Piękno szopek bożonarodzeniowych
Pojawiają się w polskich świątyniach w czasie Świąt Bożego Narodzenia i możemy je oglądać, modlić się, śpiewać przy nich kolędy do początków lutego. Szopki bożonarodzeniowe to piękna tradycja. Wpisują się w nią kościoły w Targoszycach i w Nowej Wsi.
Szopka bożonarodzeniowa przedstawia wnętrze stajenki betlejemskiej w noc, podczas której narodził się Jezus Chrystus. Szopka bywa wykonywana jako miniatura, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości. Może mieć ona formę jaskini lub groty, ale najczęściej przedstawiona jest w formie stajenki. W każdej szopce znajduje się mały Jezus, Maria oraz Józef. Najczęściej elementem szopki są także postaci Trzech Króli, pasterzy, a także bydło i owce, Gwiazda Betlejemska, anioły. Tak zwana „żywa szopka”, to wykonana w naturalnej skali konstrukcja, w której zamiast figur znajdują się żywe zwierzęta. Zdarza się także, że postaci ludzi grają aktorzy. Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio.
-W kościele św. Mikołaja w Targoszycach szopkę bożonarodzeniową teraz przygotowaliśmy pod hasłem „Kościół twoim domem”. Nawiązuje do niego także symboliczne umieszczenie stajenki betlejemskiej na tle współczesnych domów. Wpisujemy się w hasło, które przyświeca rozważaniom nowego roku liturgicznego „Kościół jest naszym domem”. Chcemy podkreślić, że pan Bóg powinien zamieszkać w naszym sercu, w naszym domu. Narodzić się dla nas w sensie duchowym, filozoficznym. Piękna tradycja przygotowania szopek bożonarodzeniowych nawiązuje także do zwyczaju śpiewania kolęd. W Polsce, mimo że od 9 stycznia obowiązuje już w Kościele czas zwykły, kończą się obchody Bożego Narodzenia - nadal śpiewamy kolędy do 2 lutego, do święta Ofiarowania Pańskiego czyli Matki Boskiej Gromnicznej. 15 stycznia zaplanowaliśmy w naszej parafii występ Orkiestry Policji Śląskiej z koncertem kolęd. Koncert zostanie zaprezentowany po mszy świętej o godz. 10 – tłumaczy ks. kanonik Janusz Rakoczy, proboszcz parafii w Targoszycach.
Autorem szopki w Targoszycach jest, niezwykle uzdolniony mieszkaniec naszej gminy, malarz, Józef Kotuła.
Wspaniale przystrojona jest także świątynia pw. św. Antoniego z Padwy w Nowej Wsi. Tu także Józefowi i Marii, maleńkiemu Jezusowi towarzyszą figury Trzech Króli, pasterzy, aniołków i zwierząt.
Najbardziej znana w naszym regionie jest szopka w Katowicach – Panewnikach. Jest to największa w Europie szopka ołtarzowa zbudowana wewnątrz świątyni, wznoszona przez zakonników i wiernych w okresie świąt Bożego Narodzenia w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. Szopkę można oglądać od Świąt Bożego Narodzenia do pierwszych dni lutego. W okresie bożonarodzeniowym organizowane są adoracje stanowe i dla różnych grup, np. chórów i zespołów śpiewaczych, w których biorą udział katowiccy biskupi.