Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 14 czerwca 2024 r. w godzinach 9:00 – 11:30, 26 czerwca 2024 r. w godzinach 9:00 – ...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

11 czerwiec 2012

W finale Euro Anglia i Dania

Zwycięstwem Anglii czyli drużyny z SP Kamieńskie Młyny i drugim miejscem dla Danii - drużyny z SP Zendek zakończyły się rozgrywki „Brynica Euro Cup 2012” w Sączowie i Ożarowicach. Najlepsza z gminy Mierzęcice SP w Przeczycach – Polska - była ósma.Związek Stowarzyszeń Lokalna Grupa Działania „Brynica to nie granica” oraz jego gminy członkowskie: Bobrowniki, Mierzęcice, Ożarowice, Psary, Siewierz, Świerklaniec i Woźniki 5 i 6 czerwca tego roku po raz pierwszy zorganizowały turniej piłkarski pn. „Euro Cup Brynica 2012”. Impreza była przedsmakiem zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012 w Polsce i na Ukrainie. Impreza odbyła się w dwóch etapach. Najpierw przeprowadzono eliminacje w siedmiu gminach członkowskich Związku Stowarzyszeń LGD. W trakcie rozgrywek wewnątrz gmin wyłoniono 16 zespołów piłkarskich, po dwa z każdej gminy oraz po trzy z dwóch gmin gospodarzy. Potem odbyły się losowania do czterech grup turnieju. Losowania zostały tak przeprowadzone aby z jednej gminy reprezentacje były w różnych grupach, a każda z nich reprezentowała barwy jednego z krajów biorących udział w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej 2012. Nasze drużyny SP nr 1 w Mierzęcicach i SP w Przeczycach były Ukrainą i Polską. Drugim etapem imprezy było przeprowadzenie turnieju 5 i 6 czerwca. 5 odbyły się rozgrywki w grupach systemem „każdy z każdym” na dwóch boiskach w Sączowie i Ożarowicach. Natomiast 6 czerwca w Ożarowicach odbyły się ćwierćfinały, półfinały i finały.

-Turniej to jedno z wielu zadań realizowanych w ramach działalności związku na rzecz rozwoju obszaru, na którym działa od 2006 roku. Turniej był imprezą dla uczniów szkół podstawowych. To promocja sportu, zdrowego stylu życia oraz rywalizacji fair play. „Euro Cup Brynica 2012” to przedsięwzięcie, które powstało z myślą o dzieciach. Dzięki tej imprezie młodzi chłopcy i dziewczęta mogli przeżyć wspaniałą sportową przygodę, która na długo pozostanie w ich pamięci. Rozgrywki nie tylko uczyły aktywnego spędzania wolnego czasu, ale także postępowania zgodnie z zasadami zdrowej rywalizacji, zarówno na boisku, jak i na co dzień – podkreśla Jerzy Jóźwik, przewodniczący LGD „Brynica to nie granica”.- To nie tylko święto sportu, ale także promocja krajów europejskich i Polski, powiatów i gmin Związku Stowarzyszeń LGD oraz pozostałych organizacji działających na obszarze grupy.

Otwarcie turnieju 5 czerwca miało miejsce na „Orliku”, jego zakończenie odbyło się na stadionie przy Gimnazjum w Ożarowicach. Uczestniczyli w nim mieszkańcy, młodzież, przedstawiciele wszystkich 7 gmin działających w LGD, m.in. Grzegorz Podlejski, wójt gminy Mierzęcice, Grzegorz Czapla, wójt gminy Ożarowice, Alojzy Cichowski, burmistrz Woźników.

-Drużyny walczyły wręcz profesjonalnie. Najmłodsi mieli wiele zapału i naprawdę zaprezentowali spore umiejętności. To była dobra zabawa i sport w wydaniu fair play – tłumaczy Mateusz Mańdok, koordynator ds. sportu gminy Mierzęcice.

Drużyny uhonorowano dyplomami, medalami, pucharami, i nagrodami rzeczowymi. I miejsce zdobyła Anglia czyli SP z Kamieńskich Młynów, druga była Dania czyli SP z Zendka, trzecia Portugalia – SP w Sączowie, czwarta – Irlandia – SP Tąpkowice; piąte Czechy – SP Świerklaniec; szóste Włochy – SP Rogoźnik; siódma – Szwecja – SP Orzech; ósma Polska czyli SP w Przeczycach. (Zawodnicy z Przeczyc – Kacper Kucharczak i Aldona Glegoła otrzymali też puchary indywidualnie dla najmłodszego zawodnika turnieju i dla jedynej w rozgrywkach przedstawicielki płci pięknej). Druga z drużyn z naszej gminy – SP nr 1 nie wyszła z grupy. (Młodzi ludzie grali w barwach drużyn narodowych, które reprezentowali).

-To naprawdę udane przedsięwzięcie, jednocześnie lekcja na żywo geografii, historii sportu i dobrze rozumianych zasad rywalizacji. Dla młodych ludzi już sama możliwość reprezentowania poszczególnych krajów europejskich była wielkim przeżyciem. Jeśli do tego dołączymy sportowe emocje składa się to na naprawdę udaną całość – tłumaczy Grzegorz Podlejski, wójt gminy Mierzęcice.-I co bardzo cenne, ważniejsze było też uczestnictwo w turnieju i emocje sportowe niż zwycięstwo.

Zebrani byli zgodni, w przyszłym roku zostaną zrealizowane kolejne rozgrywki „Brynica Euro Cup”.

Za udostępnienie części zdjęć, serdecznie dziękujemy Pani Annie Kucharczak, oraz Pani Agacie Psonce.