Miniatura - wizualizacja komórek wirusów na czerwonym tleMinister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił 21 kwietnia decyzje dotyczące luzowania restrykcji związanych z pandemią koronawirusa. Od 26 kwietnia w pięciu województwach najmocniej dotkniętych pandemią, w tym w województwie śląskim, zostają utrzymane obecne obostrzenia epidemiczne, w pozostałych regionach nastąpi powrót nauki hybrydowej w klasach 1-3 i otwarcie branży beauty.

– Liczba nowych zakażeń maleje. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy również wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. Województwa, w których zostały przedłużone obostrzenia to regiony, gdzie średnia dzienna liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczyła 35.

Najważniejsze obostrzenia obowiązujące w województwie śląskim od 26 kwietnia:

• Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostają zamknięte.
  • Galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • W placówkach handlowych na targu lub poczcie:
    • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2
    • 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m
  • W kościołach – 1 osoba na 20m2
  • Przedszkola i żłobki – od 19 kwietnia są czynne dla wszystkich dzieci.
  • Hotele – pozostaną zamknięte do 3 maja br. włącznie. Wyjątek stanowią m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
  • Salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne pozostają zamknięte.
  • Wszyscy uczniowie – w tym także w klasach 1-3 – uczą się w trybie zdalnym.
  • Teatry, kina, muzea i galerie sztuki pozostają nieczynne.
  • Obiekty sportowe – pozostają dostępne wyłącznie na użytek sportu zawodowego. Wydarzenia mogą odbywać się bez udziału publiczności.
    • Od 19 kwietnia br. dopuszcza się możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym, prowadzonym przez odpowiedni związek sportowy.
    • Możliwe jest również uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.
  • Siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria – zamknięte.

W środę, 28 kwietnia rząd ma przedstawić bardziej szczegółowy plan otwierania różnych branż gospodarki w maju. W planach jest przywrócenie funkcjonowania branży gastronomicznej, hotelarskiej czy innych branż, które do tej pory były objęte najmocniejszymi obostrzeniami.