Ocalili od zapomnienia...
W Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach zaprezentowano spektakl „Ocalić od zapomnienia” na podstawie tekstów poetki Zdzisławy Gwiazdy poświęcony Janowi Pawłowi II i katastrofie smoleńskiej w wykonaniu Sosnowieckiej Grupy Poetycko - Teatralnej „Start”.
Spotkanie rozpoczęło się 28 maja w GOK o godz. 17. (Miało otwarty charakter). W uroczystości wzięli udział mieszkańcy, także młodzież, panie z KGW, strażacy – ochotnicy. Nie zabrakło przedstawicieli władz gminy Mierzęcice: Grzegorza Podlejskiego, wójta gminy Mierzęcice, Andrzeja Cembrzyńskiego, zastępcy, wójta gminy Mierzęcice, Tadeusza Twardocha, przewodniczącego Rady Gminy Mierzęcice i radnych Rady Gminy Mierzęcice, także dyrektorów i pracowników placówek oświatowych oraz reprezentantów stowarzyszeń z terenu gminy. W uroczystości brał udział również Waldemar Andzel, poseł na Sejm RP. Uroczystość prowadziła Ewa Kuczera, dyrektor GOK w Mierzęcicach.
Na scenie zaprezentowali się artyści Sosnowieckiej Grupy Poetycko -Teatralnej „Start”, którym akompaniował zagłębiowski muzyk, kompozytor Miro Witek. Grupa (gimnazjaliści i licealiści z terenu Zagłębia) w spektaklu „Ocalić od zapomnienia” prezentuje teksty poetyckie i pieśni poświęcone Janowi Pawłowi II oraz katastrofie smoleńskiej. Są to teksty Zdzisławy Gwiazdy, zagłębiowskiej poetki i prozaika z tomiku „Pamięć i Biel”. W ciepły, ludzki sposób pokazywane są wydarzenia z życia Karola Wojtyły, jego radości, smutki, przyjaźnie.
-Nasza grupa powstała w tym roku, ale spektakl to efekt wielu miesięcy pracy. Utwór prezentowaliśmy już m.in. w Klubie im. Kiepury w Sosnowcu. Jesteśmy autorami tekstów, choreografii, ruchu scenicznego i muzyki, którą napisał pan Miro Witek. Zależy nam, by teksty zapadły w pamięć, wzruszały, by pozwoliły ocalić od zapomnienia te ważne dla historii fakty – mówiła Zdzisława Gwiazda.
W spektaklu były: radosne dzieciństwo Karola Wojtyły, nazywanego przez bliskich „Lolkiem”, ale i śmierć matki i brata młodego Karola, jego szkolne przyjaźnie, pobyt w liceum, a potem studia i święcenia kapłańskie. Także wybór na papieża, lata wyjątkowego pontyfikatu, a potem poważna choroba i śmierć. Następnie pokazano w poetycki sposób wydarzenia z związane z katastrofą smoleńską. Spektakl zrobił duże wrażenie na zebranych.
-Kwiecień stał się miesiącem wielkich i smutnych dla Polski wydarzeń, 2 kwietnia 2005 roku zmarł Jan Paweł II, 10. kwietnia 2010 miała miejsce katastrofa, w której zginęło 96 osób, w tym para prezydencka. Dlatego tak ważne jest byśmy potrafili i chcieli pamiętać o tych wydarzeniach i by stały się one doświadczeniami, które posłużą przyszłości. Natomiast 18 maja to dzień urodzin Jana Pawła II, który w 2012 roku ukończyłby 92 lata życia – podkreślał Grzegorz Podlejski.
Na zakończenie twórców spektaklu uhonorowano kwiatami. (Młodzież uhonorowała natomiast gospodarzy uroczystości). Wyróżniony został również Henryk Serweciński, mieszkaniec gminy Mierzęcice, który niedawno otrzymał Order św. Stanisława za działalność charytatywną.
Dla uczestników przygotowano poczęstunek. Wykonano także pamiątkowe fotografie.