Skip to main content
 • Widok na miasto i smog
  "Uchwała antysmogowa" - kiedy należy wymienić posiadany kocioł, piec lub kominek?
  Od 1 września 2017 r. na terenie województwa śląskiego obowiązuje Uchwała NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląsk...
 • Baner informujący o spotkaniach z ecodoradcą
  Nadchodzące spotkania z ekodoradcą
  Zapraszamy serdecznie na nadchodzące spotkania z ekodoradcą, które odbędą się w następujących terminach: 17 lipca 2024 r. w godzinach 11:30 – 16:30, 24 lipca 2024 r. w godzinach 9:00 – 11:30...
 • Baner informujący o realizacji zadania Aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy Mierzęcice
  Inwentaryzacja wyrobów azbestowych w Gminie Mierzęcice
  Urząd Gminy Mierzęcice informuje, że w dniach 05 - 31 sierpnia br. na terenie Gminy Mierzęcice, przeprowadzona zostanie aktualizacja inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest. Pracownicy firmy GR...
 • Aplikcja Eco Mierzęcice
  Aplikcja Eco Mierzęcice

  Harmonogram odbioru odpadów oraz powiadomienia w Twoim telefonie...

 • System Informacji Przestrzennej

  System Informacji Przestrzennej Gminy Mierzęcice oraz ewidencja gminnych zbiorów i usług danych przestrzennych


29 styczeń 2020

Tegoroczne „Ferie z GOK” upłynęły pod znakiem zabawy i edukacji

W okresie tegorocznych ferii zimowych aura nas nie rozpieszczała. Na szczęście bogata oferta na aktywne spędzanie wolnego czasu przygotowana przez mierzęcicki GOK spowodowała, że nawet pozostając w miejscu zamieszkania młodzi mieszkańcy naszej gminy nie narzekali na nudę…

 Na dobry początek - w poniedziałek, 13 stycznia 2020 r. zorganizowane zostały warsztaty rękodzieła. Od godziny 10.00 do 11.30 pod czujnym okiem instruktorów dzieci tworzyły zimowe lampiony, zaś w godzinach od 11.50 do 13.20 nauczyły się robić „skarpetkowe” bałwanki.

Dwa dni później - w środę, 15 stycznia 2020 r. młodzi mieszkańcy naszej gminy wybrali się na wycieczkę do Żarek. Jej uczestnicy odwiedzili Stary Młyn, gdzie można było zobaczyć stare urządzenia młynarskie i przyjrzeć się dawnemu rzemiosłu mielenia mąki w żarnach. Okazało się, że praca ta wymaga ogromnego zaangażowania i wysiłku fizycznego. Jak trafnie podsumował jeden z młodych uczestników wycieczki: „Trzeba się bardzo narobić, by wyprodukować mąkę”. Ponadto dzieci gościły w Fabryce Cukierków, gdzie dogłębnie przyjrzały się procesowi tworzenia lizaków i cukierków. Co istotne, własnoręcznie mogły uformować słodkie rarytasy. Jako, że wizyta w miejscu tak obfitym w słodkości nie może się też odbyć bez ich degustacji, i ten punkt programu wycieczki, ku uciesze dzieci, został zrealizowany. Program wyprawy do Żarek bardzo spodobał się jej uczestnikom.

Z kolei w piątek, 17 stycznia 2020r. mierzęcicki GOK zorganizował warsztaty z Kreatywnym Klubem Radzionków, podczas których można się było dowiedzieć, jak wykonać kule musujące i popularne gniotki. Warsztaty te cieszyły się tak dużym zainteresowaniem młodych mieszkańców naszej gminy, że przekroczyły najśmielsze oczekiwania organizatorów.

