Nagroda dla Orkiestry Dętej
W czasie sesji Rady Powiatu Będzińskiego 24 marca br. zostały wręczone Nagrody Starosty Będzińskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Tę cenną statuetkę otrzymała m.in. Gminna Orkiestra Dęta im. Władysława Juszczyka w Mierzęcicach.
Uroczystość wręczenia Nagród Starosty Będzińskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. rozpoczęła się o godz. 15. W gali oprócz radnych powiatu będzińskiego, Zarządu powiatu wzięło udział wielu gości, m.in. przedstawiciele gmin powiatu będzińskiego i bliscy wyróżnionych. Gminę Mierzęcice reprezentowali m.in. Andrzej Cembrzyński, zastępca wójta gminy Mierzęcice, Dorota Marciniak, dyrektor GOK w Mierzęcicach oraz Stanisław Paks, radny Rady Powiatu Będzińskiego. Galę prowadził Dariusz Margiel, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Będzinie. Nagrody Starosty Będzińskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury wręczali Krzysztof Malczewski, starosta będziński i Emil Bystrowski, przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego. Nagrody otrzymały osoby i instytucje działające we wszystkich 8 gminach powiatu będzińskiego. Wyróżniono Annę Smogór, dyrektora Muzeum Zagłębia w Będzinie, zespół „Dobieszowianki”, Marka Pierzaka, właściciela Akademii Sztuki Kulinarnej „Anmark” z Czeladzi (gościł m.in. Sławomira Mrożka, przebywającego w Katowicach), Gromadę Zuchową „Leśne Skrzaty” z gminy Psary, najmłodszego laureata, który został nazwany dobrem narodowym gminy i powiatu; Zespół Wokalny „Ale Babki” z Siewierza; Towarzystwo Miłośników Sławkowa (działające od 44 lat), Orkiestrę Dętą z Brudzowic w gm. Siewierz (działa od 55 lat), Barbarę Pawlak, dyrektora MOK w Wojkowicach i oczywiście Gminną Orkiestrę Dętą im. Władysława Juszczyka z Mierzęcic.
- Gminna Orkiestra Dęta im. Władysława Juszczyka powstała w 1984 roku, jej założycielem był Józef Juszczyk. Gminna Orkiestra Dęta brała udział w licznych przeglądach orkiestr dętych, m.in. w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Mikołowie, Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Wolbromiu, Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Olkuszu, czy Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Dąbrówce Wielkiej, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Gościnnie występowała też na wielu uroczystościach w gminach naszego powiatu i poza jego granicami – podkreślał Dariusz Margiel przedstawiając laureata.
Do dziś orkiestra regularnie uczestniczy w wielu spotkaniach na terenie całego regionu. Z sukcesami brała udział w konkursach i przeglądach. Gminna Orkiestra Dęta w Mierzęcicach swoimi występami uświetnia obchody świąt państwowych, gminnych i kościelnych. Co roku, obchody Konstytucji 3 Maja, czy Narodowego Święta Niepodległości, odbywają się właśnie z jej udziałem. Podobnie: Gminny Dzień Strażaka, Gminne Pieczonki, Piknik Militarny, dożynki i wiele innych uroczystości i festynów. Jej kapelmistrzem jest Krzysztof Juszczyk, wnuk i syn twórców orkiestry. Na co dzień orkiestra jest związana z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mierzęcicach.
Statuetkę z rąk starosty Krzysztofa Malczewskiego i przewodniczącego rady Emila Bystrowskiego odebrał kapelmistrz orkiestry Krzysztof Juszczyk. (Na scenie zaprezentowali się niemal wszyscy członkowie orkiestry). Obecnie w skład orkiestry w Mierzęcicach wchodzą: Juszczyk Krzysztof, Kotuła Józef, Juszczyk Rafał, Nowak Jacek, Urbańczyk Ryszard, Twardokęs Stanisław, Grela Wojciech, Dulik Wacław, Wyszyński Grzegorz, Lity Zbigniew, Świerguła Zbigniew, Wyszyński Bronisław, Juszczyk Dariusz, Czapla Jan.
Gratulacje i kwiaty wyróżnionym w imieniu wójta gminy Mierzęcice, Grzegorza Podlejskiego, który wystąpił z wnioskiem o nagrodzenie artystów, przekazali również Andrzej Cembrzyński i Dorota Marciniak.
W części artystycznej spotkania odbył się recital aktora teatralnego, filmowego (m.in. „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego) i telewizyjnego, twórcy dubbingów, reżysera Artura Barcisia, którego można oglądać m.in. w serialu „Ranczo” oraz „Miodowe lata”, gdzie odtwarzał postać Tadeusza Norka.