Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 17 maja 2024 r. w godzinach 9:00 - 14:00, 5 czerwca 2024 r. w godzinach 11:00 - 16:00...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

13 marzec 2023

Słowacka przygoda

Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny spędzili 7 dni na wyjeździe w ramach programu Erasmus+, tym razem w Słowacji. 6 uczniów (Z. Smolarska, Z. Kwoka, Z. Dyszy, P. Hatlapa, N. Hatlapa, H. Babik) oraz 2 opiekunów (P. Niegowska, M. Śliż) w dniach 12 – 18 lutego 2023 r. odwiedziło słowackie miasto Koszyce.

 

Wszystko to odbyło się dzięki projektowi “Let's revive disappearing crafts of Europe together” z programu Erasmus+. Wraz z polskimi uczniami w Koszycach byli również uczniowie z opiekunami z Włoch, Cypru, Rumuni, Słowacji oraz Grecji.

Projekt ma na celu ochronę starych zawodów oraz promocję starego rzemiosła wśród dzieci i młodzieży. Uczestnicy wyjazdu nie tylko poznali słowacką szkołę oraz słowackie tradycje, ale przede wszystkim wzięli udział w warsztatach lokalnego rękodzieła. Młodzież miała możliwość uczestniczyć w zajęciach z obróbki drewna, ceramiki, haftowania, malowania na drewnie. Uczniowie ponadto mogli nauczyć się podstawowych kroków słowackiego tańca, czy poznać sposób pozyskiwania soli. Uczestnicy w trakcie wyjazdu zwiedzili z przewodnikiem Koszyce, poznając uroki tego drugiego co do wielkości miasta Słowacji. Oprócz tego uczestnicy wyjazdu spędzili jeden dzień na super wycieczce w Wysokie Tatry, kiedy odwiedzili Stary Smokowiec i Hrebienok. Odbyli podróż kolejką w góry, w czasie której podziwiali przepiękne tatrzańskie widoki. Na szczycie uczniowie mieli możliwość oglądać niezwykłe rzeźby wykonane z lodu.

Nie zabrakło prac nad projektem, czy ewaluacji dotychczasowych działań. Koordynatorzy z poszczególnych państw podsumowali akcje realizowane w szkołach partnerskich oraz poczyniono plany na przyszłość. Kolejne wizyty w ramach tego projektu to wyjazd do Grecji oraz Włoch wiosną 2023 roku. Podczas wyjazdu uczniowie z naszej szkoły najbardziej zaprzyjaźnili się z uczniami z Włoch, którzy okazali się bardzo otwarci i towarzyscy. Po powrocie mimo zmęczenia uczestnikom wciąż nie schodził uśmiech z twarzy, co dowodzi tego, iż warto realizować projekty Erasmusa+. Wyjazdy tego typu jak ten do Słowacji finansowane są właśnie z funduszy Unii Europejskiej.

 

Zofia Dyszy - uczennica klasy 6a - uczestniczka wyjazdu

 

Zdjęcie uczennicy lepiącej wazonik w warsztacie ceramiki

Zdjęcie uczennice jadące w autokarze

Zdjęcie uczniowie siedzący w restauracji

Zdjęcie uczniowie

Zdjęcie uczniowie

Zdjęcie rzeźby z lodu

Zdjęcie uczennica

Zdjęcie uczennica

Zdjęcie w pokoju iluzji

Zdjęcie w pokoju iluzji

Zdjęcie - uczniowie

Zdjęcie - uczniowie

Zdjęcie - uczniowie

Zdjęcie - bazylika

Zdjęcie - skansen rzemiosła

Zdjęcie - uczniowie w restauracji

Zdjęcie - uczniowie grajacy w karty przy stole

Zdjęcie - uczniowie

Zdjęcie - uczniowie

Zdjęcie - uczniowie w kaskach w jaskini

Zdjęcie - uczniowie w kaskach przed jaskinią

Zdjęcie - uczniowie

Zdjęcie - nauczyciele

Zdjęcie - uczestnicy wyjazdu oraz gospodarze na warsztatach rękodzieła

Zdjęcie - uczestnicy wyjazdu siedzący na śniegu, w tle dom i ośnieżone góry

Zdjęcie - uczestnicy wyjazdu siedzący na kanapie z lodu

Zdjęcie - uczestnicy wyjazdu na warsztatach z rzeźbienia w drewnie