Święto Plonów w Targoszycach
Tegoroczne Dożynki Powiatowo - Diecezjalne odbyły się 28 sierpnia w Targoszycach. Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta, następnie odbył się obrzęd dożynkowy i przypomniano piękny zwyczaj częstowania zebranych chlebem. Nie zabrakło też barwnych występów muzycznych.
Kazanie ks. biskupa Grzegorza Kaszaka wygłoszone podczas Mszy Dożynkowej
W niedzielę 28 sierpnia, obchody Dożynek Powiatowo – Diecezjalnych rozpoczęła uroczysta msza święta przy kościele pw. św. Mikołaja w Targoszycach. Nabożeństwo koncelebrował ks. biskup Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej. Po jego zakończeniu uczestnicy przemaszerowali w barwnym korowodzie, na błonia przy kościele, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Korowód dożynkowy tworzyły m.in. poczty sztandarowe, Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, delegacje kół gospodyń, które niosły wieńce dożynkowe; starostowie dożynek Teresa Serwecińska i Jacek Bara oraz ich gospodarze ks. biskup Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej; Krzysztof Malczewski, starosta będziński i Grzegorz Podlejski, wójt gminy Mierzęcice wraz z zaproszonymi gośćmi; Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu i diecezji.
W tym roku obrzęd dożynkowy wykonał Zespół Śpiewaczy „Mierzęcanki”. Artyści zaprezentowali pieśni dożynkowe, które przekazywane z pokolenia na pokolenie dotrwały do naszych czasów. W trakcie obrzędu nastąpiło tradycyjne przekazanie wieńca dożynkowego i chleba gospodarzom. Starostowie dożynek: Teresa Serwecińska i Jacek Bara wygłaszając uroczystą orację, przekazali Krzysztofowi Malczewskiemu, staroście będzińskiemu bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna. Następnie ks. biskup Grzegorz Kaszak, starosta Krzysztof Malczewski i Grzegorz Podlejski, wójt Mierzęcic oraz starostowie dożynek mogli poczęstować nim mieszkańców. Panie z zespołu „Mierzęcanki” zaśpiewały m.in. „Raduje się serce”, „Mówiłaś Marysiu” i „Już my się nagrali i dość naśpiewali”. Z kolei przedstawicielki kół gospodyń z terenu naszej gminy wręczyły dary dożynkowe przedstawicielom diecezji sosnowieckiej, parafii w Targoszycach, powiatu będzińskiego, gminy Mierzęcice. Gospodarzy reprezentowali: biskup Grzegorz Kaszak, ks. Artur Przybyłko, diecezjalny duszpasterz rolników, ks. kanonik Janusz Rakoczy, proboszcz targoszyckiej parafii, starosta Krzysztof Malczewski oraz wójt Grzegorz Podlejski. Tomasz Sadłoń, wójt gminy Psary, jako gospodarz Dożynek Powiatowych w roku 2012 odebrał sierp – symbol trudu żniwiarzy. W dalszej części uroczystości głos zabrali gospodarze dożynek:
- Praca rolnika jest istotna i wszyscy jesteśmy dłużnikami tych, którzy się jej poświęcają – przypominał słowa Jana Pawła II, ks. biskup Kaszak mówiąc o roli rolniczego trudu w życiu społecznym.
O szczególnym charakterze święta mówił także starosta Krzysztof Malczewski. Wójt Grzegorz Podlejski, przypomniał o wyróżnieniu, którym dla mieszkańców gminy była możliwość zorganizowania wspólnego święta.
