Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Widok na rurę kanalizacyjną w ziemi
  Informacja o dofinansowaniu do budowy przyłączy kanalizacyjnych
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przyłączenie budynków do głównej sieci kanalizacyjnej należy do właściciela nieruchomości. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt. 2 ustawy o utrzymaniu...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 8 marca 2024 r. w godzinach 8:30 – 11:00, 20 marca 2024 r. w godzinach 14:00 – 16:30....
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych

 • Wspieraj lokalnie w Gminie Mierzęcice

  Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do korzystania z programu i wspierania naszych lokalnych organizacji. Rozliczanie podatku w miejscu zamieszkania wpływa na jego rozwój i lepszą jakość życia.


05 lipiec 2013

Czerwiec pełen wrażeń w SP nr1 w Mierzęcicach

Ostatnie tygodnie roku szkolnego to pora, kiedy warto zrezygnować na chwilę z siedzenia w ławkach, a zamiast tego zapewnić uczniom zdobycie doświadczeń i wiadomości, których nie znajdą w podręcznikach.

 


W tym roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach przystąpiła do ogólnopolskiego konkursu pt. „Bezpieczna szkoła – bezpieczny uczeń”. Do tej pory w ramach zadań konkursowych przeprowadzono zajęcia na temat: państwo, prawo, obywatel oraz przeprowadzono szkolny konkurs „Co powinno zmienić się w Twojej szkole, rodzinie, grupie rówieśniczej aby poprawić relacje międzyludzkie?" Uczniowie przygotowali prace plastyczne, a najlepsze z nich wysłano do jury konkursu.

Z kolei dzień 18 czerwca upłynął społeczności szkolnej na dostosowanych do wieku uczestników spotkaniach z przedstawicielami Policji. I tak: uczniowie klas I-III wzięli udział w prelekcji dotyczącej bezpiecznego zachowania się, przestrzegania przepisów drogowych, postępowania w sytuacjach niebezpiecznych ze szczególnym uwzględnieniem okresu wakacji. Największą atrakcją zajęć był udział przesympatycznej policyjnej maskotki – psa „Sznupka”. Dzieci chętnie witały niecodziennego gościa. Na zakończenie był czas na zadawanie pytań – tych poważnych jak i tych związanych z dziecięcą fascynacją policyjnym strojem i wyposażeniem, oraz na pamiątkowe zdjęcie z olbrzymim psiakiem.

Uczniowie klas IV – VI również zostali zainteresowani tematyką bezpieczeństwa - szczególnie na drodze – korzystając ze zorganizowanego przez Policjantów miasteczka ruchu drogowego. Przypomniano przepisy ruchu drogowego, a chętni uczniowie po zdaniu testów mogli przystąpić do egzaminu praktycznego na kartę rowerową.
Dla najstarszych uczniów naszej szkoły – klasy VI przygotowano spotkanie dotyczące przepisów jakim podlegają jako małoletni, a jakim jako nieletni. Wyjaśniono te pojęcia, uświadomiono konsekwencje grożące w sytuacji konfliktu młodego człowieka z prawem. Zwrócono uwagę na konieczność opanowania umiejętności dokonywania właściwych wyborów oraz unikania negatywnych wpływów grupy rówieśniczej.

Kolejny dzień – kolejne atrakcje i poszerzenie wiedzy naszych uczniów. Tym razem Szkoła Podstawowa nr 1 w Mierzęcicach zaprosiła funkcjonariuszy Służby Celnej wraz ze wspaniałym czworonogiem – tym razem żywym psem pracującym na co dzień w Porcie Lotniczym. Dzieci zostały zapoznane z pracą celników, zasadami zachowania bezpieczeństwa na lotnisku i ciekawostkami związanymi ze służbą najlepszych przyjaciół człowieka . Z zapartym tchem  widzowie śledzili popisy dzielnego owczarka niemieckiego i byli pełni podziwu dla jego umiejętności oraz posłuszeństwa.

Dla odmiany po tematyce bezpieczeństwa nadszedł czas na popisy artystyczne. 26 czerwca nastąpił upragniony przez wszystkich finał szkolnego konkursu pod nazwą „MAM HOBBY”. Cel konkursu bez wątpienia został osiągnięty – zareklamowane zostały różnorodne formy spędzania wolnego czasu jako alternatywa dla oglądania telewizji i grania w gry komputerowe. Uczniowie na co dzień niepozorni zaskoczyli publiczność brawurowymi występami. Dużą grupę uczestników stanowili tancerze, w tym amatorzy break dance, którzy rzadko mają okazję zaprezentować swoje talenty. Poza tym dzieci popisywały się grą na instrumentach takich jak gitara, a nawet perkusja, śpiewem, biegłością w układaniu kostki Rubika, czy zainteresowaniem jazdą konną. Oprócz tych widowiskowych pasji wielu uczniów może pochwalić się takim hobby jak malowanie, rysowanie, piłka nożna, sporty walki, czytanie, wzbogacanie niezwykłych kolekcji i wiele, wiele innych. Wszystkim uczniom życzymy sukcesów i radości z rozwijania swoich zainteresowań.

Grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach nawet po soku z cytryny nie ma kwaśnej miny. W dniu 27 czerwca trzecia grupa nauczycieli została uhonorowana „Szkolnym Orderem Uśmiechu”. Zgodnie z przyjętym ceremoniałem na „kawalerów szkolnego orderu uśmiechu” zostały pasowane panie Agata Psonka, Beata Dzierżanowska-Kukuła, Renata Lebiocka, Anna Studentkowska-Tokarska , Monika Naglik. Poprzednim razem była to pani Tatiana Kusaj, Joanna Kocjan, Anna Brdak-Krupa, Ewa Urban, Katarzyna Dyszy. Uczniowie dopingowali swoich pedagogów, którzy wzruszeni i zestresowani przyrzekali „być zawsze pogodnym i radość dzieciom przynosić” a następnie wypijali porcję soku z cytryny, by zaraz potem promiennie się uśmiechnąć. Dzięki całorocznej działalności Kapituły Szkolnego Orderu Uśmiechu uczniowie naszej szkoły mają pewność, że będą ich uczyć sami pogodni nauczyciele – w końcu publiczna obietnica zobowiązuje.

Ostatni dzień roku szkolnego 2012/2013 upłynął pod znakiem wspomnień i wzruszeń. Pięknym występem artystycznym pożegnali nas uczniowie klasy szóstej, zapewniając, że nigdy nie zapomną tych wspaniałych lat spędzonych w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach. Następnie przyszedł czas na dokonanie podsumowań i wręczenie nagród tym wszystkim, którzy poprzez ciężką całoroczną pracę na nie zasłużyli. Oprócz wielu wyróżnień i pochwał pani dyrektor Bożena Jach wręczyła, wzorem ubiegłych lat, nagrodę Uczniowi Roku. Tym razem ten prestiżowy tytuł otrzymał uczeń klasy V – Michał Tyrała – za szczególne zaangażowanie i pracę na rzecz szkoły, podejmowanie szeregu inicjatyw oraz wysoką kulturę osobistą. Gratulujemy Michałowi oraz wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym.

Życzymy udanych, pełnych wrażeń i bezpiecznych wakacji!


Justyna Kacperczyk, Agata Psonka