Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych


19 wrzesień 2012

Dożynki Powiatowe - Psary 2012

8 września odbyły się Dożynki Powiatowe, które w tym roku gościła gmina Psary. W obchodach nie zabrakło przedstawicieli naszej gminy, m.in. pań ze wszystkich KGW działających na jej terenie i przedstawicieli jej władz.

 

 

Dożynki powiatu będzińskiego, na które zaprosili Krzysztof Malczewski, starosta powiatu będzińskiego i Tomasz Sadłoń, wójt gminy Psary rozpoczęła msza św. dożynkowa w Parku „Żurawiniec” przy ul. Malinowickiej w Psarach. Rozpoczęła się 8 września o godz. 14. Mszę celebrował ks. biskup Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, podkreślając rolę trudu rolniczego we współczesnym świecie. W uroczystości brali udział mieszkańcy powiatu będzińskiego, panie z Kół Gospodyń Wiejskich w strojach regionalnych, strażacy - ochotnicy, poczty sztandarowe, parlamentarzyści, samorządowcy. Do Psar z naszej gminy przyjechały przedstawicielki wszystkich działających w niej KGW w pięknych strojach ludowych. Panie przywiozły także wieniec dożynkowy. Oprawę liturgiczną mszy zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji Województwa Śląskiego, której dowódca mł. aspirant Waldemar Skotarski też jest mieszkańcem naszej gminy.

Po mszy zebrani w barwnym korowodzie  przemaszerowali na stadion LKS „Iskra” Psary, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Tutaj odbyły się obrzędy dożynkowe, wykonano pieśni na temat pracy rolnika i chleba. Dokonano też symbolicznego podzielenia chleba upieczonego z mąki z tegorocznych plonów, którym gospodarze częstowali zebranych. Gminę Mierzęcice reprezentowali Grzegorz Podlejski, wójt gminy i Andrzej Cembrzyński, zastępca wójta gminy. Na zaproszenie władz gminy Mierzęcice w uroczystości wzięli udział goście z zaprzyjaźnionego miasta Veltrusy w Czechach m.in. burmistrz Bronislav Havlín i jego zastępca Tomáš Čapek.

W programie artystycznym imprezy, znalazł się Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Policji Województwa Śląskiego, występ ukraińskiego chóru „Romaszka” z zaprzyjaźnionego z powiatem będzińskim Rejonu Żydaczowskiego oraz Kapeli Wyczyńskiego z Lubczy z powiatu jędrzejowskiego. Gwiazdą wieczoru był zespół „Top one”. Spotkanie zakończył pokaz sztucznych ogni.


Agnieszka Kołodziejczyk