Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Widok na rurę kanalizacyjną w ziemi
  Informacja o dofinansowaniu do budowy przyłączy kanalizacyjnych
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przyłączenie budynków do głównej sieci kanalizacyjnej należy do właściciela nieruchomości. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy o utrzymaniu...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 8 marca 2024 r. w godzinach 8:30 – 11:00, 20 marca 2024 r. w godzinach 14:00 – 16:30....
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

 • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

  Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


10 grudzień 2015

Kolejny wykład w ramach Uniwersytetu Dziecięcego już za nami

W sobotę 05 grudnia 2015 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Uniwersytetu Dziecięcego w Mierzęcicach. Wykład pt. „Czy można przejść pieszo z Afryki do Ameryki?” wygłosiła geolog, laureatka konkursu "Popularyzator Nauki”- dr Agata Jurkowska.


Witając licznie zgromadzonych na sali gimnastycznej Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Mierzęcicach młodych studentów dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach przypomniała, że interaktywne wykłady w ramach Uniwersytetu Dziecięcego odbywają się dzięki współpracy Gminy Mierzęcice, Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej oraz Sponsora Głównego, którym jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Podczas niezwykle interesującego wykładu żądni wiedzy naukowcy dowiedzieli się m.in. co to jest dynamika kontynentalna, dlaczego geolodzy interesują się kontynentem afrykańskim, jak kontynenty będą wyglądać za kilka milionów lat oraz jakie żyją na nich zwierzęta. Podczas spotkania ekspertka przybliżyła także postać geologa Alfreda Wegenera, który zwrócił uwagę na pasujące do siebie krawędzie kontynentów i udowodnił ich dryf.

Na zakończenie pani Agata odpowiadała na liczne, czasem bardzo zaskakujące pytania, cierpliwie tłumacząc zawiłe geologiczne kwestie.

fot. Paweł Bogacz