Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 17 lipca 2024 r. w godzinach 11:30 – 16:30, 24 lipca 2024 r. w godzinach 9:00 – 11:30...
 • Baner informujący o realizacji zadania Aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Mierzęcice
  Inwentaryzacja wyrobów azbestowych w Gminie Mierzęcice
  Urząd Gminy Mierzęcice informuje, że w dniach 05 - 31 sierpnia br. na terenie Gminy Mierzęcice, przeprowadzona zostanie aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Pracownicy firmy GR...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych


10 kwiecień 2024

Wymiana "kopciuchów", a uchwała antysmogowa – wszystko co musisz wiedzieć

Okres zimowy powoli dobiega końca. Dni stają się coraz dłuższe, a temperatury systematycznie wzrastają - to znak, że niedługo wyłączymy nasze urządzenia grzewcze. To również doskonały moment na zadanie sobie pytania, czy aby na pewno w trakcie kolejnej zimy będziemy mogli dalej korzystać z posiadanego źródła ciepła.

Uchwała antysmogowa

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy wśród zapisów uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. Ten obowiązujący od 1 września 2017 roku dokument określa, które instalacje grzewcze powinny zostać wymienione.

W jaki zatem sposób możemy się dowiedzieć czy nasz kocioł wymaga wymiany? Pierwszym krokiem jest sprawdzenie roku produkcji urządzenia oraz jego klasy. Informacje te można znaleźć na tabliczce znamionowej, która zazwyczaj jest przytwierdzona do kotła. Uchwała uwzględnia również przypadki, gdy nasza instalacja nie posiada tabliczki.

Obowiązujące terminy

Na podstawie wieku kotła, możemy określić obowiązujący nas termin wymiany:

 • Kotły wyprodukowane w roku 2006 lub wcześniej, a także instalacje bez tabliczki znamionowej, należało wymienić do końca 2021 roku.
 • Kotły wyprodukowane w latach 2007-2012 należało wymienić do końca 2023 roku.
 • Kotły wyprodukowane w okresie od początku 2013 roku do 31 sierpnia 2017 roku, należy wymienić do końca 2025 roku.
 • Kotły posiadające klasę 3 lub 4 należy wymienić do końca 2027 roku.

Warto zaznaczyć, że dla najstarszych kotłów termin wymiany już minął, a dla kolejnej grupy upływa wraz z końcem 2025 roku.

Nie tylko kotły do wymiany

Uchwała antysmogowa nie dotyczy wyłącznie kotłów – obejmuje również posiadaczy kominków i innych miejscowych ogrzewaczy powietrza. Dopuszcza korzystanie z nich tylko wtedy, gdy osiągają sprawność cieplną minimum 80% lub są wyposażone w urządzenie redukujące emisję pyłu. Właściciele kominków, które nie spełniają tych kryteriów, mieli obowiązek ich wymiany do końca 2022 roku.

Nasuwa się pytanie, co jeżeli nie dokonamy terminowej wymiany kotła lub już przekroczyliśmy obowiązującą nas datę? Niestety, za niedopełnienie zobowiązań grozi nam grzywna, której maksymalny wymiar to aż 5 tys. zł! Kara ta może zostać na nas nałożona przez osoby przeprowadzające kontrole palenisk na terenie województwa.

Dofinansowanie do wymiany

Na szczęście, aby wspierać mieszkańców w realizacji wymogów uchwały antysmogowej, powstało wiele programów dofinansowań do wymiany nieefektywnego źródła ciepła. Wśród nich prym wiedzie program „Czyste Powietrze”, w ramach którego na dzień pisania artykułu wypłacono już ponad 9 mld zł dofinansowań. To tylko jedna z wielu inicjatyw, które mogą pomóc zmniejszyć koszty inwestycji w bardziej efektywne źródło ciepła.

Skontaktuj się z ekodoradcą!

Jeżeli zapisy uchwały antysmogowej wydają Ci się niejasne lub chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat możliwości uzyskania dofinansowania, skontaktuj się ze swoim ekodoradcą! Bezpłatną poradę możesz otrzymać dzwoniąc pod numer +48 797 714 374 lub pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Nadchodzący koniec okresu grzewczego to idealny moment na przemyślenia dotyczące przyszłości naszego ogrzewania, aby było nie tylko efektywne, ale i zgodne z obowiązującymi przepisami. Wspólnymi siłami możemy stworzyć zdrowsze i bardziej ekologiczne otoczenie.

Agnieszka Szwaja
Ekodoradca Subregionalny
Związek Gmin i Powiatów Subregionu Województwa Śląskiego

Logo