Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 14 czerwca 2024 r. w godzinach 9:00 – 11:30, 26 czerwca 2024 r. w godzinach 9:00 – ...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych


01 luty 2023

Zakończyły się ferie w Gminie Mierzęcice

Często zdarza się, że dzieci, które nie mają okazji wyjechać na ferie poza miejsce swojego zamieszkania narzekają na nudę. Jesteśmy przekonani, że najmłodsi mieszkańcy gminy Mierzęcice, którzy wzięli udział w zaproponowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach zajęciach na aktywne spędzenie czasu zimowej przerwy od nauki nie skarżyli się na monotonię.

Nawet czasami kapryśna pogoda, brak śniegu, który jest konieczny do uprawiania sportów zimowych nie była w stanie pokrzyżować nikomu planów na rozrywkę. W programie wydarzeń zorganizowanych w czasie ferii znalazły się zarówno pokazy edukacyjne, jak i warsztaty kulinarne, wycieczka do kina, a uwieńczeniem czasu odpoczynku od nauki był niezapomniany Bal Karnawałowy.

W pierwszy dzień ferii w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach odbył się pokaz edukacyjny pt. „SMOG”. W trakcie pokazu jego uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak powstaje smog oraz dlaczego jest groźny dla naszego zdrowia. Wspólnie z instruktorami wytworzyli także smog oraz poszerzyli swoją wiedzę o zagadnienia dot. składu powietrza i walki z groźnym zjawiskiem smogu. Wykonali także eksperyment, podczas którego dokonali sprawdzenia zanieczyszczenia powietrza i porównali uzyskane wyniki z innymi częściami Polski. Warto dodać, że nie były to jedyne atrakcje tego spotkania…

19 stycznia br. zorganizowano wyjazd do Cinema City w Katowicach na film animowany pt. „Kot w butach: Ostatnie życzenie”. Dzieciom bardzo podobała się fabuła bajki, w której to tytułowy bohater wyrusza w podróż, aby odnaleźć mityczne „ ostatnie życzenie”, dzięki któremu odzyska swoje dziewięć żyć. Wracały do domu pełne wrażeń, a pozytywnym recenzjom projekcji nie było końca.

Z kolei na 23 stycznia 2023r z niecierpliwością oczekiwały wszystkie dzieci, które interesują się przyrodą , a szczególnie owadami, gdyż to właśnie na ten dzień zaplanowana została wyprawa do Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Uczestnicy wyjazdu wzięli udział w warsztatach pt. „Co robale robią zimą?”, usłyszeli ciekawe opowieści o bezkręgowcach oraz wykonali pamiątkowe gąsieniczki. Niemałą frajdę sprawił im także pokaz żywych owadów. Na zakończenie młodzi mieszkańcy naszej gminy zwiedzili ogród żółty w zimowej scenerii - tego dnia województwo śląskie odwiedziła prawdziwie śnieżna zima.

24 stycznia 2023r. z pewnością na trwałe zapisał się w pamięci miłośników pokemonów. W sali GOK tego dnia zorganizowano warsztaty z pokemonami. W programie wydarzenia znalazło się poznawanie różnych rodzajów pokemonów, przez wykonanie eksperymentów z wodą, powietrzem, prądem i ogniem. Duch rywalizacji wśród uczestników zajęć pojawił się podczas poke-gry, gdzie istotnym elementem był refleks.

26 stycznia br. w oddziale w Toporowicach odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których uczestnicy wykonywali wytrawne muffinki. Owocem zajęć były prawdziwe dzieła sztuki kulinarnej, których nie powstydziliby się najbardziej cenieni kucharze w kraju i na świecie!

Na zakończenie ferii (z przysłowiowym przytupem) zorganizowano w Filii Bibliotecznej nr 5 w sołectwie Mierzęcice Osiedle „Bal Karnawałowy”. Przebrania, w których wystąpiły dzieci, były bardzo ciekawe i wymagały od ich twórców nie lada wyobraźni i talentu plastycznego. Zabawę, która odbywała się z podziałem na dwie grupy wiekowe prowadził Pan Janusz Musiał. Jesteśmy przekonani, że i ta rozrywka przypadła do gustu najmłodszym mieszkańcom gminy Mierzęcice o czym niezbicie świadczyły gromkie śmiechy, które raz po raz wybuchały na sali zabaw.

Relacjonując przebieg ferii, jakie zaproponował GOK, należy także wspomnieć o dwóch Gminnych Konkursach: Fotograficznym i Plastycznym.

Zdjęcie przedstawiające fragment pokazu podczas wkładu o smogu

Zdjęcie przedstawiające dziewczynkę trzymającą owada na dłoni

Zdjęcie przedstawiające fragment wycieczki po ogrodzie botanicznym

Zdjęcie przedstawiające kolejkę do sali kinowej

Zdjęcie przedstawiające dzieci słuchające wykładu o pokemonach

Zdjęcie przedstawiające dziewczynkę wycinającą pokemona z kartki papieru