Młodzi mieszkańcy naszej gminy odwiedzili Park Miniatur w Ogrodzieńcu.
We wtorek, 21 sierpnia br. młodzi mieszkańcy naszej gminy odwiedzili Park Miniatur Zamków Jury w Ogrodzieńcu. Była to już ostatnia z tegorocznych wycieczek zaplanowanych w ramach akcji "Lato z GOK 2012"
W wyjeździe uczestniczyło 24 dzieci w wieku od 5 do 10 lat, nad którymi pieczę sprawowało pięcioro opiekunów oraz kierownik wycieczki – Pani Barbara Kotulska.
Park Miniatur Zamków Jury w Ogrodzieńcu to miejsce, w którym w ciekawy sposób łączą się zabawa i edukacja. Dzieci miały okazję uczestniczyć w lekcji historii „na żywo”. Uczestnicy wycieczki zwiedzali park w obecności przewodnika, który dostosowując się do młodego audytorium w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiadał im o genezie oraz historii poszczególnych eksponatów. Zwiedzanie z przewodnikiem miało charakter interaktywny, co zaowocowało dużym zaangażowaniem ze strony dzieci. Wśród eksponatów, w parku znajdują się rekonstrukcje zamków i warowni Szlaku Orlich Gniazd, oraz naturalnej wielkości machiny wojenne – m.in. trebusz, czy katapulta. Wszystkie miniatury zostały wykonane w tej samej skali, dzięki czemu, oprócz poznania ich historii, goście parku mogą również porównać wielkość poszczególnych budowli. Co ciekawe – makiety zamków są rzeźbione ręcznie i składają się nawet z kilkunastu tysięcy elementów. Największy z eksponatów – Jasna Góra – zajmuje powierzchnię ponad 65 metrów kwadratowych i waży 1,5 tony!
Po zwiedzeniu parku, uczestnicy wycieczki mogli pobawić się na rodzinnym placu zabaw. Wśród licznych atrakcji, największym zainteresowaniem dzieci cieszył się duży, dmuchany zamek ze zjeżdżalnią. Wszyscy młodzi zwiedzający jednym głosem mówili, że była to bardzo ciekawa wycieczka, na której mogli się zarówno pobawić, jak również wzbogacić swoją wiedzę o nowe, bardzo przydatne informacje.
Park Miniatur Zamków Jury powstał w 2010 roku. Zanim został on udostępniony dla turystów, przez ponad dwa lata kompletowano dokumentację historyczną i przerabiano ją na użytek historyków – grafików, którzy przystąpili do tworzenia makiet. Skompletowanie wszystkich niezbędnych materiałów wiązało się z zebraniem kilku tysięcy stron dokumentów, oraz ze zrobieniem ponad 10 tysięcy zdjęć. Projekt Budowy Parku Miniatur został dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.