Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 14 czerwca 2024 r. w godzinach 9:00 – 11:30, 26 czerwca 2024 r. w godzinach 9:00 – ...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

19 marzec 2015

Świat Hawajów

Miniatura - Logo literowe UTW, Uniwersytet Trzeciego WiekuPodczas wykładu 11 lutego br. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w gminie Mierzęcice przenieśli się w bajeczny, pełen kolorów, zapachów i tradycji świat Hawajów.

 

O wyspie nazwanej "amerykańskim snem" opowiadał podróżnik mgr Paweł Mandryka.

Hawaje to najmłodszy z 50 stanów USA. Rozpościera się na długości niemal 2,5 tys. Km w północno-środkowej części Oceanu Spokojnego. To jedyny stan leżący wyłącznie na wyspach, na archipelagu Hawaje, który jest pochodzenia wulkanicznego.

Hawaje składają się z 137 wysp, wysepek i atoli, spośród których tylko 7 jest zamieszkanych. Powierzchnia wysp jest górzysta, a na terenie archipelagu znajduje się wiele czynnych wulkanów. Po stanach: Alaska, Floryda i Kalifornia, Hawaje posiadają czwartą najdłuższą linię brzegową w USA. Stolicą stanu jest Honolulu leżące na wyspie Oʻahu. Ciepły klimat  sprawia, że na wakacje można się tu wybrać o każdej porze roku.

Wykładowca z podróży przywiózł słuchaczom wiele zdjęć, filmików i ciekawostek dotyczących kultury tradycji, zwyczajów i kuchni Hawajów.