Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Widok na rurę kanalizacyjną w ziemi
  Informacja o dofinansowaniu do budowy przyłączy kanalizacyjnych
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przyłączenie budynków do głównej sieci kanalizacyjnej należy do właściciela nieruchomości. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy o utrzymaniu...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 8 marca 2024 r. w godzinach 8:30 – 11:00, 20 marca 2024 r. w godzinach 14:00 – 16:30....
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

 • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

  Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


24 wrzesień 2012

Pielgrzymka obrazu Jezusa Miłosiernego

Peregrynacja obrazu "Jezu ufam Tobie" oraz relikwii błogosławionego Jana Pawła II na 3 dni zatrzymała się w naszej gminie. Obraz oraz relikwię miały zaszczyt gościć parafie w Nowej Wsi oraz Boguchwałowicach.

 

Obraz "Jezu ufam Tobie" oraz relikwia bł. Jana Pawła II 16 września dotarły do Nowej Wsi. Przez specjalnie przystrojoną na tę okazję miejscowość, do parafialnego kościoła przemaszerowała procesja w której szli: specjalnie zaproszona na tę okoliczność Orkiestra Dęta z Ożarowic, duchowni, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, strażacy z OSP, koła różańcowe, ministranci oraz mieszkańcy. Po dotarciu obrazu oraz relikwii do świątyni, odbyło się krótkie, oficjalne przywitanie przez przedstawicieli parafii. Następnie, punktualnie o 19:00 rozpoczęło się nabożeństwo celebrowane przez ks. biskupa Grzegorza Kaszaka. Uroczystości związane z przyjęciem obrazu i relikwii zakończyła w poniedziałek msza święta o godzinie 15:00.

18 września obraz „Jezu ufam Tobie” i relikwia bł. Jana Pawła II dotarły do Boguchwałowic. Przez pięknie przystrojoną miejscowość przemaszerowała procesja z udziałem duchownych, pań z KGW, strażaków – ochotników oraz mieszkańców.


-To dla nas bardzo ważne wydarzenie, które było wielkim przeżyciem. Pamiątkowe zdjęcia z uroczystości będziemy długo przechowywać. W 1978 roku miało miejsce w naszej miejscowości nawiedzenie obrazu ku czci Matki Boskiej i do dziś przechowuje się zdjęcia z tego wydarzenia – tłumaczy Danuta Pocztowska, przewodnicząca KGW w Boguchwałowicach.


Peregrynacja obrazu „Jezu ufam Tobie” i relikwii błogosławionego Jana Pawła II (z łac. słowo pereginatio oznacza podróż, pielgrzymkę) ma obecnie miejsce na terenie diecezji sosnowieckiej (ma charakter ogólnopolski). Do tego, by uroczystość odbyła się także w naszej parafii przyczynił się m.in. ks. Jarosław Sroka wywodzący się z Boguchwałowic, a obecnie związany z jedną z parafii w pobliżu Częstochowy. Ks. Sroka prowadził także w kościele rekolekcje przygotowujące mieszkańców na tę uroczystość. 18 września o godz. 15 procesja ukonstytuowała się przy krzyżu przydrożnym w pobliżu Zalewu Przeczycko – Siewierskiego. Stąd, z towarzyszeniem pieśni religijnych zebrani przemaszerowali do Kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Boguchwałowicach. W procesji szli także najmłodsi mieszkańcy, panie z KGW w strojach regionalnych, strażacy – ochotnicy. Uczestniczyli w niej ks. Emil Ilków – proboszcz Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu, której częścią jest Kościół Wniebowzięcia NMP w Boguchwałowicach, ks. Jarosław Sroka i ks. Michał Borda – opiekujący się obrazem Jezusa Miłosiernego w diecezji sosnowieckiej. W kościele została odprawiona msza św.


Po jej zakończeniu mieszkanki Boguchwałowic - panie Iwona Matusewicz i Beata Latos oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Boguchwałowicach - Maciej Dobrowolski i Patrycja Madej złożyły uroczyste podziękowania. Następnie obraz został odprowadzony do granic miejscowości, skąd trafił do kolejnej parafii regionu.


-Głównymi organizatorami naszej uroczystości byli: Wspólnoty Leśno – Gruntowe w Boguchwałowicach, Rada Parafialna, KGW, OSP z prezesem i sołtysem Boguchwałowic Andrzejem Madejskim, radny Rady Gminy w Mierzęcicach Stanisław Nowak. W przygotowanie uroczystości zaangażowani byli wszyscy nasi mieszkańcy. Każda posesja była wspaniale przystrojona kwiatami, proporczykami – moja córka i zięć, Renata i Krzysztof Tobolik przygotowali ich 5200 sztuk - wstążkami, reprodukcjami obrazu św. Faustyny „Jezu Ufam Tobie”. Wzdłuż ul. Swobody postawiliśmy czerwony znicze, które pięknie płonęły także wieczorem – wyjaśnia pani Danuta.


Każdy odpowiadał za swój fragment pracy. Ozdobienie krzyża przydrożnego należało m.in. do Małgorzaty Olszewskiej, Jerzego Kubika, Kazimierza Swobody i jego syna Zbigniewa oraz Zbigniewa Nowaka. Bogusława Zalewska zadbała m.in. o przyozdobienie kwiatami kościoła. Pomagały jej panie: Jadwiga Kijanka (pani Jadwiga także na co dzień dba o porządkowanie świątyni), Bożena Hanak. O piękne, świeże kwiaty (także na zewnątrz kościoła) zadbały: Sabina Jakubczyk, Wiesława Lis, Jolanta Tomczyk, Elżbieta Garczyk, Józefa Małota, Iwona Matusewicz. Miejsce, w którym umieszczono obraz w kościele ozdobili państwo Beata  i Maciej Małota oraz pani Sylwia Skręt wraz z synem. W pracach przy kościele brali także udział przedstawiciele rodziny Wyszyńskich. Wanda Bara przygotowała napisy „Jezu ufam Tobie”, które umieszczono na elewacjach budynków. O prezentację najmłodszych zadbała Stanisława Zalega.

Agnieszka Kołodziejczyk, Kamil Morawiec