Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Widok na rurę kanalizacyjną w ziemi
  Informacja o dofinansowaniu do budowy przyłączy kanalizacyjnych
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przyłączenie budynków do głównej sieci kanalizacyjnej należy do właściciela nieruchomości. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy o utrzymaniu...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 8 marca 2024 r. w godzinach 8:30 – 11:00, 20 marca 2024 r. w godzinach 14:00 – 16:30....
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

 • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

  Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


25 kwiecień 2014

Uczniowie SP nr 2 w Bibliotece Brytyjskiej w Katowicach.

Nauczyciele języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mierzęcicach oraz Szkoły Podstawowej w Toporowicach postanowili wspólnie zorganizować wyjazd dla uczniów. Po raz pierwszy w historii obu szkół odbyła się wycieczka do Biblioteki Brytyjskiej w Katowicach oraz niedawno otwartej amerykańskiej- American Corner.

 

Słowo biblioteka dla wielu kojarzy się ze spokojnym, cichym i nudnym miejscem, ale raczej nie tym razem.
W Katowicach w otoczeniu aury uniwersyteckiej odbyły się zajęcia o tematyce kulturowo-językowej. Pod wpływem niedawno odbytej konferencji dla nauczycieli pt. „AMERICAN EXPERIENCE”, postanowiliśmy zakorzenić w uczniach więcej doświadczeń życiowych związanych z uczeniem się tego języka.

W bibliotece amerykańskiej uczniowie zapoznali się ze zwyczajami świąt wielkanocnych w Stanach Zjednoczonych. Zostały one poprowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych multimediów- uczniowie mieli okazję skorzystać z edukacyjnej bazy danych w formie filmików, bajek, rebusów oraz wirtualnych książek. Nie brakło również tradycyjnych księgozbiorów. W tym otoczeniu powstały piękne prace- pisanki po angielsku. W bibliotece brytyjskiej, na podstawie angielskiego opisu dinozaura, uczniowie malowali prehistoryczne stwory.

Zajęcia, które obie biblioteki zorganizowały dla uczniów naszej gminy pokazały, że języka można się nauczyć z wykorzystaniem wszystkich naszych zmysłów oraz ukrytych talentów. Warto dodać, że w bibliotekach jest nie tylko księgozbiór dla dzieci, ale również dla dorosłych. Niektórzy uczestnicy wycieczki skorzystali z możliwości zapisania się do biblioteki i wypożyczenia książek w języku angielskim o interesującej dla nich tematyce. Czytanie książek w języku obcym przynosi wiele korzyści, uczniowie oswajają się z językiem obcym oraz dzięki temu uczą się słownictwa intuicyjnie oraz bez wysiłku. Uczniowie zdają sobie sprawę, że nauka języka obcego nie ogranicza się tylko do szkolnego podręcznika, ale jest obecna we wszystkich dziedzinach dzisiejszego świata. Cały wyjazd został zakończony przystankiem w najbardziej znanym amerykańskim fast - foodzie McDonald’s, no cóż może nie do końca zdrowo, ale po takich zajęciach można sobie pozwolić na chwilę zapomnienia i relaksu.

Mamy nadzieję, że wyjazd ten otworzył oczy naszym uczniom, że język angielski jest nie tylko w szkole a biblioteka to świat, który warto poznać.