Miniatura - Logo literowe UTW, Uniwersytet Trzeciego WiekuPodczas wykładu 11 lutego br. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w gminie Mierzęcice przenieśli się w bajeczny, pełen kolorów, zapachów i tradycji świat Hawajów.

 

O wyspie nazwanej "amerykańskim snem" opowiadał podróżnik mgr Paweł Mandryka.

Hawaje to najmłodszy z 50 stanów USA. Rozpościera się na długości niemal 2,5 tys. Km w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. To jedyny stan leżący wyłącznie na wyspach, na archipelagu Hawaje, który jest pochodzenia wulkanicznego.

Hawaje składają się z 137 wysp, wysepek i atoli, spośród których tylko 7 jest zamieszkanych. Powierzchnia wysp jest górzysta, a na terenie archipelagu znajduje się wiele czynnych wulkanów. Po stanach: Alaska, Floryda i Kalifornia, Hawaje posiadają czwartą najdłuższą linię brzegową w USA. Stolicą stanu jest Honolulu leżące na wyspie Oʻahu. Ciepły klimat  sprawia, że na wakacje można się tu wybrać o każdej porze roku.

Wykładowca z podróży przywiózł słuchaczom wiele zdjęć, filmików i ciekawostek dotyczących kultury tradycji, zwyczajów i kuchni Hawajów.


 

 {gallery}/artykuly/UTW-Hawaje-2015{/gallery}