Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Widok na rurę kanalizacyjną w ziemi
  Informacja o dofinansowaniu do budowy przyłączy kanalizacyjnych
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przyłączenie budynków do głównej sieci kanalizacyjnej należy do właściciela nieruchomości. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy o utrzymaniu...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 8 marca 2024 r. w godzinach 8:30 – 11:00, 20 marca 2024 r. w godzinach 14:00 – 16:30....
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

 • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

  Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


29 lipiec 2019

Wycieczka do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu

Tydzień po wyprawie do Jura Parku w Krasiejowie, 25 lipca br. w ramach akcji "Lato z GOK", odbyła się wycieczka najmłodszych mieszkańców gminy Mierzęcice do Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu.

 

Słoneczna pogoda sprzyjała wszystkim tym, którzy zdecydowali się w ten lipcowy dzień skorzystać z oferty przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach. Kwadrans po godzinie 8.00 nastąpił wyjazd spod siedziby GOK w Mierzęcicach. Około godziny 10.00 wycieczkowicze wraz z opiekunami przybyli do Ustronia. Wspaniały krajobraz Beskidu Śląskiego od razu wprawił wszystkich uczestników wyprawy w wakacyjny nastrój. Warto w tym miejscu dodać, że Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu to niekonwencjonalny ogród zoologiczny, który zaskakuje swą formą, pozwala na bezpośrednie obcowanie z naturą, dziką przyrodą, rozrywką i edukacją w naturalnych warunkach lasu bukowego.

Wizyta w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu rozpoczęła się od pokazu lotu ptaków drapieżnych m.in. sokołów oraz orłów. Ptaki zostały wspaniale opisane przez opiekunów, a następnie wykonały dosyć niskie przeloty nad widownią, co wzbudziło wśród uczestników niemałe emocje. Tuż po wizycie w "sokolarni" uczestnicy przyrodniczej wyprawy udali się do "sowiarni", gdzie oprócz możliwości podziwiania efektownego przelotu ptaków będących symbolem mądrości, mieli także okazję dowiedzieć się, że niestety kwestia ich atrybutu- mądrości, jest mocno przereklamowana...Okazało się także, że są to nie tylko ptaki nocne (jak zazwyczaj są przedstawiane), ale także świetnie radzące sobie z lataniem w dzień. Sowy latają zazwyczaj bardzo cicho, blisko ziemi. Po pokazach ptaków przyszedł czas na zwiedzanie parku "na własną rękę". Dzieci były zachwycone tym, że mogły dotknąć saren i danieli, które swobodnie poruszały się po tym urokliwym miejscu. Podziwiały żubry, dziki i kozły znajdujące się za ogrodzeniem.

Ostatnią godzinę wycieczki dzieci spędziły na placu zabaw. Tradycyjnie, po zakupie pamiątek, turyści z gminy Mierzęcice udali się w podróż do domu. Niestety korki na drogach spowodowały opóźnienie w planowanym powrocie. Mamy nadzieję, że ta nietypowa lekcja przyrody w naturalnych warunkach, na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników wycieczki.