Tydzień Czytania w Gminie Mierzęcice
Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach aktywnie włączyła się w obchody XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania, które odbywało się pod hasłem „Polscy autorzy dla klimatu”. Ogólnopolskie Tygodnie Czytania Dzieciom są ważnym elementem kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, a tegoroczne hasło pokazuje, „co piszą polscy autorzy i jak mobilizują nas do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska”.
W ramach tej akcji bibliotekarze odwiedzili Przedszkole „Radosny Zakątek” w Mierzęcicach. Spotkanie z przedszkolakami przebiegło w bardzo radosnej atmosferze, gdyż w odwiedziny przyfrunęła Pszczółka Maja.
Maja wraz z panią bibliotekarką przybliżyła dzieciom zawód pszczelarza. Na podstawie książeczki „Mądra mysz. Mam przyjaciela pszczelarza”, która objaśnia dzieciom świat, najmłodsi zapoznali się z pracą pszczelarza. Usłyszeli jak bardzo ważną rolę w życiu człowieka pełnią pszczoły miodne, że około jedna trzecia spożywanej przez nas żywności jest wynikiem właśnie zapylania przez pszczoły. Dzieci dowiedziały się, że miód jest jedynym środkiem spożywczym zawierającym wszystkie składniki niezbędne do podtrzymywania życia. Wszyscy byli zgodni, że człowiek powinien chronić środowisko, aby tak pożyteczne owady jak pszczoły mogły w nim żyć bezpiecznie. Na koniec spotkania z Pszczółką Mają każda grupa przedszkolna otrzymała okolicznościowe zakładki do książki i zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcia. Pszczółka Maja odwiedziła również dzieci z Ukrainy przebywające na terenie PKM-u Sosnowiec w Boguchwałowicach.
W bibliotece natomiast odbyły się spotkania z klasami III ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach. Uczniowie zostali zaproszeni na lekcję biblioteczną zatytułowaną „Czy każdy potrzebuje przyjaciela”. Zajęcia rozpoczęły się od pytania czy przyjaciel jest nam w życiu potrzebny, a wszystkie wykonywane zadania miały dać nam odpowiedź. Wspólnie więc układaliśmy „Cechy dobrego przyjaciela”, tworzyliśmy „Przyjacielską sieć przyjaźni” podając sobie kłębek wełny i mówiąc przy tym coś miłego drugiej osobie. Następnie wspólnie układaliśmy „Klasowe rady, aby nie robić zwady”, natomiast dobierając się w pary dzieci tworzyły „Przyjacielskie slogany do zapamiętania i stosowania”.
Jednym z nich było hasło „Bądźcie przyjazną klasą!” Na koniec odbyły się zajęcia plastyczne. Każdy uczestnik zajęć na kolorowym papierze odrysowywał swoją dłoń i przyklejał na planszę z napisem „Dłonie przyjaźni klasy III”, którą zabrali ze sobą do swojej sali. Zajęcia bardzo się dzieciom podobały, jak same mówiły było dużo ruchu, zabawy i śmiechu a towarzyszyły temu ważne treści warte zapamiętania i stosowania. Odpowiedź na zadane na początku pytanie brzmiała „TAK” każdy potrzebuje przyjaciela.
Odbyła się również lekcja biblioteczna, której tematem było podróżowanie. Zajęcia realizowane były w oparciu o książkę Z. Staneckiej „Basia i podróż”. Po przeczytaniu pierwszego fragmentu książki podjęto dyskusję, jaki może być cel podróży, co należy ze sobą zabrać i czy w ogóle dzieci lubią podróże. Następnie rozdano każdemu dziecku kolorowe, papierowe walizki oraz rozłożono ilustracje różnych przedmiotów. Należało się „spakować” i wybrać to, co może się przydać w podróży.
Kolejny fragment książki skierował rozmowę na temat różnych środków lokomocji. Pokazano dzieciom ilustracje znanych pojazdów oraz tych mniej znanych, a popularnych w różnych krajach np. szybki pociąg Shinkansen z Japonii, katamaran, czy weneckie gondole. Następnie zaproszono wszystkich do zabawy „Pamiątki podróży”. Dzieciom rozdano flagi różnych krajów, a ich zadaniem było dopasowanie do nich pamiątek zgromadzonych na stoliku. Na zakończenie odbyły się zajęcia plastyczne, na których wykorzystując kolorowy papier oraz papierowe rolki dzieci wykonały samochód.
M. Bijak, M. Macherzyńska, D. Latos