- Jak co roku spotykamy się, by wspólnie dziękować za tegoroczny plon, za owoc ciężkiej pracy rąk rolnika. Tegoroczne święto ma szczególną wymowę i charakter. To wielki zaszczyt i wyróżnienie, że na gościnnej mierzęcickiej ziemi w powiecie będzińskim - sercu Zagłębia, spotykają się dziś rolnicy, hodowcy oraz przedstawiciele organizacji społecznych z całej diecezji sosnowieckiej. Miejsce tegorocznych dożynek powiatowych to targoszyckie wzgórze, pięknie wpisane w krajobraz. Tu właśnie znajduje się kościół pw. św. Mikołaja, duma mierzęcickiej ziemi i prawdziwa perła naszej historii. Od wieków na przykościelnych błoniach odbywały - i odbywają się najważniejsze uroczystości. My mieszkańcy gminy Mierzęcice jesteśmy wierni tradycyjnym wartościom i ziemi, która od pokoleń rodzi plon. Tu właśnie dziś chcemy podziękować za ziemię, w której wzrasta ziarno oraz za pachnący, dożynkowy chleb, bez którego nie byłoby życia. Życzymy wam drodzy rolnicy aby plony waszej pracy dawały satysfakcję, która co dzień będzie dodawała sił i niosła radość – mówił Grzegorz Podlejski, wójt gminy Mierzęcice.
Na wniosek wójta gminy Mierzęcice, Grzegorza Podlejskiego, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał rolnikom z terenu powiatu będzińskiego honorową odznakę „Zasłużony dla rolnictwa”. Jest ona przyznawana za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych. Odznaczenia wręczyli Stanisław Dąbrowa I wicewojewoda śląski, starosta będziński Krzysztof Malczewski i wójt Grzegorz Podlejski. Odznaki honorowe otrzymali: Janina Sabatowicz, Janina Lis, Jan Czapla, Maria i Czesław Sroka.
W trakcie uroczystości wręczono też nagrody w konkursie zorganizowanym pod patronatem Grzegorza Podlejskiego, wójta gminy Mierzęcice „Na najpiękniejszą posesję”.
Nagrody wręczyli Krzysztof Malczewski, starosta będziński, wójt Grzegorz Podlejski oraz przedstawiciele sieci sklepów „Leroy Merlin” w Sosnowcu oraz „Real” Czeladź, sponsorów upominków dla wyróżnionych. Laureaci i wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. I miejsce i nagrodę główną otrzymali Państwo Jolanta i Włodzimierz Owczarek. Drugie miejsce przypadło Pani Marii Hyla. Trzecie miejsce zdobyła Pani Bogusława Zalewska. Ponadto w konkursie przyznano wyróżnienia. Otrzymali je: Pani Helena Białas, Pani Marzena Brudzińska, Państwo Kazimiera i Stanisław Klusa, Pani Ewa Kocot, Państwo Anna i Tomasz Mikołajewscy i Pan Daniel Walencik.
W trakcie części artystycznej: po występie Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach rozstrzygnięto konkurs „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, które zostały wręczone przez ks. Artura Przybyłkę i ks. Janusza Rakoczego. Pierwsze miejsce zdobył wieniec z parafii Niegowonice, drugie miejsca wieńce z gminy Mierzęcice i parafii w Trzebiesławicach (gmina Siewierz).
Część artystyczną spotkania otworzył koncert Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Następnie zaprezentowały się zespoły dziecięce i młodzieżowe ze Szkoły Podstawowej w Toporowicach, SP nr 1 w Mierzęcicach, SP w Przeczycach, z Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie oraz Psar.
Na scenie wystąpiły też zespoły folklorystyczne z terenu powiatu będzińskiego. Uczestnicy dożynek mogli posłuchać m.in. zespołu „Grodźczanie”; Zespołu Ziemi Będzińskiej oraz zespołów „Dąbie”; „Górzanki”; „Jaworznik” „Twardowianki”. Wieczorem na scenie pojawiła się legenda polskiej sceny rozrywkowej, zespół „Trubadurzy”. Uroczystość zakończył pokaz „Tańca z ogniem” i wspólna zabawa taneczna.
W trakcie spotkania nie zabrakło też licznych wystaw, na których swoją ofertę prezentowały firmy i instytucje związane z rolnictwem. W trakcie święta można było odwiedzić stoiska wystawowe, spróbować swojskich specjałów, a także zagrać w... wielkoformatową grę „Wszędobyl Powiatowy”, która polegała na „wędrowaniu” po gigantycznej planszy i „zwiedzaniu” najważniejszych miejsc i obiektów na terenie powiatu.