie, a pomiędzy kolejnymi piosenkami potrafili rozbawić publiczność. To wszystko sprawiło, że chętni do zabawy mieszkańcy dwukrotnie zatrzymywali zespół na scenie. Po bisach i skończonym koncercie, muzycy jeszcze przez blisko godzinę rozdawali autografy i rozmawiali z fanami. Ostatnim punktem niedzielnych uroczystości była trwająca prawie do północy zabawa taneczna z zespołem Avangard.


Poza opisanymi wydarzeniami artystycznymi, przez cały dzień zgromadzeni na targoszyckich błoniach goście, mogli odwiedzać liczne stoiska wystawiennicze. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszych, którzy mogli pomalować swoje twarze na wzór ich ulubionych, bajkowych postaci, czy pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach.


Pogoda i frekwencja dopisały, a poziom artystyczny zespołów, występujących na Dożynkach Gminno-Parafialnych 2012 spełnił nasze oczekiwania. Pozostaje nam więc tylko czekać do przyszłego roku, aby znów móc spotkać się i wspólnie pobawić na targoszyckich błoniach.

Kamil Morawiec
Zdjęcia: Paweł Bogacz

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 
„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich
na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.