Logo artykułu - zdjęcie państwa CzaplaW poniedziałkowy wieczór, 5 października r. w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach odbyło się niezwykłe spotkanie podróżnicze pn. „Trzy twarze Azji”.

 

 

Niezwykłe- bowiem rzadko zdarza się, by osoby, których pasją jest podróżowanie w tak barwny i ciekawy sposób potrafiły relacjonować swoje wyprawy i dzielić się z publicznością swoimi doświadczeniami z podróży. Autorem tych wspaniałych opowieści byli Państwo Aleksandra i Marcin Czapla, którzy w ubiegłym roku, przez 85 dni zwiedzali Azję. Jednym z podstawowych celów ich wyprawy było zdobycie najwyższych szczytów odwiedzanych państw. Zadanie to, co prawda, udało się ze względu na różnego rodzaju utrudnienia i niesprzyjające okoliczności zrealizować tylko częściowo, ale za to uczestnicy wyprawy mieli szansę przeżyć niezapomnianą przygodę i zdobyć doświadczenia z podróży, których zapewne zazdrości im wielu globtroterów. Co istotne, wyprawa stanowiła podróż poślubną małżonków zamieszkałych na co dzień na terenie naszej gminy.

Pomimo tego, że spotkanie trwało blisko 3 godziny, jego uczestnicy z zapartym tchem słuchali relacji podróżników. Państwo Czapla w bardzo interesujący sposób opisywali całą swoją wyprawę, dzieląc się ze słuchaczami różnego rodzaju anegdotami z podróży, które trudno byłoby znaleźć nawet w najlepszych przewodnikach. Kolorytu opowieściom dodawało także to, że Pan Marcin starał się przed opisywaniem podróży do poszczególnych, odwiedzonych państw przedstawić historię danego kraju oraz uwarunkowania geopolityczne, które odegrały istotną rolę w kształtowaniu niektórych zachowań społecznych. Jego wiedza historyczna i geograficzna była imponująca! Duet podróżniczy świetnie się uzupełniał w swoich relacjach z wyprawy, gdyż z kolei Pani Aleksandra w niezwykle emocjonujący sposób dzieliła się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniami. Dzięki prowadzącym spotkanie podróżnicze wszyscy goście zostali zręcznie przeniesieni do świata mieszkańców: Armenii, Iranu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Omanu, Tajlandii, Kambodży i Wietnamu.

Udział w wydarzeniu zagwarantował jego uczestnikom nie tylko poszerzenie wiedzy na temat poszczególnych krajów odwiedzonych przez Państwa Czaplów, ale także z pewnością stanowił inspirację do realizacji swoich planów i marzeń.

Dziękujemy prelegentom za wspaniałe, blisko trzygodzinne przeniesienie mieszkańców gminy Mierzęcice do dalekiej Azji, tak odległej kulturowo od Polski.

Mamy nadzieję, że jeszcze wielokrotnie będziemy mieli szansę posłuchać relacji z podróży odbytych przez Panią Olę oraz Pana Marcina Czaplów. Życzymy im zdrowia oraz pomyślności w życiu codziennym oraz podczas realizacji swoich pasji podróżniczych. Jesteśmy dumni, że to właśnie ze społeczności naszej gminy pochodzą tak ciekawe osobowości.

 

Rozpoczęcice spotkania przez dyrektor GOK Mierzęcice Karolinę Dymarską z państwem Czapla

Zdjęcie widowni

Ola i Marcin Czapla

Wywołane zdjęcia z podróży Oli i Marcina, które można było wziąć na pamiątkę

Kolejny slajd prezentacji

 Początkowy slajd prezentacji

 Zakończenie prelekcji

Zdjęcie grupowe z państwem Czapla