Kwiecień miesiącem książki
Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach włączyła się jak co roku w obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Obydwa te święta przypadają w kwietniu. Z tej okazji odbyło się szereg spotkań, które nawiązywały do tego ważnego dla Biblioteki święta. Wszystkie zajęcia odbywały się w ramach projektu edukacyjno - czytelniczego „Czytamy razem” realizowane wspólnie przez Gminna Bibliotekę Publiczną i Szkołę Podstawową w Mierzęcicach
Dla klas I Szkoły Podstawowej przygotowano zajęcia pod hasłem „Zaczarowany Świat Baśni Andersena”. Przy pomocy prezentacji multimedialnej dzieci poznały sylwetkę Hansa Christiana Andersena - znakomitego baśniopisarza. Wspólnie omówiono postacie i przedmioty występujące w jego baśniach a na koniec uczestnicy spotkania wykonywali praktyczne zadania przygotowane przez bibliotekarzy. Uczniowie klas II Szkoły Podstawowej zostali zaproszeni na spotkanie, p.t. „Jak powstaje książka”.
Pani bibliotekarka opowiedziała o drodze jaką musi przebyć rękopis, zanim stanie się książką i będzie można ją przeczytać. W kolejnej części spotkania zostały zorganizowane zajęcia praktyczne. Dzieci podzieliły się na grupy a każda a nich otrzymała wiersze różnych autorów. Zadaniem uczestników spotkania było stworzenie własnej „książki”. Tak więc dzieci wykonywały ilustracje, projektowały okładkę oraz stronę tytułową tworząc w ten sposób „mini książeczkę” z wierszami. Prace dzieci można obejrzeć na wystawce w Bibliotece. Dla klasy III Szkoły Podstawowej przygotowano zajęcia zatytułowane „Kajtek zostaje z nami” zrealizowane w oparciu o lekturę M. Kownackiej pt.: „Kajtkowe przygody” a nawiązującą do aktualnej pory roku – wiosny. Prezentacja multimedialna posłużyła do opowiedzenia dzieciom o życiu bocianów, o gatunkach i ich cechach. Wspólnie układano zdania dotyczące życia bocianów oraz uporządkowywano wydarzenia z pierwszego rozdziału książki, w którym rozpoczęły się wszystkie przygoda Kajtka. Po wykonaniu zadań literackich, przyszedł czas na zajęcia plastyczne. Każdy mógł wyciąć i skleić własnego bociana. Uczniów klas IV Szkoły Podstawowej zaproszono do „Magicznego świata baśni i bajek”. Młodzi uczestnicy spotkania wspólnie wyjaśniali różnice pomiędzy bajką a baśnią, poznali sylwetki najbardziej znanych i lubianych bajkopisarzy. W części praktycznej spotkania dzieci miały wybrać sobie ulubioną baśń i na jej podstawie odpowiedzieć na pytania z nią związane. Dla klas V Szkoły Podstawowej przygotowano mini konkurs wiedzy mitologicznej zatytułowany
„W świeci mitów”. Na początku uczniowie zostali podzielenie na trzy grupy poprzez losowanie mitologicznych imion. Gdy każdy już wiedział w jakiej jest drużynie rozpoczęła się zabawa mająca na celu przypomnienie zdobytych wiadomości o mitach.
Dla uczniów klasy I Gimnazjum im. Czesława Miłosza zorganizowano zajęcia pod hasłem „Jak korzystać z encyklopedii i słowników”. Zajęcia były podzielone na dwie części – teoretyczną i praktyczną. W pierwszej części młodzież miała okazję dowiedzieć się o podstawowych, drukowanych źródłach informacji, poznać rodzaje encyklopedii i słowników, jak z nich korzystać i co pomaga w szybkim odszukaniu informacji. W części praktycznej uczniowie mogli wykazać się zdobyta wiedzą i wykonać praktyczne zadania związane z wyszukiwaniem informacji.
Opracowała
Magdalena Bijak