W drugim tygodniu ferii zimowych, w poniedziałek 20 stycznia 2020r. młodzi mieszkańcy Gminy Mierzęcice udali się na wycieczkę do Bielska-Białej, podczas której odwiedzili Studio Filmów Rysunkowych oraz Teatr Banialuka. W pierwszym z odwiedzonych miejsc dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o proces produkcji filmów animowanych, zaś Teatr Banialuka odsłonił przed nimi kulisy powstawania przedstawień teatralnych. Okazało się, że wytworzenie jednego, 10-minutowego odcinka kultowej bajki pt. „Bolek i Lolek” trwało aż pół roku! Dzieci były także zafascynowane tym, że bajkowe rysunki powstawały z palety barw, która liczyła aż 600 kolorów! Ponadto dowiedziały się, że farby te są tak trwałe, że pomimo tego, iż liczą już pół wieku, wciąż są użyteczne! Wiele pozytywnych wrażeń dostarczyła także dzieciom wizyta w Teatrze Banialuka. To właśnie w tym miejscu wycieczkowicze poznali różne rodzaje lalek i nieznane im dotąd zakamarki teatralnej sceny. Na zakończenie zwiedziły rynek stolicy Podbeskidzia. Niestety i w tym miejscu, pomimo bliskiego sąsiedztwa gór, dzieci nie znalazły śniegu… Uczestnicy wycieczki wrócili do domów w doskonałych humorach i pełni pozytywnych wrażeń, którymi chętnie dzielili się z najbliższymi już w kilka minut po opuszczeniu autokaru.

21 stycznia 2020r. w budynku mierzęcickiego GOK zorganizowane zostało spotkanie edukacyjne z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 oraz przedstawicielami Policji.

Jeszcze przed wizytą szacownych gości, którzy opowiadali o swojej pracy, pracownicy GOK zorganizowali konkurs plastyczny, związany z szeroko pojętym bezpieczeństwem.

Spotkanie rozpoczęło się od wizyty funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, którzy bardzo ciekawie opowiadali o swojej pracy. Dzieci mogły nauczyć się także, jak zdejmować odciski palców. Mundurowi prezentowali uczestnikom spotkania sprzęt, który jest niezbędny w ich codziennej służbie m.in. kajdanki czy gaz obezwładniający. Najmłodszych odwiedziła także maskotka będzińskiej policji - smoczyca Klara, która cieszy się ogromną popularnością wśród milusińskich. W trakcie trwania spotkania przekazane zostały także informacje na temat przeciwdziałania narkomanii, alkoholizmowi oraz stwarzającym ogromne zagrożenie dopalaczom. Każdy z rodziców mógł zapoznać się z przygotowanymi broszurami informacyjnymi, poświęconymi tematyce powyższych niebezpieczeństw czyhających zwłaszcza na dzieci i młodzież. Ich treść wskazywała, jakie zachowania dzieci i młodzieży powinny wzbudzać niepokój rodziców i opiekunów oraz, w jakim miejscu szukać specjalistycznej pomocy i wsparcia, gdy dotknie nas opisany problem.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112. Ich wizyta w mierzęcickim GOK zaowocowała wzbogaceniem wiedzy uczestników na temat ratowania ludzkiego życia, bowiem eksperci prezentowali, w jaki sposób zachować się w czasie zadławienia, braku oddechu czy też wypadku drogowego.

Na zakończenie tego niezwykle cennego spotkania edukacyjnego wszyscy jego uczestnicy otrzymali gadżety z Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, kolorowanki od policjantów oraz nagrody od Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach za udział w konkursie plastycznym dotyczącym tematyki bezpieczeństwa.

Mamy nadzieję, że uczestnicy spotkania nigdy nie będą uczestnikami wydarzeń, podczas których będą mogli wykorzystać w praktyce wiedzę, którą pozyskali podczas spotkania. Pamiętajmy jednak, że posiadanie takiej wiedzy może uratować ludzkie życie, które jest wartością nadrzędną!

Dziękujemy wszystkim dzieciom, które zechciały podczas tegorocznych ferii spędzić ten czas aktywnie, korzystając z oferty mierzęcickiego GOK. Ogromne podziękowania składamy także na ręce osób, które zaangażowały się w przygotowanie akcji „Ferie z GOK”, organizację spotkania z pracownikami Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112, funkcjonariuszom KPP w Będzinie, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a także pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Gminnej Biblioteki Publicznej.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniach, które organizowane są przez Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach.